Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Akvaryum Balıkları

Mesaj Ekle

salyangozlardan kurtulmak

arkadaşlar bana nasıl bulaştiysa salyangoz bulaşti nasıl kurtulurum bunlardan bir bilginiz varmı şimdiden teşekur ederim

img

fermjj31

19 yıl 3 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

oncelıkle gecmıs olsun cok kolay komple kumu degıstırmen gerekır nedenı cok cabuk ureyen bır canlıdır ve basa cıkamazsın komple temızlık yapman gerekır baska bı yontem duymadım suanakadar benım bı arkadasımda olmustu 380 lıtrelık akvaryumda 1 haftada komple o canlılardan dolmustu ve kumları kaldırmak zorunda kaldık en temız ve saglam yontem budur sımdıden kolay gelsın saygılarımla.

img

kurtan

19 yıl 2 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

dostum geçmiş olsun onlarla uğraşmak biraz zor bir iş ama elinde başka bir akvaryumun varsa ayırmanı ve balıklar için canlı yem olarak kullanmanı tavsiye ederim. tabi her verdiğin salyangozu öldürmek kaydı ile yoksa yine temizlediğin akvaryumda üreyecektir. bunların bulaşma nedeni yeni aldığın bitkilerden ve kumlarda kaynaklanıyo olabilir

img

non_2612

19 yıl 3 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bence çok sorun yapma; çok fazlalarsa onları topla,kabuklarını kır, kabuğu ile balıklara ver: harika bir canlı yem. İki de makrakanta alırsın, kıtır kıtır yerler, keyfini çıkarırsın. Üstelik bitkilerin üzerindeki yosunları yiyerek gözeneklerini açıyor, camı-kayayı temizliyor. Hem insanlar doğal ortam olsun diye parayla canlı salyangoz alıyorlar. Eğer çok fazla değilse sorun etme. Ama yinede kurtulacam bunlardan diyorsan; kumu kaya tuzuyla iyice ov. Bol tuz at. Tuzlu suda beklet. Olmadı; kumu yarım saat kaynat ( Kaynamaya başladıktan sonra yarım saat ). Akvaryumun içindeki malzemeleri, kayayı, bitkileri eczaneden alacağın Permasol tabletten dört tablet al,bir su içerisinde erit, bunuda malzemelerin içine dök, bütün malzeme ve bitkilerin üzeri tamamen örtecek şekilde en az bir yarım saat kalsın. Akvaryumun içinide bol kaya tuzu ve süngerle iyice ovarak temizleyebilirsin Yalnız dikkat et; tuz ince ve iyotsuz olsun. Permasol tableti direk balıklara ve suya kullanma, fazlası zehirleyebilir. Ama bence temizlemek için acele etme, önce bir keyfini çıkarıp çıkaramadığına bak. Kolay gelsin..

img

dr ismail

19 yıl 4 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Not: Tuz kalın olursa; silerken akvaryumun camını çizebilir, mutlaka ince tuz kullan.....

img

dr ismail

19 yıl 4 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

aqua marka yosun önleyici ilaç salyangozlar için zararlı bi dene istersen belki ölürler ama ilacı fazla kullanırsan bitkilere zarar verebilir.

img

kobay

19 yıl 4 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadasların yazılarını okudum dogru soluyolar ama bence rısk alma kardesım bana kalırsa komple kumlarını defgıstır sen aynısı benım piranha ların basına geldı hıc ugrasmadım dırek kumları degıstırdım ve hıcbır sorunum yok suan bunlar tahmın ettıgınden cok daha kısa bı surede urerler sana kolaygelsın tercıh senın tabıkı

img

kurtan

19 yıl 2 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet haklsınız aslında çok yok ezip vermek gerekirr balıklara bendeki kahverengi bir tür tavsiyeleriniz için teşekur ederim dostlarım

img

fermjj31

19 yıl 3 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

En etkin olanı Sera nın yosun ilacıdır.Salyangozları yosun ilacı ile öldürebilirsiniz.Ayrıca hiçbir zaman akvaryum komple baştan aşağıya temizlenmemelidir.Bütün ekolojik dengeyi alt üst edersiniz.

img

gurkankurtay

17 yıl 4 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşım bunun tek yolu makrakanta balığı al.Bi tane bile kalmıyor.Ben neler yaptım kurtulamadım ama makrakanta çözdü sorunumu

img

kedi_mania

19 yıl 3 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ