Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

acil yardıma ihtiyacım var!

arkada$lar ben yeni bi iguana almayı dü$ünüyorum... sanırım igumla aram pek iyi değil.. evcille$tiremedim yaptıgım her$eye rağmen olmadı. bırakın evcille$meyi gün geçtikçe bana kar$ı daha hırçın davranıyor. bugün yüzündeki kuru derileri temizlemek için elime aldığımda kuyrugunu bıraktı :(( yakla$ık 15-16 cm kadar bi kısmı... hemen hemen yarısını. ne yapayım???

img

ozzie

18 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam ozzie igunun kuyruğunu bırakmasına çok üzüldüm ama endişelenme yeni bir igu sahibi olarak iguanalar hakkında araştırmalar yaptım.kuyrukları tekrar uzayabiliyor.ilkbaşta siyah olarak çıkıyor ve zamanla pullarıda çıkarak yeşile dönüyor.öncelikle onu asla yarı yolda bırakma.kuyruğunu bıraktığına göre çok korkmuş ve canı yanmış olabilir.igular tam anlamıyla evcilleşemiyorlar.ona karşı sakin ve sabırlı olursan onu kazanacağına eminim.sakin ve sessiz bir ortamda tut onu mümkünse kendin beslemeye çalış.vitamin vererek düzenli çeşitli sağlıklı besleyerek ve 10 günde bir ılık suda sakin bir şekilde yıkayarak kuyruğunun daha iyi ve sağlıklı uzamasına yardımcı olabilirsin.çok hızlı uzamasını bekleme ama emin ol eskisi gibi olacaktır.eminim sabırlı olduğun sürece onunla daha sıcak bir ilişkiniz olur.yanına eş almanda onu daha agresif yapabilir.ona yardımcı olmalısın.iguna geçmiş olsun.onu iyileştireceğine eminim.(belki bir veterinerede göstersen iyi olabilir.) igulu günler.....

img

igorzagor

18 yıl 8 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

igorzagor biliyorum yeniden cıkıyor kuyrugu lakin benmi sorunum bi başka... benim igu safkan bir psikopat. 1,5 yılda evcille$mezmi bi igu ya. evcille$meden kastım kedi köpek gibi değil. elini akvaryumun icine sokunca kuyruk atmaya basliyo yanina yaklasiyosun çakiyor kuyrugu ho$ artık vurabilecegi bir kuyrugu da yok. ellerim delik de$ik oldu igunun tırnagından, suyu da sevmiyo. küvete ılık suyu dolduruyorum çıkmak için elinden geleni yapiyo. sicak su dolduruyorum yine aynı, souk su koyuyorum yine aynı. her$eyi denedim. elimden beslenmiyo. vitaminlerini eksik etmiyorum doğru düzgünde besliyorum ama gel görki manyak benim igum... böyle i$te. üzüyor beni topac.

img

ozzie

18 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bunun nedeni büyük olasılıkla geçmişte yaşadığı ciddi korku ve acılar.onu biraz ortamından çıkarıp özgür olduğu hissini vermeyi başarırsan iyileşme süreci BELKİ kısalır.denetimin altında biraz gezinmesine izin ver ve bu esnsda onu besle(eline gelip yesin...).eğer çaresizsen bence dene...

img

reptile

20 yıl 2 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ