Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

çok çok çok acil

muhabbet kuşumun alt gagası düştü veya kırıldı yani kayboldu. yemini yiyor ama çok az ne yapmalıyım bilmiyorum.marul falan verelim dedik onuda yemiyor. iyice uyuşuklaştı garip sesler çıkarıyor. kabuksuz yem alsak yermi acaba. ne yapmalıyım acil yardım diliyorum. lütfen.

img

turgayer

18 yıl 6 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm. alt gagasının düştüğünü söylüyorsun neden kaynaklandı açıklarsan iyiolur. yemi ezip toz haline getir yararı olacaktır,veterinere danışma durumu varsa daha iyi olur tabi neden öyle olduğunu, geçmiş olsun haa bu arada ezilmiş yem işe yarayacakmı senden cvp bekliyorum byyeee..

img

meldaca

18 yıl 7 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

bence kabuksuz yem almalımıyım diye sormayın bile hemen alın.zavallı nasıl yesin alt gagası yoksa kabukluyu.kabuksuz yemi alın ve biraz çay tabağına dökün üstüne biraz su ekleyin.5-10 dakkada onlar şişer ve yumuşar.parmağınıza bu yemden alıp ona yedirmeye çalışın.ona yardımcı olun.ona şu durumda kabuklu yem yemek işkence gibi gelir ve tabiiki yemek istemez.ona bu şekilde sık sık yedirin.aç kalmasın.ayrıca gagasına da ne oldu böyle anlamadım.nasıl oldu anlatırsanız bende bilgilenmiş olurum.sevgilerimle.....

img

elif01

19 yıl 4 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benimde kuşumun 1 hafta önce alt gagası yan tarafından kırılmıştı ilk 2 gün çok halsizdi ama şimdi iyi ben hep kabuksuz yem verdim.Bence sende hemen kabuklu yem ver.Vitaminide unutmaki halsiz kalmasın

img

zseher

18 yıl 7 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bu gaga kırılmalarının neden oluduğunu söylerseniz bizde dikkat edelim kuşlarımıza

img

tribe

18 yıl 7 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sayın arkadaşlarım. Gaga düşmelerinin çoğu ileri derecedeki mantar hastalığının nedenidir. Kuş sahibi hastalığı izleyemezse bu durum ortaya çıkar.Malesef gaganın düşen kısmı bir daha geri gelmez. Ancak kırılan ama düşmeyen gaga kalsidin ilacı ile tabiri caizse tamir olur. Geçmiş olsun.

img

sherif

18 yıl 11 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam tribe benim erkek kuşumun gagasını dişi kuş kırdı(Kavga ederken)

img

zseher

18 yıl 7 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sherif arkadaşımız çok doğru bilgiler vermiş, kendisine katılıyorum. Yazdıklarını göz önünde bulundurursan, çok iyi olur.. Çok geçmiş olsun !!!

img

blue1

20 yıl 2 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Gaga Üstü Eti Uyuz Hastalığı Sık görülen bu hastalık, uyuz böcekleri tarafından oluşturulur. Bu böcekler gaga üstündeki deriye girerek, gaga kenarından başlayıp, burun üzerindeki et bölümüne, oradan da göz kapaklarına yayılırlar. Bu parazitlerin diğer tüysüz bölgelere ve hatta ayaklara kadar uzandıkları da görülür. Hastalığa yakalanan kuşlar çok kaşınırlar ve hemen tedavi edilmeleri gerekir. Aksi taktirde gagada deformasyonlar oluşabilir. Birlikte tutulan tüm kuşları da tedaviye katmak gereklidir. Çünkü bazı kuşlar bu hastalığa yakalanmadıkları halde taşıyıcı olurlar. Teşhiste yanılgı olmaması için muhabbet kuşlarının dişilerinin gaga üstü etlerinin rengi kahverengi, erkeklerde de mavi olur, bu bilgiyi tekrarlamakta yarar vardır. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

img

dero

ÖZEL MESAJ

Burun Hastalığı Genel olarak bir KÜF-MANTAR hastalığıdır. Papağan ve Muhabbet Kuşlarının burun delikleri, dış hava alma organlarıdır. Bu deliklerde de sık sık akciğer ve hava keselerinde olduğu gibi küf mantar hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Kuşun burnunda akıntı olması ve şişkinlikler meydana gelmesi, bakteriyel enfeksiyonlarda da olabilir. Bu durumda burun bölgesinde değişiklikler olabilir. Burun deliklerine yerleşen Küf-mantarları, burun deliklerini tahrip ederler ve deliklerin büyümesine neden olurlar. Bu durumda deliklerde biriken tortullar temizlenmelidir. Bu hastalığın başlıca nedeni A vitamini eksikliğidir. Burunda Küf-Mantarı hastalığına en sık olarak Gri Papağanlarda rastlanmaktadır. Kuşun deliklerinin daima temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kuşun eğer burun bölgesini kaşıyorsa derhal tedaviye başlanıp hastalığın ilerlemesi önlenmelidir. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

img

dero

ÖZEL MESAJ