Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

TAVSAN BESLEMEK ZOR MU?

Arkadaslar ben tavsan almak istiyorum ama almadan önce tavsan besleyenlerden bilgi ve önerilere ihtiyacım var.çünkü bilgi sahibi olmadan tavsan alıp da sonra bakamayıp birine vermek istemem.lütfen bilgisi olanlar yazsın. 1.tavsanı ewdemi beslemeliyim yoksa dısarıda mı.ewde yada bahcede durursa kafestemi durucak?ne kadar büyük kafes gerekir? 2. ne ile beslemem gerekiyo.özel tavsan yemleriyle mi? yoksa ek besinlerde vermelimiyim? 3.2 yasandaki gsd kırması köpeğimle anlasabilirler mi?tavsan-köpek dostlugu 4.ewde beslersem cok fazla kokar mı?bahcedeyken cok kokar mı? 5.tavsana ası fln gerekirmi?herhangi bi hastalık bulastırma ihtimali varmı? 6.iç ve dış parazit tedavisi gerekir mi? sorularım belki sacma ama bu konuda hiç bilgim olmadıgı için bilmiyorum.

img

xezgix

18 yıl 1 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam sana önceliklen sunu söylim tavsanlar cok hashas ve ilgi isteyen hayvan lardir ihmale gelmez. bende 4 tane var onlarin ihtiyacini karsilayana kadar zamanimin cogu gidiyor mesala . bensana tavsani evde bakmani tavsiye ederim cunku tavsan lar ile 30 derece olmali sicakliklari.disarida onlara bu sicakligi saglayacak ev yaparsan orda bak derim evde kokar cisi ve kakasi kendi asla kokmaz . kopeklen anlascani sanmam tavsanin onu yemeye calica bilir kedi nasil fareyi sevmesse aynen öyle oldunu düsünüyorum . beslamek icin de hazir yemler ve ot cinsleri arada alistirirsan yesillik asi olayida söyle evden hic disari cikmiycaksa gerek yok disarda kalcaksa gerekli asilari var . baska sorun olursa her zaman yaza bilirsin . sana tavsan larlan ilgili siteadres leri verim daha cok bilgi sayipi ol . www.tavsan.ogr www.ankara-tarim.gov.tr http://afyonangora.bz.tc/bakimi.htm http://www.kardeslerangora.cjb.net/

img

ucankus

18 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sicakligi konusun da yazdim tam cikmasmis orda duzeltim hemen tavsan larin sicakligi 5 ilen 30 derece olmali bay

img

ucankus

18 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

meraba arkadaşım ben 1 yıldır tavşan besliyorum evin içinde bir kafesi var orta büyüklükte ama ayaklarını ve patilerini uzatarak uyumayı sevdiği için daha büyük bir kafese ihtiyacım var artık. evin içinde beslemek birz zor eğer zamanın yoksa. çünkü yukardaki arkadaşında belirttiği gibi çişini ve kakasını temizlemen gerk ve zamana ihtiyacın var tuvalet alışkanlığı kazanması zor olmadı ama bir kaç arkadaşımın tavşanı hala koltukların üzerine çişini yapıyor benim tavşanımın bir havlusu var ve hep onun üzerine çişini ve kakasını yapıyor bende temizliyorum asla kafese yapmıyo özel yemi var tavşan yemi hamster yemi verdim küçükken ama artık onu sevmiyo onun yanında ekmek ve marula bayılıyo ama asla aç karnına marul verme hastalanır önce kuru daha sonra elma havuç patates marul verebilirsin bunları da fazla verirsen ishal oluyo ve halsiz kalıyo ayrıca kesinlikle bir suluğu olmalı tavşan su içmez diyenlere bakma susuz hiçbir canlı yaşayamaz ayda bir veterinere gidiyoruz tırnakları kesiliyo ve genel kontrolü yapılıyo tırnaklarını kestirme sebebimiz çok fazla parka çıkarıp otları kazmasına vakit ayıramıyoruz uzuyolar hem ona hem bize zarar veriyolar kokma konusuna gelince kendi asla kokmaz ama çişi kokar hatta kendi mis gibi kokar bi de belirli zamanlarda aşırı tüy döker mesela bu zamanlarda döküyo o yüzden kafesi sık sık temizleyip kendisini de siliyorum ki tüyleri kendi ağzına burnuna kaçmasın eğer kafes alacaksan baştan büyük kafes al ki sonradan tekrar kafese gerek duyma çünkü içinde uyurken sığmayabilir bunun yanında kendisi bizim evin neşesi büyüyünce çiftliğe tavşanlarını verenlere çok kızıyorum zaman geçtikçe biz ona daha çok bağlanıyoruz yani eğer sorumluluk sahibi biriysen tavşan çok ii bir dost

img

rainnet75

17 yıl 10 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tabi ztn benim bide köpeğim var, tavsanın sorumlulugunu alabilirim.bide hamsterim vardı, gece hafta öldü bnde o yuzden tavsan almayı istiyorum ama bakamazsam diye korkuyorum.çünkü alıpda sonra bakamayıp birine vermek istemem.hala karaasızım.ii bi dost olduklarını biliyorum da bakımını aksatırsam diye korkuyorum.bide burdaki vetler köpklerden bile anlamıyolar.tavsanı vete götürme imkanım fln da olmucak.gerektiğinde kendim ilaç fln bulabilirmiyim acaba :S

img

xezgix

ÖZEL MESAJ

???

img

xezgix

ÖZEL MESAJ

ya bende tavşan almak istiyorum lütfen cevap yazın bu 3. alışım olacak ama ya çok büyüyorlar mı bunu öğrenmek istiyorum

img

jnsn

16 yıl 2 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar bende 2 hafta oldu tavşan alalı ve gerçekten çok eğlniyoruım.. beni çok güldürüyor koşuyor evde kayıyor suyun içine atlıyor oyun oynuyoruz evde koşuşturuyor neşe kaynağı çok güzel.. bakımı söyledikleri gibi o kadar zor değil hatta çok kolay sadece bir problemi var 1 aya kalmaz çabuk büyüyorlar. çok hızlı büyüyorlar kelebek misali. Ama evinize almanızı öneririm çok eğlenceli oluyor.. elime alıyorum elimi yalıyor çok tatlı yaa.

img

frand_tuksa

14 yıl 9 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tavsanı arpa ezmesıyle besle ve arada yesıllık ver bahce otları yemesın zehırlene bılır

img

prensprenses

14 yıl 8 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba.öncelikle vermiş olduğunuz bilgilere minnettarım. ben siteye yeni girişyapyım ve cevap verileceğindenkuşku duyuyorum.ama yinede sormakistediğim şeyler var... benim2 aylık bir yavşanım var. acaba tuale eğitimi versem uygulayabilir mi? tavşanımı odada belli zamanlarda serbest bırakıyorum ama eskiden odayıgezerken şimdi ise karanlık vesoğukbir yerde duruyor bu normal mi? ve tavşanın hasta olduğunu nerdenanlarız ayrıca beni sevmesi için neer yapabilirim? bir de son günlerde tavşanım elimiçizdi ama aşıı yok ancak çok sağlıklı gibi görünüyor. evden çıkmayan bu tavşanıma aşıyaptırmasamolur mu acba... şimdiden çok teşekkür ederim. gerçektende bu site iyiki kurulmuşş.

img

elifcaglaalp92

14 yıl 3 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ