Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

fistik

selam arkadaslar benim yeni bir tavanim var ve fazla bilgi sahibi degilim siz lerden her konuda yardim istiyorum . birde kafeste fazla durmasitavsani saldir ganlastiriyormu

img

ucankus

18 yıl 7 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba canım...benim 2 tane tavşanım var.ve en çok evde zaman geçiriyolar hiçte saldırgan deiller...hatta az önce yıkadımn ikisinide...en fazla yere kaka yapar onuda elinde tutup atabilirsin kokmaz yapışmaz...kuytu yerlere çiş yaparlar sarı ve çok kokulu onuda viledayla siliyorum ben...mis gibi kokuyolar şimdi...kuru yem al paket yem...ve her akşam 5 gibi ver.sonra su ver bi kapta...tabi bu yazdıklarım benim tavşanıma yaptıklarım sen genede başka cvplarıda dinle...tavşan yıkanmaz yazıyodu ben 3 kere yıkadım ama bişeyi yok tabi sildim kuruttum makinayla sen deneme genede ölürse sorumlusu olmak istemem...sadece kuru yem ver.haftda bir kez maydonoz marul verebilirsin...ve haftada birgün mutlaka aç bırak sadece su.seni yalayabilir bu sevgi ifadesi...çok sıkma...devamlı eline alma bırak o sana gelsin...strese girip ölebiliyolarmış...zaten o sana gelir 2 yada 3 gün sonra...bi kutu yada kafes al...bizimki kutu.Eğer bir kutu içinde beslemeyi düşünüyorsan Kutunun yüksekliği tavşanın zıpladığında çıkamayacağı yükseklikte olmalı. Kutunun üç yanına dikey olarak (hücre parmaklıkları şeklinde sutunlar halinde) düzgün parmaklıklar yap.Etrafı rahat görebileceği bir şekilde olsun. Daha sonra kafesin dibine renksiz gazete sayfalarından kalın bir katman ser. Ve bu katmanın üstünü bol bol talaşla kapla.İşte yuvası Hazır! Yalnız bu yazdıklarım demin de belirttiğim gibi tamamen benim kendi yaptığım ve tecrübe ettiğim şeyler.Sen yine de tüm sitedeki profesyonel önerileri ve açıklamaları oku ve kendi stilini sen belirle. Kutuda besleyeceksen kutuyu evin en sakin fazla sıcak ve soğuk olmayan sessiz bir koy.

img

tombi_20

18 yıl 7 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Gelelim alıştırma ve disiplin konusuna. Ben sana kendi stilimi anlatayım: Aldığın gün kafes veya kutusunu hazırla ve eve getirir getirmez tavşanı içine koy. Eğer tavşanı düzene ve disipline alıştırmak istiyorsan. Yemleme sulama ve serbest bırakma zamanlarını belirli ve sabit bir programa göre ayarlamalısın. Ben saat 5''e kadar kesinlikle kutusundan çıkarmıyorum. Saat 5 olduğu zaman( bu herkese göre farklılık gösterebilir) kabına az miktarda kuru yem ve bir başka uygun kaba suyunu koyuyorum ve yem ile suyu bir saat boyunca kutuda tutuyorum. Bir saat geçtikten sonra yemle suyu alıyorum ve pet shoptan aldığım tuvalet kabını , içine kum doldurduktan sonra kutuya koyuyorum ve tavşanımı üstüne oturtuyorum.40-45 dakika boyunca okşuyarak ve usulca tatlı sözler söyleyerek tuvaletini yapmasını sağlıyorum.Zaten yemek yedikten bir saat içinde mutlaka kaka yapıyor. Daha sonra tuvalet kabını da alıyorum ve tavşanı iki saat için belirli bir odada serbest bırakıyorum.serbest bıraktığın zaman bırak istediği dolaşsın sana gelmek istemiyorsa sakın zorlama.Sana kendi isteği ile gelmesi çok daha sağlıklı ve duygusdaldır :) İki saat sonra kutusuna tekrar koyuyorum ve ertesi gün 5''e kadar yine kutusunda kalıyor. Zaten tavşanlar gündüzleri genellikle sakin sakin uyuyarak dinlenmeyi severler. Benim sistemim bu ama sen böyle yapacaksın diye bir kural yok tabi. kendine uygun ve tavşanın için en sağlıklı yöntemi sen oluşturmalısın.Benim tavşanım bu sisteme o kadar iyi alıştıki tam bir düzen içinde yaşıyor :) . İlk başlarda yem yemedi diye endişelenebilirsin ama o zamanla alışacaktır. Bu yüzden yem kabını sakın kutusunda bırakma. Tabi kutuda besleyeceksen. Tekrar söylüyorum benim bu kendi stilim ve bilimsel açıdan hiçbir şekilde doğruluk iddiam yok. Sen sitedeki profesyonel arkadaşların açıklamalarını ve önerilerini okuyarak kendine en uygun şekli seç. Tavşanınla mutlu günler!

img

tombi_20

ÖZEL MESAJ

bu sevimli, yaratıklar çok çabukta sana küsebiliyolar.eğer zorlarsan asla sana gelmez kıçını döner...

img

tombi_20

ÖZEL MESAJ

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=6&FRef=33&BRef=4629 merhaba ucankus! yukarıda verdiğim linkteki bilgileri okuman oldukça yararlı olucaktır.ayrıca tavşanının yaşını ve diğer özelliklerini(nasıl bir ortamda ne ile besliyorsun) belirtirsen uzmanlarımız sana yardımcı olurken bunlarıda göz önünde bulunduracaklardır. linkte verilen bilgilerden küçük bir ayrıntının altını çizmek istiorum "Tavşanlara banyo yaptırılmamalıdır. Tavşanlar günlük olarak kendi temizliklerini çok iyi yaparlar. İyi bir gözlemci bunu rahatlıkla fark edecektir" angoravet tavşanına ve sana sağlıklı günler

img

sevgiyuvası

19 yıl 3 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tombi_20; bişi sormak istiyorum "Saat 5 olduğu zaman kabına az miktarda kuru yem ve bir başka uygun kaba suyunu koyuyorum ve yem ile suyu bir saat boyunca kutuda tutuyorum. Bir saat geçtikten sonra yemle suyu alıyorum " demişsin saat 5 oluncaya kadar yani günün diğer 23 saati boyunca tavşanın su içemiyor mu?

img

sevgiyuvası

19 yıl 3 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

zaten önünde su oluyo.ben 5 ten sonra suyu alıyorum.ayrıca benim tavşanım her dk.su içmiyo.seninkine allah sabır versin.

img

tombi_20

ÖZEL MESAJ

selam arkadaslar ben size tavsanim hakkin da bilgi vereyim ki siz de ona göre bana bilgiverin ben tavsanim 1,5 aylik öyle aldim.3 haftadir biz len beraber daha evde besliyorum kafesinin icin de hazir yem veriyorum oldugu yer fazla gülürtulü deyil aralarda oluyor. ben nasilyetistirilmesi gerekiyorsa öyle yetistirmek istiyorum tavsani tabi sim dilik kenni kafasina göre takiliyor yemesi icmesi disarda dolasmasi tuvalet yapmasi bizim aralar da sevmemiz hep düzensiz verceginiz bilgiler dogrultusun da tavsanin bir düzene kavusmasini istiyorum.hepinize tesekkür ederim saygilar

img

ucankus

ÖZEL MESAJ

mrb arkadaşalr ben de tavşan beslemek konusunda çok deneyimli sayılmam 4 ay kadar bi süredir tavşan besliyorum. az da olsa tavşanlar konusunda bilgi edindim o yüzden ben de bazı şeyler söylemek istiyorum. bir kere tavşanlar kesinlikle yıkanmamlıdır. bunu denemeye gerek yok. sevgili angoravet bu konuda son derece deneyimli bir hekim. eğer yıkamayın diyosa risk almaya gerek yoktur. vardır bi zararı. bizi kandıracak hali yok heralde. zat4n tavşanlar kendi temizliklerini kendileri yaparlar. ben hiç yıkamadım ama tüyleri yumuşacık ve parıl parıl. ikinci olarak tavşanların tabiki günlük bi rutini olmalıdır ama bu herşey dakik olcak anlamına gelmiyor bence. saat 17:00 yemek saati, 17:10 su saati, 17:30 kaka saati bunlar luzumsuz uygulamalar. sadece yemek saati olması yeterli onun dışında bazı şeylerin spontan olması gerekir bence yoxa sıkılır bunalır hayvancağız. istediğiniz aman yanına gidin o da memnun olmuşsa gelir yanınıza oynarsınız birlikte, seversiniz onu istemiyorsa zaten rahatını bile bozmaz anlarsınız o zaman dinlenmek istediğini. su ve tuvalet konusundada bunlar kesinlikle tavşanın yanında kalmalıdır. petshopcular tavşanlar su içmez der ama tavşanlar bayaa su içiyo. şu sıcak yaz günlerinde de hayvana sadece akşamları su vermek biraz insafsızlık olur diye düşünüyorum. gözlemlediğim kadarıyla tavşanlar illaki tuvaletime yapayım değil de hep aynı yere yapayım diyen hayvanlar. o yüzden tuvaletinin yerini zırt pırt değiştirmek tuvalet eğitimini olmsuz etkiler. yeşillik konusunda da ben yeşillik verdim bişey olmadı herkes versin demek yanlış olur. bunlar kuru yemle beslenen hayvanlar olduklarından sindirim sistemleri kuru yeme alışkın o yüzden inatla yeşillik vermek risk almaktan başka birşey olmayacaktır. bnm tavşanım yeşilliğe alışkın.yaşadığım şehirde yem bulamadığım için bir hafta kadar yeşillikle besledim çok büyük bir riskti ama allahtan ishal olmadı. şu anda tavşan yemi veriyorum ama hergün yeşillik de veriyorum. çünkü alması gereken vitamin ve mineraller yemde bolca bulunuyor. sadece yeşillikle beslersem dengesiz beslemiş olurum. ama şunu yineliyorum kimse tavşanının beslenme rutinini değiştirmesin. tavşan yeminden şaşmasın. karton kutu da tavşan beslemek için hiç uygun bir ortam değil. küçükken belki beslenebilir ama büyüyünce kemirip çıkacaktır. o yüzden baştan kalıcı bir yer sağlayıp sonradan hayvanın düzenini bozmayın. umarım işinize yarar yazdıklarım.

img

kechemen

20 yıl 2 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selamlbir bucuk aylik tavsanim var ve hic düzeni yok hep sine alistirmam lazim ve tavsanlar la ilgili herseyi bilmek istiyorum yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

img

ucankus

ÖZEL MESAJ