Kapluşumun Gözleri Kapandı :(

Yazan Mesaj
Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 17:53:04        Mesaj Id : 34853   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşlar yardım edin..kaplumbağamın gözleri kapandı..arasıra açıyo ama ama gözünde ince bir perde var ve şiş gözleri..sizce neden olmuş olabilir..bildiklerinizi lütfen benimle paylaşın çok moralim bozuk...
İstanbul
S
Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 17:58:41        Mesaj Id : 34854   Cevap ver    Bu mesajı bildir

selam kardeşim ben yazı dizisi hazırlamıştım ama okuma zahmeti göstermemişsin anlaşılan oradan alıntı yaptımsanaişine yarayacağını umuyorum.

Eğer kaplumbağanızın gözleri şiştiyse;

Genel not:Su kaplumbağalarının uygun koşullarda suyunu temiz tutup güneşlendirdikten sonra gözünde bir problem olmaz.Eğer bir enfeksiyon kaptıysa.Yine çaresi ''uygun ortam'' ve güneş zamanla enfeksiyon düzelecektir.Terramicin "göz" merhemi kullanılmalıdır.İki çeşit olur.Karıştırmayınız.Miktarını çok az ayarlamalısınız ve unutmayın ki göz hastalıklarının ana sebebi ya A vitamini eksikliği ya da üşütme. merhemin yanında bir de koşulları da gözden geçirmelisiniz.Suyun derecesini de 30 dereceye getirmekte fayda var.Eğer bir gözü kapalıysa genelde vitamin sorunu, ikisi de kapalıysa üşütme ve akciğer sorunundan kaynaklanıyordur.Veterinere danışmakta fayda var.

Gözleri kapalıysa eğer yemlerini göremiyor olabilirler.Yemlerini elinizle vermeniz gerekebilir.Bir de çok küçük ise küçük yem vermelisiniz kolay yiyebilmesi için.Ayrıca yemin yumuşaması için bir gece önceden üstüne vitamin damlatıp(hem yumuşar)sabah kolaylıkla verebilirsiniz.Unutmada teramisin göz kremi her gün sürülebilir.Ama çooook az miktarda.

Göz şişmesinin 2 sebebi vardır.Biri vitamin eksikliği diğeri akciğer hastalığı (üşütme, solunum yolları enfeksiyonu)

Eğer kaplumbağanızın hastalığı akciğerden kaynaklanıyorsa antibiyotik gereklidir.

Vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa;

Vitamin takviyesinde bulunulmalıdır ayrıca bulunduğu ortamdaki suyun ısısı 30 dereceye getirlmelidir.Bol bol güneş veya ultraviyole ışıkta durmalıdırlar.Akşamları 2-3 saat kayasının üstüne de ısıtıcı lambada yatmalıdırlar.Ayriyetten "teramisin göz kremini" günde 1 defa olmak üzere gözlerine uygulamak çok yararlı olacaktır.Eğer bu denilenleri yaparsanız kaplumbağanız en fazla 7 gün içinde iyileşecektir.Ama durum daha kötüyse yani gözleri kapandıysa antibiyotik tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Durum gerçekten çok ilerlemiş ise diğer kaplumbağalarınızı(varsa) ayrı bir yere alın.Mikrobik bir hastalık olma ihtimaline karşı akvaryumunuzu sıcak sirkeli suyla güzelce yıkamalısınız ya da kaya tuzuda kullanılabilir.Bütün içindekilerle birlikte kaya filtre ısıtıcı ne varsa.

Eğer kaplumbağanızın gözlerinde sulanma ve beyazlama varsa;

Bunun için eczanede "gent gut" göz damlası vardır.Günde 1 damla olacak şekilde her iki gözüne de damlatın.Yararının olacağı düşüncesindeyim çünkü bir arkadaş bu yolla kaplumbağalarını iyileştirmiştir.

Eğer kaplumbağanızın kabuğunda mantar oluştuysa;

Eczanelerde satılan sprey şeklinde ilaçlar vardır, bunların adlarını veterinerden alabilirsin. ilacı sürdüğünüz zaman sudan çıkartmalı ve mantar sebebiyle yumuşamış olan kabuğun o kısmını kazımalısınız.İlaç etki edene kadar bir müddet kuru kalmalıdır.Çoğunlukla çenesinin alt kısmında ayrıca siyah bir leke de oluşur ki bunun da aynı şekilde tedavi edilmesi lazımdır. mantar dıştan içe doğru yayıldığı için hem kaplumbağaya acı verir ve bir süre sonra ölümle sonuçlanabilir.Derisindeki mantar için sprey değil merhem tavsiye edilir.Veteriner ile mutlaka görüşmeniz gerekecektir. bunun yanında ellerinizi mutlaka mantar kremi veya spreyi ile dezenfekte etmelisiniz. Akvaryumun da ayrıca dezenfekte edilmesi gerekir. Çok az miktarda kaya tuzunu suya koymak da mantar oluşumunu engeller.Veterinerler batikon tarzı bir dezenfektan önermektedirler.Bunun yanında deri üzerinde mantar belirtileri için de yine teramyicin veya furacin kullanılabilir. (teramycin göz başka bir merhem karıştırmayınız)

bu linktede sana yardımcı olacak şeyler bulunabilir istersen bir bak ne ararsan var http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=8495

İzmir
Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 18:00:58        Mesaj Id : 34855   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhaba, kış ayında benim kapluşta genelde uyuyo tam olarak bilmiyorum ama o ince perde benim kapluştada oluyor sanırım hepsinde var koruyucu ikinci bir göz kapağı gibi.morali bozulmuştur.depresyona girmiş olabilir. ortamını beğenmemiş olabilir.Benim kapluş yapıyo çünkü bazen.yada hasta olabilir.ama bu konuda daha uzman olan arkadaşlar var yardımcaı olurlar.
İzmir
Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 18:03:17        Mesaj Id : 34856   Cevap ver    Bu mesajı bildir

zaten ben yazarken yardımcı olmuşlar.:)ve bende öğrenmiş oldum
Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 18:03:41        Mesaj Id : 34857   Cevap ver    Bu mesajı bildir

dün bir veterinere danıştım ve bana gözlerine kortizonsuz göz damlası damlatmam gerektiğini söyledi..ayrıca senin yazı dizisini okumadım çünkü bu siteye 20 dk önce üye oldum ve sadece daha forum bölümünde gezindim..herneyse..çok moralim bozuk..ya iyileşmezse :(...
Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 18:05:48        Mesaj Id : 34858   Cevap ver    Bu mesajı bildir

sevgili arzu bu kış uykusu gibi bişey değil..hasta olduğu çok belli..şiş ve açamıyor..çok kötü bir durum :(
İzmir
Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 18:11:32        Mesaj Id : 34859   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Falcon''un yazdıklarını dikkatlice okuyup sorunu çözebilirsin.kapluş açar gözlerini
İstanbul
S
Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 18:11:41        Mesaj Id : 34860   Cevap ver    Bu mesajı bildir

selam; arkadaşım teramicim krem sürmeni öneririm eczanelerde bulabilirsin.çok az sürmen gerekli ama unutmaki o krem insanlar için üretiliyor ama kapluşlarda da faydalı oluyor.2 çeşittir karıştırma sakın.Suyun derecesini de 30 dereceye getirmekte fayda var.Gözleri kapalıysa eğer yemlerini göremiyor olabilirler.Yemlerini elinizle vermeniz gerekebilir.Bir de çok küçük ise küçük yem vermelisiniz kolay yiyebilmesi için.Ayrıca yemin yumuşaması için bir gece önceden üstüne vitamin damlatıp(hem yumuşar)sabah kolaylıkla verebilirsiniz.Unutmada teramisin göz kremi her gün sürülebilir.Ama çooook az miktarda. Eğer kaplumbağanızın gözlerinde sulanma ve beyazlama varsa; Bunun için eczanede "gent gut" göz damlası vardır.Günde 1 damla olacak şekilde her iki gözüne de damlatın.Yararının olacağı düşüncesindeyim çünkü bir arkadaş bu yolla kaplumbağalarını iyileştirmiştir. sorununu tam bilmiyorum ama bunlardan hangisiyse onu uygula sonuca varacağına inanıyorum
Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 18:15:54        Mesaj Id : 34861   Cevap ver    Bu mesajı bildir

gözlerinde ne sulanma neden beyazlık var..sadece kapalı ve şiş...arasıra açıyor..o zaman gördüğümde kahverengi çook ince bir perde..dediklerini mutlaka uygulıycam..yalnız son bir sorum olucak..bu terramicin dediğin terramicinin göz pomadı olanmı yoksa normal terramicinmi??bunada cevap yazarsan çok sevinirim..şimdiden teşekkürler..
İstanbul
S
Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 18:27:09        Mesaj Id : 34862   Cevap ver    Bu mesajı bildir

selam arkadaşım resmini yollayayım sana daha yardımcı olur sanırımunutmaki üşütme yada a vitamini eksikliğinden olabilir suyunu da sıcak tutmanı öneririm.

Gönderilme Tarihi : 08.09.2005 18:43:06        Mesaj Id : 34863   Cevap ver    Bu mesajı bildir

eczaneye gittim terramicini aldım ve sürdüm kapluşumun gözlerine..dediğin gibi çok az sürdüm..umarım en kısa zamanda iyileşir..yardımın için çoooooooook teşekkürler....
İstanbul
S
Gönderilme Tarihi : 09.09.2005 22:49:15        Mesaj Id : 34868   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşım forumlara iyi bakarsan bu ilacın doğru olduğunun açıklandığını görürsün resmide ben zaten o forumdan aldım.
Ankara
Gazi Osman Paşa
Gönderilme Tarihi : 09.09.2005 23:29:58        Mesaj Id : 34869   Cevap ver    Bu mesajı bildir

selam another resimdeki yara merhemi göz için olanından alacaksın. kaplumbağanı ölüm fanusu dedigimiz plastik kapta bakıyosun üşütmüş olmalı.biran önce bir akvaryum hazırlamalısın forumda gerekenler yazıyor.suyun derecesi 30 olmalı bunuda ancak bir akvaryum alıp ısıtıcı takarak yapabilirsin.bir an önce bunu halletsen iyi olur. bende kara kaplumbağası besliyorum kaplumbağam çok hareketli nerdeyse hiç uyumuyo:) yazın ben çok güneşlendirdim..yeterince güneşlenince çok hareketli oluyorlar ve doymak da bilmiyorlar.. kardeşinin kaplumbağası nasıl bi yerde yaşıyor güneşleniyor mu??
Gönderilme Tarihi : 28.11.2005 14:21:31        Mesaj Id : 34874   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Dubai''den selamlar, Ayni problem benim kaplumbagalarimda da var. Burada havalar sicak oldugu icin evin balkonunda yaklasik 70cmx50cm plastik bir tank icinde besledigim iki kaplumbagam var. Yaklasik 1 senedir bu sekilde yasiyorlar. Ancak kucuk olanda son zamanlarda dibe batamama (dalmaya calismadigi ya da eski bir toprak saksidan yaptigim yuvasinda olmadigi zamanlarda hep suyun ustunde duruyor)ve kapali goz problemi cikti. Sicakliklar su an 25-35 C arasi olsa da balkon dogrudan gunes almiyor. Burada pek akvaryumcu yok, zaten en buyuk evcil hayvan magazasi da 3 ay once yandi. Bu durumda; 1) Terramycn burada hangi adla satiliyor bilmiyorum, galibe Turkiye''den getirtecegim 2) GUnes ve isi sorunun cozmek kolay ancak vitamin bulmak zor, su ana kadar kaplumbagalari taze karides ve kiyma ile besliyordum, vitamin icin ne tip bir takviye yapmam lazim. Saygilarimla
Gönderilme Tarihi : 01.07.2006 21:38:54        Mesaj Id : 34879   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Uzun bir aradan sonra herkese tekrar merhaba. Kisin kaplumbagamda ortaya cikan kapali goz problemi isitici ve burada bulabildigim goz kremleri ile cozuldu (maalesef forumda adi gecen ilaclar burada o isimle satilmiyor) Yaz burada cok sicak gectigi icin kaplumbagalari sadece sabahlari ve toplam 1 saat gunes almalarina izin veriyorum. Sanki kaplumbagalar icin ozel yapilmis gibi duran buyuk bir legen icinde keyifi bir sekilde yazi geciriyorlar. Uc sorum olacak: 1) Temmuz ayindan itibaren burada golgede sicakliklar 50C`ye yaklasiyor. Su sicakligi da buna bagli olarak 40C civari olacaktir. Bu kaplumbagalar icin bir tehlike mi? Alternatifi kapali yere alip, ortam klimali oldugu icin isitici takmak. 2) Buyuk kaplumbagamin kabugu bazi yerlerde pul pul atmaya basladi. Alttan ise taze kabuk gorunuyor. Bununla ilgili ne yapmak gerekir? 3) Kaplumbagalar biraz daha buyuyunce Dubai Internet City ya da Safa Park`taki havuzlardan birine birakmayi dusunuyorum. Herbiri birer futbol sahasi buyuklugundeki bu iki havuzda cok sayida su kaplumbagasi ve balik yasiyor. Sizce bu nasil bir fikir? Saygilarimla Baris Oguz