Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Diğer tatlısu balık türleri

Mesaj Ekle

Yuva yapan BETA

Ben 1 hafta once bir erkek Beta aldim. Kucuk bir akvaryumum vardi 20*20*30 onun icine koydum. Simdilik mutlu gorunuyor. Yem olarak kirmizi sivrisinek larvasi veriyorum (Sera). 3-4 gun once isten geldigim zaman suyun ustunde kopuk gibi bir seyle karsilastim ve umursamadim, fakat gunden gune cogaldi. Kitaplara baktigimda bu kopuklerin yuva olabilecegi yaziyordu. Tek olarak yasayan erkeklerin bu sekilde yuva yapmasi normalmi sizce. Beni bu konuda aydinlatir ve yonlendirirseniz sevinirim. Simdiden tesekkurler.

img

yipir

18 yıl 11 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, Bende Beta besliyorum ve uretiyorum. Erkek Beta''lar eslesme cagina geldiginde, tek dahi olsalar sabun kopugu seklinde yuva yaparlar ve bu gayet normal ve eslesmeye hazir oldugu anlamina gelir. Eger yanina disi Beta konmazsa dahi bu aliskanlik erkek Beta''ya zarar vermez, ve erkek Beta birsure sonra yuva yapmaktan vazgecer. Eger yavru uretmeyi dusunuyorsaniz daha sonra onuda aciklayabilirim. Sermet

img

turkishrn76

18 yıl 5 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ilginize tesekkur ederim. Uretim konusunda da kitaplari ve formlari karistiriyorum ama sizin gibi yasanmis tecrubelerede ihtiyacim var tabiki. Yavru uretimi konusunda da aciklamalarinizi bekliyorum. Mesela benim 20*20*30 ''luk akvaryumda (akvaryum denirse tabi) bunu basarabilirmiyim? v.s v.s. Simdiden tesekkurler.

img

yipir

ÖZEL MESAJ

Benim kullandigim uretim yontemini kisaca acikliyayim. 1- 20x20x30 luk akvaryum bu is icin yeterli, hatta buyuk bir kavanozda bile uretebilirsin. Kaldiki akvaryumun kucuk olmasi onemli cunku erkek Beta disinin yumurtalarini yerden toplar ve agizi ile dolledikten sonra tek tek yuvadaki kopuklerin icine birakir, erkegin yumurtalari kolayca bulabilmesi ve zamaninda yuvaya tasimasi icin akvaryumun kucuk olmasi onemli. 2- Hazirlik icin, akvaryumun suyunu 15 cm den fazla yuksek tutma, en fazla bir karis su birak iceride, erkegin devamli gidip gelicegi taban ile yuzey mesafesinin az olmasi onemli. 3- Yuvanin 2-3 kat kopuk olmasini bekle, yuvanin yuzeyide yaklasik 50 cm kare kadar buguyor, ve erkek yuva yapmayi birakiyor ve disiyi bekliyor. Filtrenin ve hava pompasinin yumurtalari cekmiycek ve yuvayi bozmiycak kadar zayif olmasi veya hic olmamasi onemli. Ayrica zemin kumunun ince ve yumurtalarin kolayca bulunup alinilabilecegi gibi olmasi yuvaya tasinan yumurta sayisi ve dolayisiyle uretimin artmasi acisindan onemli. Birde disi betanin saklanabilecegi birseyler koy akvaryumun icine, yoksa bazen erkek disiyi olduruyor. 4- En az 4-5 aylik bir disi beta satin al ve birkac gun. erkegin onu gorebilecegi bir yere koy, ayni akvaryuma koyma. 2-3 gun sonra erkegin yanina koy ve birkac saat gozlemle. Erkek disiyi yan donerek kuyrugu ile sikistirir ve yumurtalarin disariya cikmasini saglar, eger bu birkac saat icinde olmuyorsa, ve erkek disiye saldirmiyorsa bir gece beraber tut ve disiyi ayir. Eger erkek yerden devamli yuvaya gidip geliyorsa yumurtalari tasiyor demektir ve hemen disiyi ayir yoksa disi yumurtalari yer. eger birgunluk beraberkilten sonra birsey olmuyorsa 4-5 gun bekle be ayni islemi tekrarla. 5- tum yumurtalar yuvaya tasindiktan sonra yaklasik 2 gun sonra yavrular cikmaya baslar, o zaman erkek disiyi akvaryumdan al, yoksa yavrulari yer. 6- Kulucka donemince sicakligin 80-85 F olmasi ideal, ( Celsius olarak zannediyorum 26-27 C, Biz burada Fahrenayt kullaniyoruz ( New York) 7- yavrulara yem olarak buyuk baliklara verdigin yemi bir kasigin tersi ile un halinde getirip verebilirsin. 8- Biraz komplike dibi gorunuyor ama beta uretimi cok kolay, baliklar herseyi kendileri yapiyor sen sadece uygun ortami sagla. Iyi sanslar.. Sermet

img

turkishrn76

18 yıl 5 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tesekkur ederim sermet, denemeye calisacagim. :)

img

yipir

ÖZEL MESAJ

dostum beta yetiştiriyormuşsun acaba bana dişi beta temin edebilirmisin adresim [email protected]

img

atil

21 yıl 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili atil; Sermet New York''ta yasiyor, bilgine

img

yipir

ÖZEL MESAJ