Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

Kedim Bocek yiyooo :(

Arkadaslar kızım sureklı buldugu butun bocek ve sinekleri afiyetle yiyo. Burda bi veterinere gittim danismak icin tabiri caiz se kasap gibi bi adam cıktı karsima derdimi anlatınca açtir hayvan bişey olmaz dedi yolladı beni. Ama mamsı onunde dururken bi sinek vızıltısı duymasın bi bocek sesı hareketi algılamasın hemen gidip biraz oynuyo ve sonra afiyetle yiyo. Kedimin sağlığı açısından bi sakıncası varmı bocek yemesinin daha onceki kedim yemezdi sadece oynardı oldurur bırakırdı ama bu hapur hupur yiyo şimdiden teşekkürler

img

ventura

17 yıl 11 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim kedimde sinek böcek hepsini öldürüyo ağzına alıyo çiğniyo atıyo ama zararlımı bilmiyorum fakat midesine problem yaşayabilir bence ...

img

ync

18 yıl 6 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

valla benim kedimde yiyior..ama sakıncası yok sanırım çünkü 2 senedir yiyo

img

ozolo

18 yıl 3 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar, Kedi ve Köpekler tüm böcek türlerini özellikle evde yaşayan böcek türleri ile oynamayı , öldürmeyi ve daha sonra onları yemeyi çok severler!... Veterinerinizin de dediği gibi hayvan açıkmıştır yemiştir demiş ama o biraz evet kaba demiş :) Şunu bilmenizde yarar var her Kedi ve Köpek bunu yer hemde afiyet ile hiç birde bir sakıncası olmaz. :) (Tabiki evinizde bahçenizde vs. Akrep , Kırkayak gibi zehirli türler olmamak şartı ile. Sanırım onlarda yoktur demi? :) Yani kısacası yesin afiyet olsun hemde!... :) Yemese idi şüphelenirdim o kediden :) Kedinize iyi bakın. Bye Bye

img

naymanli

19 yıl 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim kedimde önce böcek yada sineği yakalayıp oynar sonrada bigüzel yerdi ve buna hiçbir anlam veremezdim!Demek ki biçok kedide bu durum varmış!

img

ozlemttuncay

17 yıl 11 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

BENİM KEDİM DE YİYOR.BENCE Bİ SAKINCASI YOK ÇÜNKÜ VÜCUDUNUN BÖCEKLERİN İÇİNDEKİ BESİNLERİ ALMASI LAZIM.

img

kheldar

17 yıl 11 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşım sen diğer arkadaşlarının dediğine bakma! kedinin böcek yemesi doğal ama zararlı! nedenine gelince: sinekler yumurtalarını içlerinde taşırlar. kediniz bu sineği yiyince yumurtalar kedinizin midesine ordanda bağırsağına gelir. bir müddet sonra o yumurtalar çatlar ve kedinin kurtçuklar oluşur. bu da kedini rahatsız eder! veterinerlerde bu kurtçukları atmak için ilaç var ondan alsan iyi olur... bu diğer böcekler içinde aynı!

Evcil kediler asırlardan beri ya kutsal bir hayvan olarak ya da fare, sıçan ve böcek gibi inasna zarar veren canlılara karşı evlerde beslendiler. Vahşi hayatta, tabiatının gereği kemirgenleri,kuşları ve böcekler gibi canlı avları yiyerek beslenir. Bizim ona sağladığımız hayat içinde yiyeceklerini bizim bilgimiz ve ona sağladığımız olanaklar ölçüsünde alır:) yani bu çok doğal! Fakat bir arkadaşın yazdığı "kurtçuklar" mesajından hareketle, belki de bildiğin bir konuyu hatırlatmak burada önemli geldi bana. Eğer bir kedi ölü tüylerin alınması için sürekli tüy bakımı görmez ise yalanma sırasında bu tüylerin büyük bir kısmını yutar ve böylece midesinde ve bağırsaklarında tüy yumağı oluşabilir. Tüy yumaklarına kedilerde özellikle, uzun tüylü olanlarda çok sık rastlanmaktadır. Tüyler birbirlerine dolanıp top şeklini almaktadır. Tüy yumağı yuvarlak kesitli , uzun, kıtıklaşmış tüy birikimidir. Kediler zaman zaman bu yumağı kusarak dışarı atarlar. Bunun için ot yerler. Ayrıca haftada bir kez verilecek bir çay kaşığı zeytin yağ yumağın mideden atılmasına yardımcı olabilir. Eğer atamazlar ise midede bu tür yabancı cisimlerin varlığı gastrointestinal rahatsızlıklara veya tıkanmalara neden olmaktadır. Yumaklar besinlerin mideden bağırsaklara geçişini engelleyebildiği gibi kusma ve regurgitasyona neden olabilir. Ayrıca konstipasyon da şekillenebilir. Tüy yumaklarının oluşumunu engellemek için kedinizin tüylerini sıklıkla fırçalamalısın. Ayrıca laksatif ve lubricant (kayganlaştırıcı) maddeler de kullanılabilir. Bu ürünler macun şeklinde hazırlanmışlardır. Kediniz bunları mama gibi yiyebilir ya da ayaklarına uygulanırsa yalayarak da alabilir. Bu ürünlerin ödül şeklinde hazırlanmış olanları da mevcuttur. Bunlarda yağ ile beraber mineral maddeler de vardır ve kediler bu ürünleri daha çok severler. Bazı mama firmaları tüy yumağı oluşumunu azaltan özel mamalar hazırlamışlardır. Sevgiler. Deniz.

img

denizözdemir

17 yıl 10 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba benim eski kedim. ilaçla öldürülen sinekleri yedi ve öldü . Buna dikkat etmenizi öneririm .

img

theresnoanotherofme

17 yıl 10 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bnmde köpeğim yiyo :) ama şöyle düşünün doğal ortamlarında kuru mama yok doğal olarak ne yakalarlarsa onu yiyorlar...içgüdüsel olarak böcek kuş kendinden küçük kemirgenlere saldırıp yeme eğilimindeler bu tamamen içgüdüsel ve gayet normal bi dawranış ama arkadasın dediği gibi ilaçlı böcekler falan dikkat etmek lazım ....köpeğim arıyada saldırmış patisini sokması sonucunda davul gibi bi patiyle sızım sızım sızlayarak arılarla oynamaması gerektiğini anlamıştı saygılar ...afiyet olsun kedinize :D

img

goktugvw

18 yıl 10 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ