Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

bıraz yardım,bıraz bılgı!!!!

arkadaslar bu sıteyı ıyıkıde bulmusumn...:) nese konus şu..ben ıgunana alıcam 1 haftaya kadar we daa oncee hıcc bakmadıım ıcınn pek fazla bılgım yokk..bu konuda bana yardımcı olursanızz cok ıyı olucak...:) ornegın: bakımı cok mu zor??,ne kaadr surede bırr we ne sıklıkta dısarı cıkabılır?*,ne zamn yıkanır?? nasıl yıkanırr?? teraryumunda neler olması gerekırr?? isitıcılarr sartmıı yoksaa ısık yeterlı mı??...sımdıden tesekkurler!!

img

morcenaz

18 yıl 7 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bunlar senin sorularına yanıt olacaktır fazlasıyla İguananıza verilmesi gereken besinler ; iguananıza sakın acı ve ekşi besinler vermeyin aşağıdaki besinler rahatlıkla verilebilir. Roka , Dereotu , Tere , Marul , Yeşil Biber , Kereviz, Lahana , Japon Gülü , Radika , Karahindiba , Ebegümeci , Turpotu , Brokoli , Muz , kivi , Elma , kabak rendesi , Salatalık , Çilek , Dut Yaprağı , Kiraz , kayısı , Kuru Yem ( Sera Raffy P, 3-4 günde bir takviye amaçlı ) , havuç ,beyaz dut , gül yaprağı ve çiçeği vs. iguanalar besinlerini çiğneyemediğinden dolayı besinlerini küçük parçalara ayırarak verin ve her öğünde mutlaka 4-5 çeşit sebzeyi karıştırın örneğin ; sabah 9 da vereceğiniz beslenme tabağına roka , tere , dere otu , dut yaprağı , salatalık , domates vb. hepsinden azar azar miktarda küçük parçalar halinde keserek tabağına koyun. haftada bir veya 2 kez meyve vermeyi unutmayın 3-4 günde bir çok az miktarda bıçağın ucu kadar sofra tuzu ''''nu verdiğiniz yiyeceklerin üzerine serpin bu igunuzun vücüdundaki tuz dengesini ayarlar , 7 günde bir Calcidine granül takviyesi yapmayı unutmayın ( eczanelerde satılıyor ) bu kemik gelişimleri için çok önemlidir.bunuda haftada bir gün 4-6 tane granül şeklindeki calcıdıne granülü ezerek toz haline getirip yemeğinin üzerine serperek yapabilirsiniz , 2-4 Günde bir 40-50 dk. UVA ( INFRAPHIL ultraviyole ışın ) kırmızı spot yakmanız gerekir bu igunuz için yaşam kaynağıdır eğer uv yakmazsanız igunuzun kemikleri gelişemez parmak ve ayak kemiklerinde şekilsiz büyüme kırılmalar vb.kemik hastalıkları görülür. beslenme zamanları olarak sabah ve ikindi vakitleri seçilerek günde 2 veya 3 öğün besin verilir. örneğin-- sabah 7-8 arası ilk beslenme -- öğleden sonra 3-4 ikinci beslenme su kabı her gün yıkanmalı ve yeni suyla doldurulmalıdır İguananızın yıkanması ; İguananızı 8-10 günde bir ılık suyla yıkamanız hem derisindeki kaşınmalar hemde gözle görülmeyen mikropların temizlenmesi açısından çok faydalıdır ancak igunuzu yıkadığınız su ne sıcak nede soğuk olmalıdır bebek banyosu kıvamında ılık suyla yıkanmalıdır ve banyo yaptırdıktan sonra hemen havluyla kurutulup sıcak akvaryumuna konmalıdır igunuzu yıkadaıktan sonra elinizde fazla gezdirmeden sıcak akvaryumuna koyun aksi taktirde hastalanabilir akvaryumunun temizlenmesi ; akvaryumdaki dışkıları ve yere dökülen besin artıklarını hergün düzenli olarak temizlemelisiniz aksi halde bakteri ve sineklere uygun ortam hazırlamış olursunuz... akvaryumdaki ortamı ; yeşil iguanalar sıcağı ve nemi seven hayvanlardır, sıcaklık gündüz 24 C --- gece 22 C derecenin altına kesinlikle düşmemelidir akvaryumun en sıcak yeri 36 en soğuk yeri ise 27 C olmalıdır ve nem oranı gündüz %70 gece %80-90 olmalıdır bunuda günde 4-6 sefer akvaryumun içine ve igunuzun üstüne spreyle su püskürterek sağlıyabilirsiniz. igunun bulunduğu ortam ağaç dalı ve yapay yeşil bitkilerle dekore edilebilir yalnız dekorda kullanacağınız malzemelerin temiz olduğundan emin olun iguya çeşizli parazitler geçmemesi bakımından dışarıdan getirilen malzemeleri dezenfekte edin veya kaynatın iguananızın durumu ; deri değişimi ve üreme dönemlerinde biraz hırçın ve huysuz olurlar deri değişimini kolaylaştırmak amacıyla bu dönemde igunuzu sık sık banyo yaptırabilirsiniz ve kalkmış deri parçalarını yavaşça kendinizde tutup soyabilirsiniz,,tırnakları uzadıkça en ucundan damarlara gelmiyecek şekilde kesmelisiniz damarlara gelmemek açısından ışık altında tırnakları kesin böylece damarları görürsünüz ve derinden kesmezsiniz ,,,snakehunter,,,

SELAM, ÖNCELİKLE MERHABA ,ANLŞILAN İGUANA ALMAK İSTİYORSUN ,BENDE BİR TANE VAR ,İŞE BAŞLADIĞIM İÇİN FAZLA ZAMAN AYIARAMIYORUM , İSTERSEN MAKUL BİR FİYATA TERRARYUMU ,IŞIĞI VE KUMUYLA BERABER SANA MAKUL BİR FİYATA BIRAKABİLİRİM ! İLGİLENİYORSAN TEL NOM 05056713553 ANKARA DA OTURUYORUM YANLIZ!

img

evren_ince

18 yıl 7 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

cok tesekkur ederımm.ıgumu aldım.yalnız anlamadıgımım bısey war..karın bolgesındekı bır kısmı sıskın..korktum acıkcası..yardımm lutfenn!!!!

img

morcenaz

18 yıl 7 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ