Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

bebek kaplumbagam öldü ama neden anlamadim, yardimci olabilir misiniz?

Merhabalar, Siteye yeni kayit oldum. Bir hafta evvel aldigim 4 tane küçük su kaplumbagasindan ikisi bir gün sonra ölmüşlerdi fakat çok önemsememistim, heralde hastalardi fln demistim. Fakat dün bir tanesi daha öldü ama biraz kötüydü ölümü. İlk basta bogazi guatr hastasi gibi sisti ve daha sonra kan gelmeye basladi bogazindan ve agzindan ve habire kocaman acarak agzini nefes almaya calisiyodu. Daha sonra öyle durdu bir saat boyunca ama bazen kipirdiyodu. Sonra duzelemeyecegini dusunup bahceye biraktim ama hala yasiyodu saniyorum. Neden boyle bi durum oldu acaba bileniniz var mi?

img

dadia

19 yıl 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam. Kaplm. icin gercekten uzuldum. Malesef (ozellikle bebeklerken) bu tur olumler yasanabiliyor. Ancak bunlar cok da fazla kader degil; cogunu onlemek elimizde. Oncelikle kaplumbagalarina kucuk de olsa bir akvaryum al derim. Isitici da sart. Akvaryumun eni & genisligi ayni uzunlukta olsa cok guzel olur. Akvaryumun yarisini suyla doldur ve isitici yardimiyla suyu 26-27 derecede sabitle. Bu hayvanlarin cogu sicak suda kendilerine geliyorlar. Bu sekilde canavar gibi buyurler. Ama sorun bundan daha buyukse pet shoplarda ilaclar satiliyor. Danisip, bunlardan satin alabilirsin. Ama lutfen, lutfen su kucuk, plastik bahce denen ticari olaylari kullanma... Sevgi ve saygilar...

img

seamansoul

19 yıl 8 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

İlginize tesekkur ederim Seamansoul. Gerci akvaryumdalar su an ama su filtresi fln koymadim cok gurultulu diye, isiticiya da yaz geliyo diye ve evin sicakligi yeter diye gerek duymadiydim, bunu dikkate alicam. Fakat suyu yarisina kadar doldurursam hayvanlar rahatsiz olabilir diye dusunuyodum cunku akvaryum o kadar buyuk degil sonucta ve tirmanacaklari kuru alan yerlestirmekte zorluk cekebilirim. Gerci bunlari elbet uygularim fakat o kaplumbaganin neden oyle bogazinin sistigi ve kan geldigini bir turlu anlayamiyorum acaba bogulma midir yoksa bogazina bir madde batmasi midir?

img

dadia

19 yıl 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tekrar merhaba. Bu hayvanlar cok ama cok oburdur. Anlattiklarina bakilirsa bogulma olmasi pek de muhtemel degil. Genelde her gordukleri seyi yem sanip, yemek isteyen canlilar olduklari icin kati bir madde yutmus olma olasiligi yuksek. Akvaryumunda kum, cakil gibi kaplumbaganin bogazina takilabilecek seyleri kullanmamani tavsiye ederim. Ben ince kum ve iri yaprakli bitkiler kullaniyorum. Hic kum kullanmaya da bilrsin tabi. Orasi keyfine kalmis. Bu kotu olay sana bir tecrube olmus oldu. Bundan sonra yasamazsin en azindan. Sormak istedigin seyler olursa lutfen buraya yazmaktan cekinme. Ben ya da bir baskasi mutlaka cevaplayacaktir. Sevgiler...

img

seamansoul

ÖZEL MESAJ

Seamansoul, cok tesekkur ederim. Bugun gidip olenin yerine bir tane daha aldim, ve o kucuk taslari da degistirdim ki bogazlarina kacmasin. Umarim bu seferkinde basarili olurum cunku bu bir hafta icinde olen ucuncu kaplumbaga olmustu. Gorusmek uzere

img

dadia

19 yıl 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm dalia, foruma hoşgeldin ve bundan sonra da takip etmeni tavsiye ederim. bunu söylemek istemezdim ancak kaplumbağalar biz onlara bakamadığımız için ölürler. senin anlattığın durum biraz ciddi bir akciğer enfeksiyonuna hatta ağır olanına benziyor. bir ihtimal de boğazına bir şey kaçmış olması. ancak ihtimal dışı diyorum çünkü 3 tane birden ölmüş. diyecek birşey bulamıyorum. kapluşların daha çok yavru olması durumu ağırlaştırmış. keşke foruma daha erken gelebilseydin. ısıtıcı şarttır ve kaplumbağaları yaz kış ısıtıcı olan bir akvaryumda tutman gerekir. suyun derecesi ky için kışın 28 derece SABİT ve yazın da 30 derece SABIT olmalıdır. umarım bir dahaki sefere daha dikkatli olursun. bunun yanında su kaplumbağaları bahçeye gezdirmeye çıkarılmazlar. isterlerse kendileri karaya çıkarlar ama genelde yollarını şaşırdıkları için çıkmış olurlar. onları eğlence olsun diye ve iyi gelir diye dışarıya çıkarma. akvaryumda kuruyabilecekleri ve yüzerken tutunabilecekleri bir kaya olsun yeterli.

img

momo

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

prdn ismini yanlış yazdım. dadia olacaktı:)

img

momo

ÖZEL MESAJ

Kullandıgim bitki genis yaprakli ama gec buyuyen bir bitki. Turkiye''de bulunuyor mu bilmiyorum. Adi "Aglaonema Simplex". Sevgiler...

img

seamansoul

ÖZEL MESAJ

ben de istiyorum ya bitki

img

momo

ÖZEL MESAJ

Dostlar Turkiye de de kolayca bulabileceginiz, sadece bir tas, kaya, agac koku vs. ye baglaninca ona tutunup yetisen genis yaprakli bitkiler var. Boylece cakil ya da kuma ihtiyaciniz olmuyor. Maalesef adi aklima gelmiyor. Sevgiler...

img

seamansoul

ÖZEL MESAJ