Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Sürüngen Genel

Mesaj Ekle

Soru

Arkadaşlar... Sormak istediğim bir kaç şey var. Uzun süredir yurtdışında yaşıyordum ve geleli de yaklaşık bir yıl oldu. her neyse artık düzenimi de kurmuş olduğum tekrar sürüngen bakmaya karar verdim tabii ki pet shopları dolaşmaya ve burada gördüğüm ilanların sahiplerini aradım. Buradan bulduğum ilanlarda ve verenlerde sorun yokta bu petshoplarda durum rezalet.. akvaryumlarda uzun süre ölü kalmış hayvanlar (timsah,yılan,iguana,gecko) vs. görüyorum ve bu hayvanların uzun süredir ölü olduklarıda belli.Uyardığınızda ise bir yılana mı üzülüyorsun, sana ne allahın sürüngeninden gibi tepkiler alıyorum. Bu ne yaptığını bilmeyen insanlara karşı yapılabilecek hiçbirşey yok mu? Yani muhakkak bunun da bir yaptırımı olması gerekiyor diye düşünüyorum... Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla

img

echo

18 yıl 10 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam echo, malesef yapabilecek bir şey yok zamanında yerli ve koruma altında olan türlerin satıldığı yerleri tespit edip gerekli mercilere bildirdik hemde 2 kez ve halen görüyoruz ki hiç bir değişiklik yok satan satmaya devam ediyor bu ülkede insana değer verilmiyo ki hayvana değer verilmesini bekliyelim ,,,snakehunter,,,

snakehunter cevabına teşekkür edrim ancak cevabın negatif olması beni üzmekten öte ülkem adına utandırdı... şimdi bizler oradaki hayvanları kurtarmak için satın mı almalıyız? rainbow boa için ayırdığım paranın zaten bir kısmını oradaki kötü durumda olan hayvanlar için harcadım... demokratik bir ülke bir şekilde yapılabilecek birşey olmalı... sabah avukatımı arayacağım tanıdığınız bildiğiniz varsa sizde arayın ve bilgi alın rica ederim çünkü konunun uzmanı olmadığı için birçok avukat birçok fikirle gelecektir.Böyle bir dava açılırsa imzalarınızın yer alacağını düşünüyorum...ve canlı hakkkının olmadığı bir yerde insan hakkının olamayacağı görüşündeyim... Saygılarımla

img

echo

ÖZEL MESAJ

Echo tavrını saygıyla karşılıyorum ama maalesef bi çok konuda olduğu gibi ülkemizde kanunlar uygulanmıyor.Sanırım paranın çok önemli olmadığını doğanın ve dünyanın daha önemli olduğunu anladığımızda bunlar düzelecek.Ve umarımki bu çabaların karşılığını bulur.Saygılarımla

img

asilergenoglu

21 yıl 1 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm echo, 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu kapsamında değerlendirilebilir bu dediklerin. bu kanunlara aykırı davrananlar aleyhine idari para cezaları verilir. şikayet merci ise "il hayvanları koruma kurulu" adına valiliğe veya o yerin en büyük mülki amirliğine yapılır. daha ayrıntılı bilgi için ayrıca yardımcı olabilirim.

img

momo

19 yıl 2 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam momo, dediğin şeyleri yaptığımız halde bir sonuç alamıyoruz bir kaç pet shopu yerli tür olan (çizgili kaplumbağa,bukalemun,su yılanı ) gibi satışı yasak ve koruma altında olan türleri sattıkları için dediğin mercilere şikayet ettik fakat şimdi aynı petshoplara gittiğimde hala bu hayvanların satılıyor olduğunu gördüm yani kural tanıyan da yok, kuralları denetleyende yok malesef :( ,,,snakehunter,,,

Merhabalar momo eğer biraz daha detaylı bilgi verirsen sevinirim, ben bu işin peşini bırakmak niyetinde pek değilim.Ayrıca sanırım bu konuda şikayet arttığı sürece bir süre sonra birşeyler yapmak zorunda kalacaklardır. Bunun dışında snakehunter şikayette bulunduğuna göre bunun takibatını yapma hakkında vardır.Bu olduğunda yeni şikayetle bende yanında olurum. Saygılarımla.

img

echo

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar size bu konuda katılıyorum ama bu ülkede insanlar sadece çıkarını düşünüyor hele ki doğa konusunda büyük bir umursamazlık var kısacası benim fikrim yasalarla bu şeyin önüne geçilmez bence yapılcak en doğru şey tüketicyi bilinçlendirmek sonuçta kimse kaçak hayvanlardan almassa bu satıcılarda bu hayvanları kaçak yakalayıp satmaz kimse dükkanın da satılmayan bişeyi barındırmaz değilmi onun için bence insanlara kaçak hayvan alındığı zaman doğaya zarar verildiği,doğadan yakalanan hayvanların yerine ticari amaçlı üretilen hayvanların satın alınması gerektiği anlatılmalı sonuçta arz talep meselesi insanlar aldığı için doğadan yakalanıyor bu hayvanlar.onun için hayvan kaçakçılığının en önüne anca bu şekilde geçilir en azından olumlu bir katkımız olur

img

riquelme

18 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm, kusura bakmayın başlığı unutmuşum o yüzden geç cevap yazdım.

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=1&FRef=1&BRef=2944 

kanunun 17. maddesi incelendiğinde şikayetlerin mahalli en büyük mülki amirliğine (valilik, kaymakamlık) yapılacağı anlaşılıyor. ancak yönetmelikten henuz haberim yok. yani yönetmelik çıkmadığı için bir türlü uygulamaya geçilemiyor kanun. bir de hayvan sağlığı ve zabıtası yönetmeliği var ki o daha eski. işe yarar mı bilemiyorum. uygulaması ile ilgili bilgim yok. ancak yine aynı şekilde mahalli en büyük mülki amir yetkili. bence ilk iş valilik veya bulunduğun yere göre kaymakamlığı bir ziyaret etmek en iyisi.

img

momo

19 yıl 2 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ