Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

ispinoz bilgi

merhaba arkadaşlar, Geçen hafta gezdiğim kuş pazarlarında tüye girmiş kuyruğu hiç olmayan son derece kötü şartlar altında pis bir kafeste duran ayakları tırnaklarını pislik kaplamış bir ispinozu sırf bu dönemini atlatması ve iyi bakım görmesi için satın aldım.Hayvanın durumuna cok acıdım amacım alıp öttürmek değil onu gercek görüntüsüne kavuşturup salmak,saka,kanarya,saka melezi iskete besledim ama ispinoza yabancıyım kuş yanına yaklaşıldığında inanılmaz çırpınıyor yanına fazla gitmiyorum ne yapmam gerek iyilik yapayım derken kotuluk olmasın diye korkuyorum,beslenmesini de saka tipinde yapıyorum.Öttüğü zaman zaten eve uygun olmadıgını cok gür sesi oldugunu söylüyorlar o bakımdan ötmemesi şu an için daha iyi.Bu çırpınmalar yada beslenme zarar verecekse şu mevsimde salmam daha mı doğru,bilen lutfen yardımcı olsun.Teşekkürler

img

artur71

18 yıl 8 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar, ispinozum kuyrugunu tamamladı ve iyi bir duruma geldi,kafeste durması artık eziyet gibi olduguna inandım ve saldım,zaten o amaçla almıştım,vicdanım rahatladı.Zaten hiç cevap almadığım bu konu da kapandı,cevap almasamda yinede teşekkürler.

img

artur71

18 yıl 8 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Cok guzel bir davranis , tanismak isterim msn: [email protected] Bulbuller cok urkek kuslardir. Rahatsiz edilmekten hoslanmazlar. Ben de eminonuden bir cift disi hint bulbulu almistim, benim evdeki ciftin yavrulari hep erkek oluyordu ve arkadaslarima dagitirken cift olarak veriyordum kuslari, aldigim kuslari eve gitirdigimde ikisinin de ishal, ayaklarinda mantar ve tuy dokulmesi oldugunu farkettim. Satici kafesden yakaladigi kuslardan 2 tanesini bana dogru durust gostermeden atmisti kutuya, zaten ben de arkadaslarima hediye edecegim icin kuslari kendim secmemistim, saticidan rica ettim iki disi vermesini. Eve geldigimde kuslarin cok kotu durumda oldugunu gorunce sok oldum, zaten bir tanesinin poposunun altinda kocaman bir ur oldugunu farkettim bir iki gun sonra, daha sonra bu ur konusunda ne yapilabilecegini filan arastirdim ama bulbuller cok kucuk oldugu icin operasyon yapmanin mumkun olmadigini gorendim. Bu sirada da kuslara ayaklarindaki mantar icin viks ve derilerindeki kellik icin mantar tedavisi uyguladim. Poposunda ur olan yavruyu 1 hafta sonra kaybettim, dusunsenize arkadaslarima hediye etmek icin kus aliyorum, eve getiriyorum , kusun poposunda ur var , ucamiyor ve 1 hafta sonra oluyor. Bazi arkadaslar kusu geri gotur dedi ama boyle biseyi yapmamazdim. Hayvan pazarlarinda kuslara cok kotu bakiyorlar, sizin gibi insanlar oldugu icin cok mutluyum.

img

cagdasbasaran

19 yıl 8 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba. Staj yaptığım için vakit bulamamıştım o yüzden internete bir süre girememiştim. mesajınızı önceden görseydim hemen cevaplardım. ben de saka ve ispinoz hastasıyım. kışın saka alırım, yazın salarım. keşke siz de bahar gelince şehir dışına çıkıp salsaydınız çünkü o hayvanlar dışarıdan tutulup bir süre kafeste durduklarında kafese uyum sağlıyorlar ben birkaç kez kafeste çok çırpındıkları için dayanamayıp kışın salmıştım, bütün gün bahçedeki ağaçta durmuşlardı. Gerçi havalar daha soğuk değil. belki çabuk uyum sağlamıştır.

img

mucize

19 yıl 9 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bana yardımcı olurmusunuz??? hint bülbüllerim yumurtlamıyorlar ne yapabilirim?? ne olur yardımcı olun...dişinin çiftleşmeye hazır olduğunu nasıl anlayabilirim??? şimdiden saolun...

img

cesoos

18 yıl 5 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ