Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

bilgisi olan varmı?

arkadaşlar yeni bir igum oldu.teratoryumunu hazırlamam gerekiyor ve uva uvb alabileceği lambayı,ısınması için gerekli olan ısıtıcı taşı nerelerden ve nasıl bulabilirim?büyükçekmecede yaşıyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden çok tesşekkürler.

img

igorzagor

18 yıl 8 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yeni ve acemi olduğumu teraryumu teratoryum olarak yazmamdan anlayabilirsiniz. :) eminim yardımlarınız ve bilgilerinizle bu acemilikten kurtulup çok iyi bir igu annesi olurum.şimdiden çok teşekkürler.

img

igorzagor

ÖZEL MESAJ

selam oncelikle bu gibi yazı hataları olabilir hiç merak etme burada senin gibi igu severlere paylaşımda bulunuruz hiç kafana takma. . . :) İlk olarak terarayum iç kısmını talaş veya toprakla doldurulmalı 2.5 cm yuksekliğinde olabilir sonra içerisine koyacagın dal parcaları veya plastik malzemeleri iceri sokmadan once sıcak suda bol tuz ile onları biraz haşlamalısın bunun yararı ise bu gibi malzemelerin uzerlerinde parazit olusması ve iguna zarar vermesidir bu gibi olaylar iguna baya bir zorluk cıkartır. Bu arada su kabını hergun deyiştirmelisin yıkayıp tekrar yerleştirirsen cok iyi olur. İgunun dıskısını bir pecetenin uzerine koyarsan ve bir koseye yerleştirirsen goreceksinki herdaim okısma dıskısını bırakacaktır birde hergun bu dıskıları temizlemelisin (korkma cok kucuk oluyolar) Birde terarummu ısıtma olayın var. Bunu ister padle ısıtma taşlarıyla istersende ampulle ben kadıkoyden bulmustum ama buyuk pet shoplarda dan veya internetten tedarik edebilirsin. . . Buarada belki satmak isteyen arkadaşlar olabilir ilanlar bolumune mesaj atabilirsin. Son olarak igunu 10-15 gunde bir yıkamalısın bu parazit olayı için cok gereklidir yiceklerinin kırıntılarını almayı unutma ve sana ve igunuza iyi bakın. . . Saygılar. . .

img

xcvxc

19 yıl 1 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba xcvxc sana daha önce teşekkür mesajı yazmıştım ama yayınlanmamış.verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.onunla başta biraz gergindik. çok asabiydi ve bende biraz ürküyordum.sonra bir odayı ona ayırdık.sakin ve sabırlı bir şekilde elimizden beslemeye başladık.şimdi aramız daha iyi.bizi ilk gördüğü anlarda yine kuyruk darbelerine maruz kalıyoruz ama sonrasında hemen sakinliyor.kucağımızda uyumaya ve ona ait odadaki perdeye tırmanarak camın önünde güneşlenmeye bayılıyor.bu arada igular hakkında baya bilgi sahibi oldum.igumun adı igorzagor erkek 50-55 cm boyunda.bence biraz zayıf.ama çok yalnız kaldığını düşünüyorum.bu yüzden yanına boyu boyuna huyu huyuna uygun bir bayan arkadaş bir eş arıyoruz.bu konudada yardımlarınıza açığız.bol igulu günler dilerim.

img

igorzagor

ÖZEL MESAJ

İguana için ısıtıcı taş kullanmayın. Eski forumlarda bununla ilgili bir yazım vardı, linki aşağıda. http://www.hepsievcil.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=12361&SearchTerms=uvb

img

onur

20 yıl 9 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili arkadaşım sana şimdiden bol şans diliyorum. İlgili malzemeyi (UV Lamda, ısıtıcı vs.) malzemeyi Kocamustafapaşa da bulunan AQUARIUM Mağazasından temin edebilirsin. (Cahit Bey) sana yardımcı olacaktır. Ayrıca ısıtıcı taş yerine tabana yerleştirilen ısıtıcı ped kullanmanı tavsiye ederim.

img

hirobo

18 yıl 8 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tüm arkadaşlara çok teşekkürler.igumuza çok şirin bir eş bulduk çokta obur...

img

igorzagor

ÖZEL MESAJ

Selam, Iguananıza sağlıklı bir ortam yaratabilmek için ugraşmanız, bilgi toplamanız çok güzel. Geçici olarak terranyum kullanıyor olabilirsiniz ama bence kısa bir süre içinde tel kafesli bir kümes yaptırın. Terranyum yada akvaryumda bakılan iguanalar bir süre sonra sağlıklarını kaybetmektedirler. Çünkü iguanalar akvaryum gibi kısıtlı alanlara sığamayacak kadar büyürler. Yapabilirsen odanin bir bölümümüne (1-2 metrekatelik alan yeterli) yerden tavana kadar tel kafes yaptır. Zeminde toprak kullanma. Toprak çok fazla bakteri barındırır. Hijyen açısından en iyisi gazete kağıdıdır. Tabii sık sık değiştirmelisin. UV lambaları ve ısıtıcı kayalar terranyum gibi kısıtlı alanlarda iguanana zarar verebilir dikkatli ol. Saygı ve sevgilerimle.

img

murathan

20 yıl 8 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ