Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

!!!İguanam ve İguana Bakımında Altın Kurallar!!!

selam arkadaşlar,

bir arkadaşım yarın iguana sahibi oluyor bende bilgi ve tecrübelerimden dolayı ona iguana bakımı için gerekli bilgileri yazıp diskete atarak kendisine vereceğim bu bilgileri burda paylaşmak istedim, bu yazı yeni başlayan arkadaşlara kılavuz olacaktır  bu yazı umarım aradığınız sorulara yardımcı olur .

ek olarak kendi iguanamın not defterini ve resmini ekledim not defterinde iguanamın büyüme,deri değiştirme vb.gibi tuttuğum istatislik bilgileri ve ölçüleri de yer alıyor

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İguananıza verilmesi gereken besinler ; iguananıza sakın acı ve ekşi besinler vermeyin aşağıdaki besinler rahatlıkla verilebilir.

Roka , Dereotu , Tere , Marul , Yeşil Biber , Kereviz, Lahana , Japon Gülü , Radika , Karahindiba , Ebegümeci , Turpotu , Brokoli , Muz , kivi , Elma , kabak rendesi , Salatalık , Çilek , Dut Yaprağı , Kiraz , kayısı , Kuru Yem ( Sera Raffy P, 3-4 günde bir takviye amaçlı ) , havuç ,beyaz dut , gül yaprağı ve çiçeği vs.

iguanalar besinlerini çiğneyemediğinden dolayı besinlerini küçük parçalara ayırarak verin ve her öğünde mutlaka 4-5 çeşit sebzeyi karıştırın
örneğin ; sabah 9 da vereceğiniz beslenme tabağına roka , tere , dere otu , dut yaprağı , salatalık , domates vb. hepsinden azar azar miktarda küçük parçalar halinde keserek tabağına koyun.

haftada bir veya 2 kez meyve vermeyi unutmayın

3-4 günde bir çok az miktarda bıçağın ucu kadar sofra tuzu 'nu verdiğiniz yiyeceklerin üzerine serpin bu igunuzun vücüdundaki tuz dengesini ayarlar ,

7 günde bir Calcidine granül takviyesi yapmayı unutmayın ( eczanelerde satılıyor ) bu kemik gelişimleri için çok önemlidir.bunuda haftada bir gün 4-6 tane granül şeklindeki calcıdıne granülü ezerek toz haline getirip yemeğinin üzerine serperek yapabilirsiniz ,

2-4 Günde bir 40-50 dk. UVA ( INFRAPHIL ultraviyole ışın ) kırmızı spot yakmanız gerekir bu igunuz için yaşam kaynağıdır eğer uv yakmazsanız igunuzun kemikleri gelişemez parmak ve ayak kemiklerinde şekilsiz büyüme kırılmalar vb.kemik hastalıkları görülür.

beslenme zamanları olarak sabah ve ikindi vakitleri seçilerek günde 2 veya 3 öğün besin verilir.
örneğin-- sabah 7-8 arası ilk beslenme
-- öğleden sonra 3-4 ikinci beslenme
-- akşam 9-10 isteğe bağlı olarak daha az miktarda üçüncü beslenme

su kabı her gün yıkanmalı ve yeni suyla doldurulmalıdır 

İguananızın yıkanması ; İguananızı 8-10 günde bir ılık suyla yıkamanız hem derisindeki kaşınmalar hemde gözle görülmeyen mikropların temizlenmesi açısından çok faydalıdır ancak igunuzu yıkadığınız su ne sıcak nede soğuk olmalıdır bebek banyosu kıvamında ılık suyla yıkanmalıdır ve banyo yaptırdıktan sonra hemen havluyla kurutulup sıcak akvaryumuna konmalıdır igunuzu yıkadaıktan sonra elinizde fazla gezdirmeden sıcak akvaryumuna koyun aksi taktirde hastalanabilir 

akvaryumunun temizlenmesi ; akvaryumdaki dışkıları ve yere dökülen besin artıklarını hergün düzenli olarak temizlemelisiniz aksi halde bakteri ve sineklere uygun ortam hazırlamış olursunuz... 

akvaryumdaki ortamı ; yeşil iguanalar sıcağı ve nemi seven hayvanlardır, sıcaklık gündüz 24 C --- gece 22 C derecenin altına kesinlikle düşmemelidir akvaryumun en sıcak yeri 36 en soğuk yeri ise 27 C olmalıdır ve nem oranı gündüz %70 gece %80-90 olmalıdır bunuda günde 4-6 sefer akvaryumun içine ve igunuzun üstüne spreyle su püskürterek sağlıyabilirsiniz. igunun bulunduğu ortam ağaç dalı ve yapay yeşil bitkilerle dekore edilebilir yalnız dekorda kullanacağınız malzemelerin temiz olduğundan emin olun iguya çeşizli parazitler geçmemesi bakımından dışarıdan getirilen malzemeleri dezenfekte edin veya kaynatın 

iguananızın durumu ; deri değişimi ve üreme dönemlerinde biraz hırçın ve huysuz olurlar deri değişimini kolaylaştırmak amacıyla bu dönemde igunuzu sık sık banyo yaptırabilirsiniz ve kalkmış deri parçalarını yavaşça kendinizde tutup soyabilirsiniz,,tırnakları uzadıkça en ucundan damarlara gelmiyecek şekilde kesmelisiniz damarlara gelmemek açısından ışık altında tırnakları kesin böylece damarları görürsünüz ve derinden kesmezsiniz

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

iguanamın not defteri ;

Tür : Yeşil İguana

Adı : Abbas

Boy : 63 cm

Gövde Boyu : 17 cm

Kuyruk boyu : 46 cm

Tarih : 11 Aralık 2004 / Cumartesi

Sıcaklık : 28 - 35 C arası

Deri Değişim Periyotları : 1-) 11-16 Aralık 2004 , 2-) 19-21 Ocak 2005 , 3-) 22-25 Şubat 2005 , 4-) 28-30 Mart 2005 , 5-) 3-7 Mayıs

Beslenme : Roka , Dereotu , Tere , Marul , Yeşil Biber , Kereviz, Nane, Lahana , Japon Gülü , Radika , Karahindiba , Ebegümeci , Turpotu , Brokoli , Muz , Elma , Salatalık , Çilek , Dut Yaprağı , Kiraz , Kayısı çeşitli sebze ve meyveler

Kuru Yem ( Sera Raffy P )

Calcidine Granül ; 14 Aralık 2004----21 Aralık 2004----28 Aralık 2004----4 Ocak 2005----11 Ocak 2005----18 Ocak 2005----25 Ocak 2005----1 Şubat 2005----
8 Şubat 2005----15 Şubat 2005----22 Şubat 2005----1 Mart 2005----8 Mart 2005----15 Mart 2005----22 Mart 2005----/ 1 Nisan 2005----8 Nisan 2005----15 Nisan 2005----
22 Nisan 2005----29 Nisan 2005----7 Mayıs 2005----14 Mayıs 2005

Durum ; 2-4 günde bir NaCl , 7 günde bir Calcidine granül takviyesi , Günde 30-40 Dk. UVA ( INFRAPHIL ) , NEM ,

Son Durum 16 Şubat 2005 : 1.Diken Uzunluğu ; 7 mm
Mavi Kulak Altı Pulu ; 8-9 mm Çapında
Baş En ; 2.4 cm
Baş Boy ; 3.5 cm
Gözler En ; 1.1cm
Gözler Boy ; 8 mm

11 Mart 2005 ( 3 Ay Sonra Büyüme Durumu ) ; Boy ; 74 cm ( 3 ay içinde 11 cm uzamış )

Gövde Boyu ; 20 cm ( + 3 cm uzamış )

Kuyruk Boyu ; 54 cm ( + 8 cm uzamış )

,,,,,,,,snakehunter,,,,,,,,

Verdiğin bilgiler yeni başlayan arkadaşlar için gerçekten yol gösterici nitelikte olmuş.Sürüngen besleyenler ailesine bir arkadaş kazandırdığın için mutlu olmalısın. Bu sitenin vazgeçilmez yazarları olan değerli üyeler City35,asilergenoğlu ve snakehunter''a teşekkürler.Yol gösterici olmaya devam edin.! !!!!!!!!!!!!!tr00ler35!!!!!!!!!!!!

img

tr00ler35

18 yıl 10 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkürler Snakehunter. Daha önceki tavsiyelerini de okumuştum çok yardımcı oluyorlar. Bu arada ben bir web sitesinin adresini vermek istiyorum. Bugün buldum ve okuduğum kadarıyla çok faydalı ve doğru bilgiler içeren bir site. Hemen her konuda bilgi var. http://www.greenigsociety.org/ Ben buradan birşey sormak istiyorum. Bugün teraryum için bir alttan ısıtma pad''i aldım. Teraryumun alt dış camına yerleştiriliyor. Yaklaşık 1 saattir çalışıyor ve görünen o ki gayet işe yarıyacak. Ancak Pad''in yapışık olduğu bölümde cam çok sıcak oluyor. Gerçi talaşın üzerinden rahatsız etmiyor ama talaşı eşeliyip cama ulaşınca benim elim için bile sıcak geliyor. Bu bir sorun olurmu?? :/ Her türlü bilgi ve yardım için şimdiden teşekkürler.

img

hamlet

18 yıl 10 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam Hamlet teşekkürler , verdiğin siteye göz attım güzel bir siteye benziyor bide ingilizcemiz yeterli olsa çok iyi olcak ama benim yeterli değil ;)) sıcaklık sorun yaratmaz sanıyorum ama çok fazla sıcak oluyorsa tabana göre ince halıfleks kestirip koyabilirsin üstüne talaş serersin tekrar, halıfleks ısıyı azaltır iyi olur bence ,,,,snakehunter,,,,

Tekrar selam, Igor geleli 3 gün oldu, halen tedirgin.. Dediğin gibi sıcaklık sorun olmadı snakehunter. Talaş zaten vardı, ısıyı hafifletiyor ancak tek bir pad yeterli olamdı gibi. Sıcaklık 26 derecede (en azından yapışkanlı termostad''ın söylediği bu) Okuduğum kadarıyla 30 derece ideal sıcaklıkmış. Havalar ısınacak yaz ile beraber sıcaklık da yükselirse sonbahara kadar bu pad ile idare ederim diye düşünüyorum. Bu arada bu yapışkanlı termostadlara ne kadar güvenilir hiç kullanan var mı? Isıyı tam doğru gösterir mi?

img

hamlet

18 yıl 10 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam , sıcaklığı biraz daha artırmalısın gerçi dediğin gibi yaz geldi zaten yükselir biraz ama normali 27-35 derece arası olması lazım kışın 60 W

Kısın 60 W lık yeşil aynalı spot asarsın olur görüşürüz ,,,snakehunter,,,,

bande pad lerden kullanıyorum gercekdende işe yarıyor ve sıcaklık dengesi cok iyi ::snakehunter:: sana birsey sormak istiyorum bu iguanalar dişi veya erkek oldugu nasıl anlasılır bilmediğim bir sey ve yardımcı olursan cok sevinirim tavsiyelerin gercekten profca seni kutlarım abbasa iyi değer veriyorsun kolaygelsin saygılarımla

img

xcvxc

18 yıl 11 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam Xcvxc Teşekkürler, 1-)igularda cinsiyeti çok küçükken tespit etmek çok zor fakat çok küçük değilse erkeklerin baştan başlayıp sırtına doğru devam eden dikenimsi seyleri dişilere göre daha uzun oluyor ve dişilerde hemen hemen aynı boyda iken erkeklerde başın üstünden uzundan kısaya doğru gidiyor 2-)erkekler de kloakta ın gersinde bulunan testislerin dışardan şişkinliği bellli oluyor üreme dönemlerinde daha da belirginleşiyor 3-)erkekler dişiye göre daha iri ve uzun oluyor umarım anlatabilmişimdir kendi anlatımımdan pek tatmin olmadım :)) dişi ve erkek iguana resimleri olsa 1. maddeyi resim üzerinde gösteririm,,,,snakehunter,,,,

merhaba arkadaşlar siteyi uzun süredir takip ediyordum fakat daha yeni üye oldum sitede yazılan yazışmalar gayet kaliteli ve ciddi merak ettiğim bütün soruların cevabı formlarda var Snakehunter verdiğin bu bilgiler çok yararlı oldu ayrıca teşekkür ederim . eşim yaklaşık 2 hafta önce iguana almış daha önce bu sitede iguanalarla ilgili bilgileri zaten okumuştum fakat sormak istediğim bir kaç soru var yanıtlarsan sevinirim 1-uv ışın bulamadım burda satan yer yok sanırım, bunu nerden bulabilirim? şimdilik 2 3 günde bir 20 dk kadar güneşlendiriyorum yeterlimidir 2-iguanamın kuyruğunun yaklaşık üçte biri filan koptu bu bir sorun yaratırmı? tekrar teşekkürler.

img

aysegulsezgin

18 yıl 10 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ