Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Yılan Sağlık ve Bakımı

Mesaj Ekle

Eminönü Kaçakçılık Dosyası

Eminönü Kaçakçılık Dosyası

Arkadaşlar öncelikle uzun bir aradan sonra tekrar merhaba ben şu an için gerçek nickimi söylemek istemiyorum belki ileride söylerim amacım Eminönü’ndeki sürüngen vahşetinin ortaya çıkarmak ve mümkünse engellemek. Hee diyeceksiniz ki bizim bundan zaten haberimiz var ama arkadaşlar ben bu piyasanın içinden geliyorum, hepsi evcili 3 yıldır takip ediyorum 1 yıldır da ciddi manada Eminönü’ndeki hayvan kaçakçılığını gözlemliyorum şu an neredeyse Eminönü’nden satılan hayvanların çoğunu biliyorum ama benim asıl amacım sürüngenler. Ben önceden bu yerli hayvanları besliyordum ama bu işin ne kadar yanlış olduğunu anladım ve artık önüne geçmeye çalışacağım sizlere bildiğim bütün ayrıntıları anlatacağım amacım gönüllü hayvan severlere ulaşmak ve onlarla birlikte bu satışa bir DUR demek, lafı fazla uzatmadan hazırladığım dokümanı sizlere sunuyorum;

Eminönü’nde Satılan Sürüngenler

1-Yılanlar
Eminönü’ndeki yılanların çoğu zehirsiz bu güne kadar sadece bir defa engerek gördüm.

1A- Hazer Yılanı (Coluber caspius)

Bu yılan Eminönü’nde “Boz Yılan” adıyla satılmaktadır. Aşırı derecede sağlıksız kaplarda tutulurlar ve bu kap muhtemelen 1,5 litrelik gazoz şişesi olur hayvan bu şişede belki 2 ay belkide daha fazla sadece kapağına açılan 3 tane delikle yaşam mücadelesi verir. Satıcılar size yılanı ballandıra ballandıra anlatırlar asla ısırmayacağını düzgün bir şekilde yemek yediğini (adam size -3 aydır su bile vermediği hayvana-ben bir hafta önce fare verdim o yüzden karnı tok şimdi diyecektir ) satıcının dediğinin aksine Coluber Caspius yani Hazer yılanı çok agresif bir yılandır ve her zaman ısırmaya müsait psikoloji içerisindedir ki bu normal bir hazer yılanı için geçerli birde siz 3 ay dışkısının içinde aç ve susuz yaşayan bir hayvanın halini düşünün…

Sıra geldi bu hayvanın pazarlanmasına şimdi sizler sunacağım fiyatlara çok şaşıracaksınız satıcı adam bu yılanı sadece 3-8 ytl arasındaki bir fiyata satın alır ve sizlere 40-70 ytl arasında bir fiyat söyler adamlar bu hayvanları genellikle köylerden toplattırırlar zaten toptan bir alım söz konusudur yani parti parti gelir hayvanlar Hazer Yılanı için bu sayı bir seferde 5 ila 15 arasında değişir.

1B- Yarı Sucul Yılan (Natrix natrix) ve Su Yılanı (Natrix tessellata)

Bu yılanlar genel olarak “Su Yılanı” diye isimlendirilir Eminönü’nde ama ne yazıkki bırakın suyu hava bile almalarına neredeyse izin verilmemektedir ortalama 30 adet yılan aynı kapta. (kap dediğim 25*40*10 cm büyüklüğünde bir kap zaten hayvanlar zor sığıyorlar bu kaba) Satıcı adam sizlere sık sık yemek yediklerini ve sağlıklı olduklarını söyler ama oradaki görüntüyü gördükten sonra buna inanan birisini hayal edemiyorum… Adam bu iki yılanı kapta bulundurur ve ne yazık ki bu kapta bir damla bile su yoktur bu özellikle suya fazla ihtiyacı olan Natrix Tessellata için genellikle üzücü bir sonla biter…

Bu hayvanı adamlar 3 bilemedin 5 ytl ye satın alırlar ve diğer hayvanlarda olduğu gibi toplu bir alım söz konusudur bir seferde 30 ila 50 adet arasında yılan alırlar. Diğer yılanlarda da olduğu gibi bu yılanlar da genellikle köylerden köylülerce toplanır ve genellikle yaza doğru olan bu satış işlemleri mevsimlik işçiler tarafından karşılanır. Satış fiyatı da 20 ile 40 ytl arasında değişir.

img

sürüngendostu

17 yıl 10 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

şahsen gittim gördüm bi zamanlar bende dile getirmiştim ancak ne yazık ki pek yararım dokunamadı onlara adamlarla biraz onların dilinden konuşursanız yani tarzınız ve seçtiğiniz kelimelerle onlardan olduğunuzu düşündürürseniz sırf göstermek için bile o kuş kafeslerini kaldırıyorlar ne oralardan değişik renkte pet şişeler çıkıyor dikkatlice baktığınızda anlıyorsunuz içinde yılanlarla dolu oldugunu ben sahsen anlıyamıyorum kim alıyor bu kadar yılan çünkü bu lafı kullanmak istemem ama adamlar resmen "stok" yapmışlar yani o kus kafeslerinin arasında altında örtüleri gazeteleri kaldırınca yılanlarla dolu pet şişeler çıkıyor ve cidden vahset eminim arkadasın da dediği gibi aylardır kapağı bile açılmamıştır o şişelerin adamlar yılanlara ve diğer pek cok hayvana canlı gözüyle bile bakmıyorlar gerçekten p.slik insanlar bunlar kusura bakmayın son olarak inanıyorum ki oraya vipera nickli arkadasımız gibi birinin gidip gördüğü artı eger bişeyler de yapamadığı halde(umarım olmaz) uzun bi süre kendini berbat hissedeceğinden eminim bence arenaya bile verilebilir

img

cang

20 yıl 5 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

valla dostlarım hepiniz doğru söylüyorsunuz ama türkiyede kanunlar sadece güçsüzler cahiller ve gerçek insanlar için var bunlar organize suç, çetecilik ama gelinde anlatın k,me derdinizi anlatabilirsiniz türkiyede ,nsana değer verilmiyor bırakın yaşayan canlılara verilsin.... şimdi orman bakanlığını ve bağlı bulunduğu kurumu arasanız ihbarda bulunsanız giderler adama derlerki seni şu telefon numarasından aradılar şikayet ettiler sen ara bi gözünü korkut derler eğğer canını fazla yakarsan şikayet edeni harcarlar saygısını sevgisini atasını gelenek göreneğini kaybetmiş bir toplum olduk artık bütün sürüngen dostlarına saygı ve sevgiler sunuyorum....

img

gvr1923

19 yıl 5 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selamlar, gerçekten güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim

helal olsun adamım sana. gerçektende güzel bir çalışma. ben ucuza yerli tür satıyorum falan desen daha çok ilgi çekerdi belki ama böylesine gerçekçi bir konuyla gelmen beni gerçekten svindirdi. ya arkadaşlar ben istanbulda oturmuyorum . anacak benim yaşadığım yerde bir6 su yılanı dahi satılmak istense ben çöreklenirim adamınm kafasına. tabi bu konuyla alakalı adamlar var.çevre koruma ne diyor görüşen yokmu hiç habere özel falan aransa atlar bu adamlar haber için. ist5anbulda bir arkadaş konu hakkındaki bilgisini bu noya bildirsin ya. haber özel:02123550524

img

vipera

19 yıl 10 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Böyle bir başlık açtığınız için öncelikle size teşekkür etmek istiyorum. Ben de zamanında hevesle gidip oradaki yılanlara bakan birisiydim. Ama sonra bunun ne kadar yanlış bir iş olduğunu anladığımda tepkimi ve tavrımı koydum, nitekim ciddiye alan olmadı. Sattıkları yılanın ne yılanı olduğundan bile habersizler ve hepsini istif haline kaplarda tutuyorlar. İçi acıyor insanın o hayvanları görünce.

img

lucretia

17 yıl 11 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sürüngen dostu atmışsın ortaya bir kişinin yaptığı cahilliği bunu eminönündeki bütün esnafa faturayı kesmişsin sen. adam gibi adam böyle yanlış yorumlar yapıp insanların ekmeğiyle oynamaz doğrudur orda bir esnaf bunu yaptıysa senin bunu hepsini lekelemen bence daha büyük suç. bende eminönünü her zaman gezen biriyim ama orda her firma senin lekelediğin şekilde değil..............

img

jayjay

18 yıl 5 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

hayrola jayjay bu konu seni niye rahatsız ettiki. hem burada yapanlara söyledik. kendisini yapanlar savunsun. bu konuya bende katıldım ve durum buymuş. bu sadece orda değil çoğu yerde böyle. bunu bu şekilde belirtince her petshop bunu yapyo demedikki. hem söyle bakalım bu konuda madem adamları savundun bu adamlardan kaçı bu konularda eğitimli. hayvan hastalıklarından bakımından kaçı bilimsel olarak anlıyor. ülkemizde bu işi yapmanın bir eğitimi varmı. konuşturma bizi şimdi. svun savunda kimi savunduğunuda söyle. ekmek parasıyla oynmayız kimsenin . tabi onlr bizim çeveremzle v hayvanların hayatıyla oynamadığı sürece.

img

vipera

19 yıl 10 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ