Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Afrika Ciklet Balıkları

Mesaj Ekle

Brichardi - Lake Tanganyika

Bakımı çok kolay ve oldukça dayanıklı bir türdür. Geniş ısı aralıkları ve PH oranları içerisinde yaşayabilir. Ama tabii genede en uygun olanı 22 - 26 derece ısı olacaktır. Sert sudan hoşlanan bricardi akvaryumunuzun kayalık olması balıklarınızın sağlıklı gelişimini destekleyecektir.

Uygun çifti bulursanız kolaylıkla üretebilirsiniz. Küçük olmasına ragmen dişleri vardır ve oldukça etkilidir. Bölge tutan ve zaman zaman savunma amaçlı saldırganlaşabilen bir cichlid dir.

Bu türü uzun zamandır beslemekteyim ve bu güne kadar 200 civarı yavru aldım. Bana çok enteresan gelen şey aynı sürü içinden olan bricardilerin barışçıl bir şekilde akvaryumu paylaştıkları halde farklı bir sürüden gelen yabancı bricardiye karşı aşırı sert bir tutum sergilemeleridir.

Alacagınız çiftin uyumlu bir çift ve daha önce yavru alınmış bir çift olmasına özen gösterin. Tabii çift bulmak kolay bir iş değil çünkü akvaryumcular üretim amacıyla damızlıklarını genelde satmak istemezler.

Eğer çift bulamazsanız. Yavrulamış bir çiftin yavrularından akvaryum boyutunuzla orantılı olarak 15-20 adet alınız ve bu yavruların zamanla eş tutmalarını bekleyiniz. Ve asla farklı bir akvaryumcudan aldığınız bricardiyi sürünüze eklemeyiniz.

Bitkilere karşı toleranslı olan bu tür sadece bazen kumu kazdığı nedenle, istemeden de olsa kuma kök salan bitkilerin yerlerinden çıkmasına neden olabilir. Ama bazı cichlid turleri gibi direk olarak bitkilere zarar vermez. Bu nedenle brichardi akvaryumunuza bitki de ekleyebilirsiniz.
Akvaryumda oldukça aktif olan ve zarif bir şekilde uçarcasına süzülen bu tür kesinlikle benim favorilerimdendir.

Aşağıda henüz 2 hafta önce aldığım çifti görmektesiniz. Daha önceki çiftlerim gibi bunlardan da yavru almayı bekliyorum.

Akvaryum : 100x30x30 boyutlarinda
Filitreleme : Ehiem 2217 (Mekanik & Biyolojik) + UV Filitre (DeBarry)

Aslında UV filtre discuslar için daha gerekli bir cihaz. Genede arada bir çalıştırarak akvaryumu sterlize etmekte çok faydalı. Ayrıca suyun kristalliğine de katkısı büyük.

Brichardi Tankım ( LakeTanganyika )

img

murathan

20 yıl 8 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

murathan bende bricardileri çok seviyorm hatta geçen sene 2 ay kadar besledim.AMA severek ve özenerek hevesli bir şekilde aldığım bricardiler 2ay boyunca kayanın altından çıkmadılar.çok ürkek bir yapı içerisinde yaşadılar.bunun sebebi ne olabilir acaba.okadar güzel kayalarla dizayn yaptım,ısıtıcısı havalandırması herşeyi çok güzeldi ama çıkıpta gezelim dolaşalım demediler.bnde 2 ay sonunda artık gidip hepsini akvaryumla birlikte verdim.ama şimdi yine beslemek istiyorm yardım ve tavsiyelerini bekliyorm ii çalışmalar ..

img

vtec

18 yıl 5 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ