Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

tavsanlarım daha yeni

bugun ıkı tavsan aldım. ama onlar hakkında hıcbısey bılmıyorum. 10-15 gunluk oldugu soylendı. ama eve geldıgınde farkettım bırınde bıt var. ne yapmam lazım. temızlıklerı nasıl oluyor. yıkasam sorun cıkarmı. yada herhangı bı ılac kullanabılırmıyım. ayrıva alerjık astım var bende. ama aldıgım yer astıma zarar vermez dedı. dogrumu. ve bahcelı bı evım var. cıcek ve cımen yemelrınde bı sakınca varmı. duzenlı veterıner kontrollerı gerekıyormu. ası yaptırmak gerekırmı. su ve yemeklerı nasıl olmalı. bana yardımcı olabılırsenız cok sevınırım. bırı beyaz kırmızı gozlu dıgerı kulakları ve gozlerı sıyah tuylerı beyaz ve yumusacık. . bunların cınsı nedır yada nasıl anlasılıyor. cok tesekkurler

img

masalperisi

18 yıl 7 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam aynı şekilde ben de bugun 1 tane tavşan aldım ama 1,5 aylık falanmış ben de tavsiyelerinizi bekliyorum

img

tufancan

18 yıl 7 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eski forumları okudum gayet güzel ve yararlı bilgiler var hepsi için teşekkürler. sormak istediğim ben tavşanımı cinsini sormadan aldım cinsleri hakkımda da pek bi bilgim yok fotoları var bana cinsi hakkında yardımcı olabilirmisiniz.bu cinsin özel sorun ve özellikleri varsa söyleyebilirmisiniz. bi de fotoları kime nasıl yolliym? :D teşekkürler...

img

tufancan

18 yıl 7 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=6&FRef=33&BRef=4629 yukarıdaki adresteki yazıları okuyabilirsiniz. [email protected] -burayada foto yollayabilirsin.

img

angoravet

19 yıl 4 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

teşekkürler angorovet. dedıgınız linki yanı sızın dıger cevaplarınızı okumustum ama hala bır ıkı konuyu tam anlamadım. su bit olayı. onun için ne yapmam lazım. ıkıncısıde bu kadar kucuk olması anne sutunu yeterı kadar almadıgını gosterıyor. eger bılseydım daha buyuk alırdım ama sımdı ne yapmalıyım. 15 gunluk bu tavsan yavrularının olmemesı ıcın neyle beslemelıyım. bana arpa yedır dedı aldıgım yer. ve onu aldım sadece. bıde onları koydugum yerın etrafında cok fazla cıcek var. bugun ısten geldıkten sonra farkettımkı yapraklarını yemısler. bana yesıllkıle beraber su içmemelerı gerekıyor yoksa ıshal olur demıslerdı. napmam lazım. aydınlatıcı bılgılerın ıcın cok tesekurler.

img

masalperisi

18 yıl 7 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

-Masal perisi öncelikle dış parazitlere karşı tavşanını korumak için bir klinikte antiparaziter ilaçlama yaptırmalısın. -Tavşanlar yıkanmazlar ama ıslak bezle temizleyebilirsin.Normalde kendini hergün temizler zaten. -Yavru tavşanlar 15 günlük yaştan itibaren katı yemleri tüketebilme özelliğindedirler.Annelerinden süt emme süreleri ortalama 1 aydır.Yani bu zamanın yarısına kadar süt almış durumda.Ancak anne sütü dışındaki başka sütler onların sindirim sistemini bozduğu için süt vermemelisin. -Şuan ki besinsel ihtiyaçları çok yüksek bir durumda,bunun için sadece arpa kırması yeterli değildir.Aslında yavruda olsa yetişkinde olsa sadece arpa kırması ile beslenen tavşanlarda besinsel eksikliklere bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.Senin yapabileceğin yavru tavşan yemi vermendir. -Tavşanlara her ne olursa olsun önlerinde günlük taze su bulundurulmalıdır. - Tavşanların sindirim sistemleri diğer canlılardan farklılık gözetmektedir.Yavru olan tavşanlarda özellikle sürekli yeşillik tüketimi ishale sebeb olabiliyor.Arasıra yemelerinde bir sakınca yok.Eğer kuru yonca yada yonca unlu pelet tavşan yemi bulabilirsen bunu kullanmanı tavsiye ederim.

img

angoravet

19 yıl 4 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ