Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Yılan Sağlık ve Bakımı

Mesaj Ekle

Yılanlar

Merhaba. Burada verdiğiniz bilgiler çok güzel. Ben yılanlardan çok korkmama rağmen onları çok merak ediyorum. En çok merak ettiğim ise zehirli ve zehirsiz yılanları nasıl ayırd edebiliriz? Bir de Türkiyede özellikle Ege ve Akdeniz de yaşayan zehirli yılan türleri nelerdir? Beni bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim.

img

nealle

20 yıl 5 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba dostum zehirli yılanların üst damakta bulunan zehir dişleri vardır.en iyi ağızını açarak görürsün türkiye sınırları içerisinde ise gözbebekleri dikey olarak bulabilirsin çöl kobrası ve çukurbaşlı yılan hariç bunların göz bebekleri yuvarlaktır. çöl kobrası urfa civarında bulunur zehiri öldürücüdür. çukurbaşlı yılan ise karadeniz hariç taşlık ve kayalık az bitkili ve kurak alnlarda bulunur zehiri avladığı hayvanları öldürür insanlarda şişme ve kaşıntı yapar. kedi gözlü yılan yani engerklere benzer avlarını öldürmeye kadar zehirlidir gözbebekleri dik zehir dişleri çenenin arkasında boyun pulları düzdür. engerekler ise koca engerek orta ve doğu akdeniz bölgesinden güneydoğu ve doğu anadolu bölgesine kadar yayılmıştır.insanlar için zehirli olabilir.boynuzlu engerek trakya batı güney doğu ve kuzey doğu anadolu bölgelerinde bulunur zehirleri öldürücüdür. ormansız düz ova ve taşlık kısımlarda yaşarlar.baran engereği türkiyede karadeniz sahil bölgesinden başlayarak adapazarı rize ordu ve trabzon illeri ile muhtemelen silifke torosları bölgesinde yayılış göstermektedir.sana yazdığım bütün bilgileri bizlere araştırıp kitaba toplayan prof.dr. İbrahim BARAN `IN SOYADI BU YILANA VERİLMİŞTİR. küçük engerek zehirleri insanlar için zararsızdır sık ormanlıklarlataşlık kısımlarda yaşarlar.türkiyede kuzey doğu anadolu bölgesinde kars ardahan illerinde güneybatı bölgesinde elmalı civarında yayılmıştır. kafkas engereğisık ormanlıklarda ve taşlık alanlarda yaşarlar.zehirleri insanlar için tehlikeli olabilir..türkiyede kuzeydoğu anadolu bölgesinde hopa arhavi ve borçka civarında yayılmıştır. vagner engereği seyrek bitkili taşlı ve kayalı dğ yamacında yaşar..yılanın zehirinin insanlar için tehlikeli olacağı tahmin edilmektedir. kars ve ağrı illerine yayılmıştır.. ağrı engereği dağlık bölgelerde ormansız ve az bitkili taşlık kısımlarda yaşarlar. zehirleri ölümcül bir olaya neden olmaıştır. kars ağrı ığdır van ve hakkari illerinde yayılmıştır. şeritli engerek dağların ormansız ve taşlık kısımlarında yaşar. zehirleri insanlar için zararlı olabilir türkiyede ortÆ ve güney andolu bölgesi ile batı kısmına yayılmıştır engereklr canlı doğurur diğerleri yumurtlayarak unutmayın hiçbir yılan sıkıştırılmadıkça ve rahatsız edilmedikleri sürece insanları ısırmaz saygılarımla KAYNAK:TÜRKİYE AMFİBİ VE SÜRÜNGENLERİ PROF.DR.İBRAHİM BARAN TÜBİTAK POPÜLER BİLİM KİTAPLARI

img

gvr1923

19 yıl 5 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ