Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kaplumbağalarımın sorunları ve rengi neden açıldı? Lütfen yardımcı olun... - 2.sayfa

Herkeze merhaba arkadşlar aranıza yeni katıldım. Kaplumbağalar için bukadar faydalı bu siteyi yeni keşfettim ve birkaç sorunumu hemen iletiyim istedim.

Kaplumbalarımla arkadaşımın arkadaşının bakamıycak olması vesilesiyle yaklaşık 4ay önce tanıştım. Bana geldiklerinde 4 ü yaklaşık 5cm 1 ide 9.5-10cm di. Üçtebirinin (çimentodan)kayanın kapladığı 35cmlik bi akvaryumda tıkış tıkıştılar. Zamanla nerdeyse hepsinin hasta olduğunu farkettim. Su iki günde leş gibi kukuyodu, ikisinin yanğı sağ yanağı şiş, nefes alırken ötenler vardı. Biiki ay içinde maddi durumları ayarlayıp 100-30-45 cmlik ısıtıcılı, iç filtreli (nerdeyse benimle yaşıt), kuru alanlı, ısıtma lambalı, bi akvaryuma taşıdım.

Sorunlar küçük akvaryumda başladı. 5cmlik olanlardan biri sürekli firar edip evin içinde kuytu köşelere parkediyodu. İlkinde 1metrelik ikincisinde 60-70cmden düştü ve kabuğu orta tepeden kenarlara doğru kahverengileşti. Nedenini anlayamadım. Sonralarda 9.5-10 cmlik olanla beraber firar ettiler. Sonrasında ikiside son derece ürkekleşti ve büyük olanın rengi açılmaya başladı. Kabuğun yeşil olan kısımların rengi açılarak sarıya beyaza dönüşmeye başladı. (Burda gördüğüm mantar olmuş kabuk resimlerindeki gibi değil ama) Şuan küçükler 8.5-9 cm büyükte 13cme ulaştı. Son günlerdede yanağı şiş olanlardan biri suda yada kuru alanda aklına esince diğerlerini burnuyla tartaklayıp, zaman zaman ıssırmaya başladı.

Biliyorum uzun bi yazı oldu ama onlara iyi bakabilmek için imkanlarım elverdiğince elimden geleni yapıyorum. Bilmediklerimi sizlere sorup yavrularıma en iyi şekilde bakmak istiyorum. Lütfen tecrübelerinize bilgilerinize ihtiyacım var. Şimdiden herkeze teşekkür ediyorum. Resimlerinide ekliycem ama nasıl?

img

özgüröncü

13 yıl 5 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

peki kabakulak harıcı yanı onun gıremıyecek ı bı yuva yap

img

53gfb

14 yıl 10 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öyle bi yuvayı yapabilirmiyim bilmiyorum. Aralarında pek fark yok. Diğer üçü kabakulaktan en fazla yarım santim küçük. 5.de maşşalahı var (beyazlaması hariç) 12.5 - 13 arası. Dediğin gibi şimdilik sağdece beni görüyolar, oda yemlerken ve arada bi sohbet ediyoruz kontrol mahiyetinde. Belki streslerine iyi gelebilir diye su seviyesini iki katına çıkardım. Başkada aklıma bişey gelmiyo... 53gfb bu arada önerilerini deneyimlerini paylaştığın için tekrar teşekkürler ediyorum...

img

özgüröncü

ÖZEL MESAJ

1dk ya bu cok önemli bişe fark ettım az once su sevıyesını 2 katınamı cıkardın :S su sevıyesı maksımumda olması lazımkı rahat lıkla yüzsünler hatta dalış yapsınlar balıklar gıbı yüzsünler bu onların strese gırmesıne neden olur bence (ben senın akvaryum u cok merak etımm görme ımkanı yokmu)

img

53gfb

ÖZEL MESAJ

Nedemek istediğini tam anlıyamadım. Rahatlıkla yüzüp dalış yapabilmeleri iyimi kötü mü? Bana ilk geldiklerinde yarısından fazlasını (çimentodan) kayanın kapladığı 35cmlik bi akvaryumda tıkış tıkıştılar. 100lük akvaryuma geçince hepsi bi köşede birikip diğer tarafa gitmiyolardı. Alıştıra alıştıra su seviyesini artırıyorum. Suan standart 100lük akvaryumun 20cm i suyla dolu yani 12-13cm olan su derinliğini 20cm e çıkardım. Forumların birinde su derinliğinin kaplumbağaların kabuk boyunun 2 - 3 katı olması idealdir diye okumuştum. Akvaryumun resimlerini en yakın zamanda ekliycem inşallah.

img

özgüröncü

ÖZEL MESAJ

satın aldık ın yerde kesın 3cm yukseklık ınde su vardır ve ıcınde bır suru kaplus vardır bunu örnek alma bu ıyı deyıl akvaryum un suyu nekadar cok olursa bence okadar daha ıyı olur kaplumbaganın sağlık ı

img

53gfb

ÖZEL MESAJ

Dükkanlarda satılan hayvanların hepsinin hali içler acısı. İlk mesajımdada dediğim gibi ben satın almadım. Satın alıp 35cm lik akvaryumda bakılmıycak hale gelince elinden çıkartan birinden devir aldım. Satıcının " Bunlar büyümez abi " sözüne kanmış. Benim huysuzluk yapan kablumların derdi yumurtlama sorunu olabilir mi? Kimi kabuk boyu 20cm olmadan yumurtası olmaz diyo, kimi alakası yok diyo. Aslı nedir anlıyamadım? Yumurtlama için boyu yaşı en az ne olmalı?

img

özgüröncü

ÖZEL MESAJ

Dükkanlarda satılan hayvanların hepsinin hali içler acısı. İlk mesajımdada dediğim gibi ben satın almadım. Satın alıp 35cm lik akvaryumda bakılmıycak hale gelince elinden çıkartan birinden devir aldım. Satıcının " Bunlar büyümez abi " sözüne kanmış. Benim huysuzluk yapan kablumların derdi yumurtlama sorunu olabilir mi? Kimi kabuk boyu 20cm olmadan yumurtası olmaz diyo, kimi alakası yok diyo. Aslı nedir anlıyamadım? Yumurtlama için boyu yaşı en az ne olmalı?

img

özgüröncü

ÖZEL MESAJ

ana sayfaya gelırsen orada bı ark ımız kaplumbagam sakınlesmıyor dıye bı yazı yazmıs ve onun ıcındedee yavrulama boyu ıle ılgılı yazılar var ben kaç santımken yavrulayacak ı nı bılmıyom yanı dıyer yardım ettık ım konular kadar bılgılı deyıl onu en ıyı frozen gıbı arklar bılır yardım edemıcem

img

53gfb

ÖZEL MESAJ

özgüröncü benim bu konuda fazla bir bilgim yok ama bu forumda gördüğüm bir veterinerin adresini vereyim (forumda okuduğuma göre kaplumbağalardan anlayan iyi bir veterinermiş.) Şehir :istanbul E-maili : [email protected] Telefon: 0216 339 20 80 Adres: acıbadem caddesi çimen çayır apartmanı 1021(yanılmıyorsam) sokak petvet veteriner kliniği veteriner hekim dr.emel başaran

img

ttmmv

14 yıl 9 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

anadolu yakası olmalı bide istanbulda yaşıyorsan istanbul veteriner hekimler odasının internet sitesinden veteriner hekimlerin bütün bilgilerine ulaşabilirsin.(başka bir ilde yaşıyorsan o ilin veteriner hekimler odasının internet sitesinden adreslerine ulaşabilirsin

img

ttmmv

14 yıl 9 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ