Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

kedime hangi mamayı vericem lütfen yardım??

ben kedime whiskas mama veriorum ama iyi mi kotu mu olduğunu bilmiyorum...kuru mama daha mı iyi?kedim daha 2.5 aylık lütfen yardım!!!!! veteriner whiskas a kotu dedi ama ben kararsızım...

img

1905gs

18 yıl 3 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba.Öncelikle şunu söyleyeyim Whiskas en iyilerinden biri.Ayrıca ben kedime Chmapion,Le Cat,Friskies mamalarını da veriyorm.Afiyetle yiyor.Ama kedinizi hep hazır mamaya alıştırmayın.Kuru mamaya da alıştırmaya çalışın.Ben hata yaptım şimdi kuru mamayı yediremiyorum.Kuru mamaya alıştırmak için hazır mamaların içine karıştırarak verin.Sonra yavaş yavaş hazır mama miktarını azaltarak kuru mamaya yönlendirmeye çalışın.Ama hazır mamayı da verin.

kesinlikle IAMS ilk tercihim sonrasında ise PROMAC bilemiyorum bütçeni biraz diğerlerine göre etkiler ama hangi vet e sorarsan sor sana aynı bilgiyi verecektir özellikle minişin 1 yaşını doldurana kadar bunların yavru için olan mamalarını kullanırsan sağlıklı olucağına eminim devam edebilirsen her zaman bu mamalara devam et içlerinde her türlü vitamin var fakat yaş mamaların kurt yaptığına ilişkin çok bilgiler var elimde ben 15 yıldır kedi besleyen ve bakan biri olarak ara sıra ciğer tavuk ve karışık sebze dışında ve kesinlikle IAMS dışında farklı farklı yiyecekler verme taraftarı değilim vet iniz bunu mutlaka doğrulayacaktır.

img

incites

18 yıl 4 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba ben de senin düştüğün durumdaydım. Benim veteriner de wiskası kötüledi. kendi dukkanındakı hills marka mamayı övdü. gerçi araştırdım iyi bir mama gerçekten. ama çok pahalı ben 30 mılyona aldım 2 kıloluk mamayı. bütçem her zaman müsait olmadıgından wishas yada frinces in ürünlerinden alıcam.

img

yeşil29

18 yıl 1 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben her seferinde farklı mama ve farklı çeşit alıyorum ve hepsini yiyiyor veteriner kuru mama dan başka birşey verme dedi ama ben arada ciğer de veriyorum :)oda damak değişikliği ister diye düşüyorum :)

img

ync

18 yıl 4 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

La Cat iyidir hem pahalı değl hemde besin değeri yüksek

img

catmaniac

18 yıl 1 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

şimdi burada bir sürü mama markası sıralamayım ama özewtle şunları belirtebilirim: * veteriner, pet shop ya da büyük marketlerin pet ürünleri raflarında zaten gerek kuru gerekse yaş mamalarda eğer fiyat farkı ciddi boyuttaysa maalesef pahalı olan daha iyidir. Vasat mamaların fiyatları genelde 2.5-3.5 YTL arasında değişir (Yaş olanlar için). Göreceli olarak istisnalar olabilir tabii de. Catmaniac`ın belirttiği gibi La Cat mesela. * Kuru/yaş mamaların "içindekiler" kısımını okuyarak al. Nasıl kendimize yiyecek birşey alırken dıdık dıdık inceliyoruz ?? Aynı muameleye onalrın da hakkı var. Genelde uzuc mamaların içinde çok sakatat oluyor. Ucuzluğun sebebi de o zaten. Bu da kedi köpeklerde erken yaşta karaciğer vb problemlere yol açıyor. * Ben kedilerime yavruyken sabah kuru mama akşam yaş mama verdim. Böylece kolayca ikisine de alıştılar. Ama kuru mamanın yanı sıra bol su içmeleri lazım. Temiz ve bol suyu eksik etme. * Abartmamak kaydıyla haftada 2 kere ciğer ver. Karaciğer tabii ki. Akciğer hem mikroorganizma üretimi açısından birebir ortam yaratır ve hem de hiçbir besin değeri yoktur. Ama ciğerleri ayıklarken hani şu ince şeffaf eldivenlerden var ya işte onlardan giy. Senin sağlığın için. Ciğeri küçük parçalar halinde doğra, kus kus ya da bulgur ile haşla. Fıstık gibi yemek işte. ve hem de çok ucuz. Buzdolabında bir saklama kabına koy. Teflon küçük bir kapta yiyeceği kadar alıp ısıt ısıt ver kediciğe. Yalnız bu ciğer maddesini 6 aylıktan sonra uygula. O zamana kadar yavrular için uygun mamalar var. Onlardan kullan. Hadi sana kolay gelsin. GÜle güle büyüt.

img

jales

18 yıl 11 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar, whiskas, champion, le cat,bonnie, friskies vs gibi mamalara market mamaları deniyor ve bu mamalar fiyatları cazip olsa da iyi mamalar değildir. çünkü bu mamalar yağ, bacak, et artığından yapılıyor. düşük kaliteli mamayla beslenen kedi et yerine daha fazla yağ tüketeceğinden dışkısı daha cıvık olacaktır daha çok yiyecektir doymayacaktır ve daha fazla dışkılayacaktır. beslenmeyen bir kedi de hiç sağlıklı olmaz ayrıca.market ürünleri ve diğer açık mamalar sportmix vs yan ürünlerden oluşmaktadır. iams tavsiye ederim. biraz daha düşük kaliteli bir şey ararsanız bonacibo tavsiye ederim. bütçem uygun değil, bunlardan vericem mecburen diyorsanız açık mamalardan micho verin en iyisi kilosu 3 ytl.onu kediler çok sever çok yerler her yerde de bulursunuz ama iamsle kıyaslanamaz bile. kaliteli mama vermeye başladığınızda hayvanınızın ne kadar az tükettiğini görüp hayret edeceğinizi, tüylerinin bile parladığını göreceğinizi garanti ederim. bonacibonun 29.90 ytlye 3 kgluk paketleri yetişkin bir kediye 1 ay gidiyor. iams ise ondan çok çok daha iyi bir mamadır yaklaşık 37 ytlye onu da bir ay tüketebilir kediniz o da 3 kgdır.ucuz mamayı daha fazla tüketip beslenmiyor, sadece artık yiyor yağ yiyor kedicikler. besliyorsak bari bir işi tam yapalım diyorum ben, ben de öğrenciyim kendimden kısarım ona alırım kedicikler zaten bir tek kuru mama yiyor diye düşünüyorum. bir paket sigara az içerim, kedimin yeterli besini almadığını düşünmek üzücü. düşünün ki çocuğunuzu kuru ekmekle büyütüyorsunuz, evet büyür. zamanında ucuz mamayı da denemiş biri olarak söylediklerime güvenin derim.

img

pedro

19 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

whiskas gerçekten kötü.en azından benim kedime yaramadı..ve ben onu,dışarıda beslediklerime bile vermiyorum. yavruyken Bona Cibo`yla besledim.ama ondan önce birkaç ay La Cat aldım,kısıtlı öğrenci bütçemden dolayı.zararını görmedim ama sanki kilo kaybı oluyordu. bona ciboyu çok sevdi,iyi de geldi. 1 yaşından sonra ilk 2-3 ay yine Bona Cibo aldım,sonra bulamadım ve Hill`s e geçtim.ama çok tüy dökmeye,zayıflamaya başladı...yaramadı. artık Royal Canin kullanıyorum ve çok memnunum.daha ilk günlerde hemen toparlandı.iştahı da çok iyi. yaş mama vermek iyi değil.kuru mamaya alışmalı,eve geldiğinde ilk yediği şey ıslak mamaydı ve ondan yemek için kuru mamaya burun kıvırdı uzun süre.ama ben acımadım genelde ve zor da olsa alıştı. RC öneriyorum kısacası :)

img

o_k_k

19 yıl 5 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben eskiden beri whiskas ve la cat veriyorum...bunun nedeni bu mamalrın çok iyi olması değil, benim bütçem..çünkü hergün harçlığımdan alıyorum mamasını... ama ben veteriner arkadaşıma danıştım: sokak kedileri aç gezerken, senin kedine bunları alman bile büyük fedakarlıktır dedi... bence bütçeniz neye el veriyorsa onu alın... sonuçta bu ürünlerin hepsi kontrollü üretiliyor... saygılar...

img

sertabmania

18 yıl 7 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ