Sümüklü Böcek/salyangoz

Yazan Mesaj
Gönderilme Tarihi : 24.08.2005 12:33:08        Mesaj Id : 31709   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arakdaslar merhaba benim 8 tane sümüklüböceğim var aslında sürüngen diiil böcek kategorisine giriyolar ama ole bi yer bulamadım ve ben onları şu an dışarda besliyorum ama beslemek denirse tabiii sadece kafalarından aşşağı su döküyorum nemli bi ortam olsun die onlarda herhalde açlıktan olacak 6 sı firar etti ... :)ben de aranızda bir bileni vardır die soruyorum bunlar ne yer ne içer evde beslemek istersem her yeri sümük yapmadan nasıl durdurabilirim bi de kış uykusuna yatarlar mı?nasıl çiftleşiyolar? dişisi erkeği nasıl ayırt ediliyo araştırdım ama bulamadım anlayacağınız hakkında hiç bir şey de bilmiyorum bana yardımcı olurmusunus??
Gönderilme Tarihi : 25.08.2005 14:40:14        Mesaj Id : 31710   Cevap ver    Bu mesajı bildir

eahuaehueau harbi garip bir fantezi evde sümüklü böcek:)herhangi bir bilgim yok ama hoşuma gitti ve cvp yazayım dedim:)))kolay gelsin arkadaş!
Aydın
Gönderilme Tarihi : 26.08.2005 19:55:04        Mesaj Id : 31711   Cevap ver    Bu mesajı bildir

garip bir uğraş. ama güzel ya. bu arada sümüklü böcekler böcek değiller ismi öle ama böcek değil onlar. mollusca dır. böcekler ise insekta. yani senin hayvan yumuşakça böcekler ise eklembacaklıdır. sümüklü böcekler bitkilele beslenir zira bu nedenle zararlı sayılmaları söz kousudur. nemli ortamlarda yaşarlar. salgıladıkları bir maddenin sümük görüntüsünde olduğundan bu isim verilmiştir. bazı yerlerde yenilirler. ortam kapalı olmalı kaçmamaları için sonra bitki yaprakları ve meyveler olmalı ve nem oranı biraz yüksek olmalıdır. zaten doğadada bunlar nemin yüksek olduğu sabah saatlerinde çıkarlar ortaya. bu hayvanlarda yaz ve kış uykusu vardır. metabolizmalarını yavaşlatırlar. ama ortam koşıulları iyi olursa buna gerek duymazlar. ben hiç beslemedim ama derslerden gördüğüm ve doğadaki gözlemlerin sonucu yazdım bunları. ken ii bak. saygılarımla vipera
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 27.08.2005 01:30:12        Mesaj Id : 31712   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhaba, Küçük bir akvaryumun üzerini tülle ya da pencerelere takılan sineklikle kapatarak bakabilirsin sümüklü böceklerine. Tabanına bahçe toprağı koy. Nemli olsun ama çamur olmasın. Su içmeleri için küçük bir kaba su koy. Meyve ve sebzeyle besleyebilirsin. Salatalık ve havucu çok severler. Kışın kış uykusuna yatarlar, yazın da sıcak ve kurak havada yine uykuya yatarlar. Üremelerine gelince, salyangozlar hermafrodittir. Yani bireyde hem erkeklik hem de dişilik organları bulunur. Çiftleşme sırasında iki birey birbirini dölleyebilir. Beslemesi ve seyretmesi çok keyifli hayvanlardır. Üstelik bakımları ve üremeleri çok kolaydır.
Gönderilme Tarihi : 06.09.2005 18:51:53        Mesaj Id : 31713   Cevap ver    Bu mesajı bildir

verdiğiniz bilgiler için saolun :) gerçekten ilgi göstereceğinizi pek sanmıyordum nymphetamine nin dediği gibi ilginç bi şey her kes de garip buluyor ama görünüşleri benim çok hoşuma gidiyor benim bi tane fanusum var sanırım 3. tanesi onun içine yaşayabilir ilgi gösterdiğiniz ve cevap yazdığını için tekrar teşekkür ederim
İzmir
Üçyol
Gönderilme Tarihi : 24.10.2005 20:53:48        Mesaj Id : 31714   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Bir zamanlar beslemiştim. Marul ve yeşillikle besleniyorlar ve tabiki nemli bir ortam. Bunuda düzenli olarak spreyle su püskürterek sağlayabilirsin. Ama işin kötü tarafı akvaryumun camında dolaştıkları için, bir süre sonra akvaryumun içini sümük lekesinden görünmez hale geliyo.
Gönderilme Tarihi : 04.11.2005 18:01:20        Mesaj Id : 31715   Cevap ver    Bu mesajı bildir

:) şu an besliyorum ilk baslarda inanasım gelmemişti salatalık ve özellikle de çok sert olduğu için havuç yediklerine ... ama gerçketen çok seviyorlar benimki kaçmayı çok seviyor bi kaç kez evde kaybettim Allahtan annemde de hayvan sevgisi var ki pek bisey demior :) yanlız şimdi sorun şu tuvaletlerini nasıl yapıyolar eğer benimkinin ağzından çıkardıkları tuvaleti mi yoksa kusuyo mu ?? CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM ...Bu arada sümüklü böcek besleyen ilk insan oldumu düşündüm çünkü herkes çok garip karşılıyo besleyen olduunu görünce çok şaşırdım! :))
Gönderilme Tarihi : 04.11.2005 18:27:59        Mesaj Id : 31716   Cevap ver    Bu mesajı bildir

:) şu an besliyorum ilk baslarda inanasım gelmemişti salatalık ve özellikle de çok sert olduğu için havuç yediklerine ... ama gerçketen çok seviyorlar benimki kaçmayı çok seviyor bi kaç kez evde kaybettim Allahtan annemde de hayvan sevgisi var ki pek bisey demior :) yanlız şimdi sorun şu tuvaletlerini nasıl yapıyolar eğer benimkinin ağzından çıkardıkları tuvaleti mi yoksa kusuyo mu ?? CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM ...Bu arada sümüklü böcek besleyen ilk insan oldumu düşündüm çünkü herkes çok garip karşılıyo besleyen olduunu görünce çok şaşırdım! :))
İzmir
Üçyol
Gönderilme Tarihi : 05.11.2005 02:28:43        Mesaj Id : 31717   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Aranızın iyi olduğuna sevindim. Tuvaletleri için sana şu örneği verebilirim. Eğer balık besliyorsan bilirsin dip yemi vardır. Onun biraz daha küçüğü ve rengide aynı dip yemininki gibi. Böle silindir şeklinde ve kavrengigrimsi gibi birenk. Umarım yardımcı olmuşumdur. Ha bu arada evin içine kaçmasına izin verme, çünkü bulamazsan en sonun da bir yerde kurur ve ölür. Akvaryumun içine spreyle su sıkmayıda unutma...
Gönderilme Tarihi : 08.08.2006 13:55:41        Mesaj Id : 31718   Cevap ver    Bu mesajı bildir

tekrar merhaba .. salyangozumla ilgili bir sorum olacaktı da .. bu beslediğim minik saolyangoz başlangıçta çok iyiydi her ortamı sağladım ama sonra kabuguna çekilip haftalaca çıkmamaya çıkınca da fazla hareket etmemeye basladı...bende yanına iki tane arkadaş buldum :D ama hala iyi değil kabuğunda büyüdüğüne dair hiç bir değişiklik yok ayrıca rengiden koyulaştı hiç yürümüyor masanın üzerine bırakıyorum kaçmaya bile teşebbüs etmiyo saatlerce orda ole duruyor ? hasta belli ki :( ama neden annem sadece salatalık la bezlediğim için tek yönlü beslendiğini doğaya bırakmam geretiğini falan söylüyor ama ?? haklı olabilir mi :`( yada fanıs ona dar gelmiş olabilir mi ? bilmiyorum n yapmam gerekli ???
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 10.09.2006 21:54:35        Mesaj Id : 31719   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhaba Minik_Melek Benimde bir salyangozum var.Aslında 2 tanelerdi ilk önce kabuksuz olan ve ingilizcede slug denilen bir türüyle bakmaya başlamıştım.Adı şokellaydı.Onu kurumak üzere iken bir alışveriş merkezinde bulmuştum.Acıdığım için biraz bakayım kendine gelsin toparlansın sonra doğaya salarım diye eve getirmiştim.Cam bir vazo içinde bakmaya başladım oda maşallah hemen toparlanmıştı. Sonra onu ve mucizevi beden yapısını sevdim ve sürekli bakmaya başladım.Derken yanına birde kabuklu arkadaş getirdim.İki farklı salyangoz çok nazik ve çekingen bir tanışma töreniyle tanıştılardı.Dakikalarca antenlerini biribirlerine değdirip değdirip geri çekmişlerdi.Ama ilk salyangozum tombik şokella birkaç gün içinde birden eriyerek öldü.Şimdi sadece kabuklu salyangozum var.Hakkında hiç birşey bilmiyorum.Nemli tutuyorum değişik bitkiler veriyorum ve arasıra su ile yıkıyorum. onu mineral alması için geceleri saksılarımın topraklarına bırakmaya başladım.Enterean olan karton kemirmeye meraklı olması acaba selüloz almak içinmi yapıyor bilmiyorum ama bazen odamda firar ediyor ve onu hep ilaç kutusu gibi bir karton mamulu kemirirken buluyorum.Yaz gelip havalar ısınınca benimkide bir köşe bulup kabuğuna çekildi günlerce yerinden kıpırdamadı.Birkaç kez öldümü acaba diye yapıştığı yerden söküp baktım hatta yıkadım ama ölü değil canlı.Suya deyince dışarı çıkıyor bir kaç kez çok sulu çamurlu saksı tabağında dolaştı ve su emdi ama gene gidip bir yerde kabuğuna çekildi.Şu an kabuğuna çekilmiş durumda.Vipera nın dediği gibi yaz ve kış uykusu döneminde olmalı.İşe yarar bir bilgi kaynağıda bulamadım ama kabuğu nedeniyle tıpkı kaplumbağalar gibi kalsiyum alması gerektiğini düşünüyorum.Birşey öğrenirsem buraya yazarım.
İzmit
Gönderilme Tarihi : 13.09.2006 10:57:56        Mesaj Id : 31720   Cevap ver    Bu mesajı bildir

yazın yaz uykusuna kışın kış uykusa yatıyolar. kaç sene yaşıyo bunlar yav?
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 15.09.2006 20:46:34        Mesaj Id : 31721   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Garibim salyangozlar belki rahat bırakılsalar uzun süre yaşarlarda o kadar savunmasızlar ki.Pek fazla yaşayabildiklerini sanmıyorum.Nedense herkeste bir iğrenme durumu yaratıyorlar halbuki o kadar ilginçler ki.Geçenlerde benimkini şans eseri ışığa doğru tuttum ve kabuğunun içinden kalbinin atışını gördüm.O atan kalp bana " bende bir canlıyım benimde yaşama hakkım var " dedi.
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 29.09.2006 21:18:11        Mesaj Id : 31722   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Benim salyangoz beklemediğim bir anda uykularından uyandı ve ilk iş el çabukluğu marifet gözümün önünden bir güzel firar etti. Mecburen bırakıp gittim .Akşam ise saatlerce odamda yer gök onu aradım ve sonunda nasıl yaptı da orayı buldu bilmiyorum ama (hiç aklıma gelmemişti ) akvaryumun içinde yakaladım. Vücuduna yapışık bir adet yumurtayı görünce çok şaşırdım hemen onu yumuşak toprakla doldurduğum cam kaba koydum.Toprakta bir oyuk açtı ve yumurtalarını üzüm salkımı gibi içine bıraktı.Yumurtlarken seyredemedim nasıl yumurtluyor bilmiyorum ama bir sürü yumurta var.Yavrular çıkınca hepsini doğaya salacağım.Yumurtaların resmini çektim.Yanındada salyangozum Kabuklu , pepsi içmeme engel olmaya çalışırken görüyorsunuz.

Gönderilme Tarihi : 10.11.2006 14:41:01        Mesaj Id : 31724   Cevap ver    Bu mesajı bildir

ay inanmıyorum ...ne güzel bişi yumurtlaması ... :) benim salyangozum zekiy :( maalsef yazın ferahlasın die koyduğum suyunda boğularak öldü çok üzüldüm ama :s oturdum ağladım yani ... şu an sümüklüböceğim yok :s diğerlerini de vicdan azabından bıraktım gittiler ... :( ben çok kötü biriyim ... umarım yavrular sağlıklı olarak yumurtalarından çıkarlar .. bu çok güzel bi deneyim olur senin için ne güzel :)