Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Sürüngen Genel

Mesaj Ekle

sümüklü böcek/salyangoz - 2.sayfa

arakdaslar merhaba benim 8 tane sümüklüböceğim var aslında sürüngen diiil böcek kategorisine giriyolar ama ole bi yer bulamadım ve ben onları şu an dışarda besliyorum ama beslemek denirse tabiii sadece kafalarından aşşağı su döküyorum nemli bi ortam olsun die onlarda herhalde açlıktan olacak 6 sı firar etti ... :)ben de aranızda bir bileni vardır die soruyorum bunlar ne yer ne içer evde beslemek istersem her yeri sümük yapmadan nasıl durdurabilirim bi de kış uykusuna yatarlar mı?nasıl çiftleşiyolar? dişisi erkeği nasıl ayırt ediliyo araştırdım ama bulamadım anlayacağınız hakkında hiç bir şey de bilmiyorum bana yardımcı olurmusunus??

img

minik_melek

18 yıl 8 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Minik_Melek Benimde bir salyangozum var.Aslında 2 tanelerdi ilk önce kabuksuz olan ve ingilizcede slug denilen bir türüyle bakmaya başlamıştım.Adı şokellaydı.Onu kurumak üzere iken bir alışveriş merkezinde bulmuştum.Acıdığım için biraz bakayım kendine gelsin toparlansın sonra doğaya salarım diye eve getirmiştim.Cam bir vazo içinde bakmaya başladım oda maşallah hemen toparlanmıştı. Sonra onu ve mucizevi beden yapısını sevdim ve sürekli bakmaya başladım.Derken yanına birde kabuklu arkadaş getirdim.İki farklı salyangoz çok nazik ve çekingen bir tanışma töreniyle tanıştılardı.Dakikalarca antenlerini biribirlerine değdirip değdirip geri çekmişlerdi.Ama ilk salyangozum tombik şokella birkaç gün içinde birden eriyerek öldü.Şimdi sadece kabuklu salyangozum var.Hakkında hiç birşey bilmiyorum.Nemli tutuyorum değişik bitkiler veriyorum ve arasıra su ile yıkıyorum. onu mineral alması için geceleri saksılarımın topraklarına bırakmaya başladım.Enterean olan karton kemirmeye meraklı olması acaba selüloz almak içinmi yapıyor bilmiyorum ama bazen odamda firar ediyor ve onu hep ilaç kutusu gibi bir karton mamulu kemirirken buluyorum.Yaz gelip havalar ısınınca benimkide bir köşe bulup kabuğuna çekildi günlerce yerinden kıpırdamadı.Birkaç kez öldümü acaba diye yapıştığı yerden söküp baktım hatta yıkadım ama ölü değil canlı.Suya deyince dışarı çıkıyor bir kaç kez çok sulu çamurlu saksı tabağında dolaştı ve su emdi ama gene gidip bir yerde kabuğuna çekildi.Şu an kabuğuna çekilmiş durumda.Vipera nın dediği gibi yaz ve kış uykusu döneminde olmalı.İşe yarar bir bilgi kaynağıda bulamadım ama kabuğu nedeniyle tıpkı kaplumbağalar gibi kalsiyum alması gerektiğini düşünüyorum.Birşey öğrenirsem buraya yazarım.

img

frozen

18 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yazın yaz uykusuna kışın kış uykusa yatıyolar. kaç sene yaşıyo bunlar yav?

img

undeadkuntiz

17 yıl 7 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Garibim salyangozlar belki rahat bırakılsalar uzun süre yaşarlarda o kadar savunmasızlar ki.Pek fazla yaşayabildiklerini sanmıyorum.Nedense herkeste bir iğrenme durumu yaratıyorlar halbuki o kadar ilginçler ki.Geçenlerde benimkini şans eseri ışığa doğru tuttum ve kabuğunun içinden kalbinin atışını gördüm.O atan kalp bana " bende bir canlıyım benimde yaşama hakkım var " dedi.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

Benim salyangoz beklemediğim bir anda uykularından uyandı ve ilk iş el çabukluğu marifet gözümün önünden bir güzel firar etti. Mecburen bırakıp gittim .Akşam ise saatlerce odamda yer gök onu aradım ve sonunda nasıl yaptı da orayı buldu bilmiyorum ama (hiç aklıma gelmemişti ) akvaryumun içinde yakaladım. Vücuduna yapışık bir adet yumurtayı görünce çok şaşırdım hemen onu yumuşak toprakla doldurduğum cam kaba koydum.Toprakta bir oyuk açtı ve yumurtalarını üzüm salkımı gibi içine bıraktı.Yumurtlarken seyredemedim nasıl yumurtluyor bilmiyorum ama bir sürü yumurta var.Yavrular çıkınca hepsini doğaya salacağım.Yumurtaların resmini çektim.Yanındada salyangozum Kabuklu , pepsi içmeme engel olmaya çalışırken görüyorsunuz.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

merhaba salyangozlar kışın genelde 6 ay uyur.iklime göre bazen ekimde başlar bazen aralıkta.2 organa birden sahiptir ancak yine de çiftleşmesi gerekir.Ama dikkat edin 1 kere çiftleştikten sonra sene içerisinde 3-4 defa yumurtlayabilirler.Yazın kuraklık olursa uyurlar ve genelde çalılık severler.Ama kışın genelde ağaç dipleri -ıslak toprak için-ya bitki diplerini severler.Toprağa gömülüp kabuklarının açık kısımlarını dışarda bırakırlar ama iki zar yaparlar kabuğun girişine.Arada bir kış uykusunda zarı açıp içerdeki havayı temizlerler ama bir ya da iki kere.Bunun dışında bu iki zar arasında kalan havayı kullanırlar.Yani şu aralar salyangozunuz hareketsizse rahat bırakın uyuyordur...işitme duyuları yok denecek kadar körelleşmiştir.Bu nedenle istediğiniz kadar gürültü yapabilirsiniz.Sebze severler--arada bir ıslatılabilirler ama abartmamakta fayda var. ha bir de yavruları kabuktan çıkınca içinden çıktıkları kabuklarını yiyip açlıklarını bastırır ama dikkat edin açlıktan ölmemeleri için kolayca ulaşabilecekleri yerde sebze yeşillik filan olması lazım.Aslına bakarsanız bence toprak ve çimen olan bir yerde muhafaza etmeniz lazım.biraz geç oldu ama umarım faydalı olur:)ha bir de gövdelerinde tek bir ayakları vardır, onunla yürürler.

img

gargamel

17 yıl 5 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ay inanmıyorum ...ne güzel bişi yumurtlaması ... :) benim salyangozum zekiy :( maalsef yazın ferahlasın die koyduğum suyunda boğularak öldü çok üzüldüm ama :s oturdum ağladım yani ... şu an sümüklüböceğim yok :s diğerlerini de vicdan azabından bıraktım gittiler ... :( ben çok kötü biriyim ... umarım yavrular sağlıklı olarak yumurtalarından çıkarlar .. bu çok güzel bi deneyim olur senin için ne güzel :)

img

minik_melek

18 yıl 8 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

salyangoz beslemeye başladığımda çevremdeki bazı insanlar "deli" demişlerdi bana bu başlığı şimdi gördüm ve deli olmadığıma sevindim gerçekten ya da yalnız olmadığıma diyeyim=)) gerçekten ilginç ve sevimli yaratıklar =)

img

myblacktears

17 yıl 2 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba: Salyangozumun kabugu kırıldıtamamenneyapa bilirim?:( :( ayrıcasanki yedek kabuğu varneişey yarar ?:( Nekadar sürede oluşur kabuğu lütfen yardım edin:)

img

sümüklü

17 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba ben de biçok kişi gibi sizleri görünce sümüklüböcek sevgimde yalnız olmadığımı gördüm.evde besleme konusunda onları doğalarından koparma korkum yüzünden endişeliydim,ama gördüğüm kadarıyla çok da acımasızca bişey değilmiş evde beslemek.

img

webkartal

16 yıl 11 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mrb arkadaşlar annem evde marulları yıkarken bulmuş bnde böle şeyleri beslemeyi sefiorm die bna verdi bi salyangoz.hakkında hç bşi blmiorm!sadece marul koyuyorus kutusuna ve daha çok küçük .boyutu hemen hemen küçük parmamızn ucu kadar! netür biyerde beslemeliyim su koymalımıyım?!toprk koymalımıyım bilmiorm?!genel olarak anlatırsanız svnnirm...

img

biyolojidelisi2

16 yıl 1 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ