Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Afrika Ciklet Balıkları

Mesaj Ekle

Yeni aldığım Mücevherler hakkında

Merhaba arkadaşlar. 70 cmlik akvaryumum boş kalınca Yavrulatmak amaçlı balık beslemek istedim ve akvaryumcumun tavsiyesi üzerine bir çift mücevher balığı aldım. Bunlar birbirlerini çok seviyorlar belli. :) Akvaruma birtane güveç tenceresinin toprak kapağını ters olarak koydum. Bir de 15cm ye 15 cm fayans koydum. Fayansın altında boşluk var mucevherler bu boşluğa giriyorlar. Aynı zamanda saklanacakları yerleri de var. Yavrulatmak için sizce ortam nasıl ? eksik bişeyler var mı ? Eğer yavru alırsam dikkat etmemem gereken noktalar nelerdir ? Çok teşekkürler.

img

musado

18 yıl 7 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öncelikle hayırlı olsun. Mücevherlerden yavru almak zordur. yavruyken birlikte büyüyen mücevherlerin eş tutanlarını almakta yarar vardır. tarifinizden akvaryumunuzu gözümde canlandırmaya çalıştım ama sanırım fayans ve tencere kapağından ziyade küçük bir küp daha iyi olurdu. mücevherler yavru yapmaya karar verdiklerinde ağızlarının beyazlaşmaya başladığını göreceksiniz. birçok yümurtasını yapıştıran cichlid türünde olduğu gibi önce temizlik yaparlar. çok fazla müdahaleye gerek yoktur ama erkekte dişiye yada yavrulara karşı bir hırçınlık gözlediğinizde erkeği uzaklaştırabilirsiniz. Balıklarınız su değişimini çok severler. mümkünse her gün düzenli su değişimi yapın. bu balıkların üremesini tetikler. yavrular çıktıktan sonra da su değişimine devam edin ancak yavrular ebeveynlerden daha dayanıksız olduğu için ekleyeceğiniz suyun sıcaklığına dikkat edin. Sağlıklı ve bol yavrulu akvaryumlar dilerim...

img

alaeddinozmen

18 yıl 4 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

sayıyı artırmanı öneririm örn 1 çift daha al çiftleşmek için daha uygun bir ortam hazırlamış olursun

arkadasım balıkların boyları ne kadar öncelikle neyse mücevherler kızışma döneminde her ikisinde de agzının yanları kızarırı kıpkırmızı olur kısa bir süre sonra yumurta dökerler ben bu deneymi yasadımm bir severde 200 tane yumurta dökebilirler yetişkinse ama sen sadece iyi yemleme yap ve arasıra canlı yem vermeyi ihmal etme yumurta döktükleri zaman akvaryumu dısardan gelebilicek hareketlenmelere karsı gazete ile sar derim ben öle yapmıştım erkeği yumurtalar dölendikten bir gün sonra ayır cünkü erkek yer yemezdeselerde yediğini gördüm ve gerisinin anneye bırak o bakar yumurtalara hayırlı olsun mücevherlerin

img

ucanuskumru

18 yıl 2 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ