Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

UV A ve UV B Hakkında Soru

Forumdan okuduğum kadarıyla UVA ve UVB ışıklarının iguana için gerekliliği çok ama çok önemli. Bu yüzden ilk iş olarak bu lambadan aldım. Ancak forumda bir arkadaş 2-3 günde 45 dakika açmak yeterli demiş. Başka bir üye de her gün 07:00 - 19:00 arası açmak gerek demiş., UVA ve UVB lambasını ne kadar süre açık bırakmam gerek. Yanıtlayabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

img

xsileah

17 yıl 9 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Evet çeşitli öneriler var ama o iki arkadaşın vermiş olduğu miktarların biri yetersiz biri de aşırı bence. Bak XsiLeah şöyle düşünürsek yani yine doğadan yola çıkarsak en doğru olana ulaşabiliriz; uva ve uvb ışınlarını sürüngenlerimize neden veriyoruz? Çünkü sürüngenimiz mutlak ihtiyaç duyduğu bu ışınları normalde GÜNEŞTEN temin ediyor, güneş olmadığı zamanlarda lambalardan almalılar, metabolizmaları için şart. Biz de uv lambalarımızı onların doğadaki güneşlenme vakitlerinde yani güneşin etkili olduğu vakitlerde yakarsak ihtiyaçlarını doğadaki ölçekle karşılamış oluruz. Yani sabah kalktığımız zaman yakar, akşam da 4-5 gibi kaparsak ideal olabilir diye düşünüyorum. Saygılarımla; The King of "REPTILE"s

Evet mantıklı olan da bu sanırım. Teşekkür ederim yanıt için.

img

xsileah

17 yıl 9 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Peki bu UVA ve UVB ışıklarını kafesin neresine ne şekilde koymamız gerekiyor? Kafese konuş şekilleri hakkında bilgi edinmemiz için birkaç resim koyarmısınz?

img

ıguanastyle

17 yıl 9 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Uv lambalarını terrariummumuzun tepesine koyucaz. Sürüngenimize olan uzaklığı 20-30cm arasında olmalı ve arasında cam gibi herhangi filtreleme vazifesi görebilecek bişey olmamalı.Link verim ama yukardaki koşullar sağlandığı sürece nasıl bir düzenek hazırlayacağın sana kalmış. www.gonyosomaoxycephala.tripod.com/id9.html

The King of "REPTILE"s sa için ``Evet çeşitli öneriler var ama o iki arkadaşın vermiş olduğu miktarların biri yetersiz biri de aşırı bence.`` arkasım bu formda olanları elestirimiz yapıcı yonde olsun eyer bence diyorsan herkezden dah fazla benbilirim seklinde konusuyorsun bunu yapma bazı seyleri senden daha iyi biliyorum hem yazılanları daha iyi oku ``Başka bir üye de her gün 07:00 - 19:00 arası açmak gerek demiş`` senin yazdıgın ne bir genelleme adam kaçta kalkıyor bilmyorsunki genlleme yapmamlısın madem baskalrıı yetersiz, digerini asırı buluyorsun en doğrusunu sole sen burada en iyi ben bilirim yapıyorsun bundan kaçınmanı tavsiye ederim iguların günlük güneş ihtiyacları ayrıdır ısınmak için kullanılması ayrıdır bu aklında olsun igular günesi iki turlu kullanır bu konuyu daha sonra hazırlayacagım yazıda okuyup ogrene bilirsin tabisana cok asırı gelmesse. . . saygılarımla. . .

img

xcvxc

19 yıl 1 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

xcvxc ben de bundan korkuyordum. Amacım kesinlikle kimseyi küçük görüp, kendimi üstün kılmak değil. Hepinizin bilgilerine ve tecrübelerine verdiğim değer sonsuz. Ben orda sadece görüşümü söyledim, evet biraz kabaca dillendirdim galiba tekrar üzgünüm. Yine bişeyi daha açığa kavuşturalım güneşin etkili olduğu saatlerle uv ve ısıtıcı lambalarımızın açık olduğu saatleri eş değer tutmamız doğru değil mi sence???

Raslantı eseri UVA - UVB yazısını görünce geldim okudum ve şaşırdım. xcvxc nin Reptile45 e verdiği tepkiyi abartılı ve gereksiz buldum. " Bence" demek tevazu göstermek ve bu benim görüşüm başkasının fikirlerine de saygım var demek manasına geliyor.Ayrıca kullandığı cümlelerde kabalık yada küçümseme de görmedim.İşin ilginç tarafı Reptile45 in bu haksız itham karşısında dahi alttan alması.Bana göre esas kabalığı xcvxc yapmış.Hemen belirteyim Reptile45 i tanımıyorum ama bunları yazmadan da geçemedim.Burası bir forum herkesin bir başkasının fikrine katılmadığını yazma ve kendi düşüncesini söyleme hakkı var.Karşı bir bir fikir gelir gelmez hemen er meydanında meydan okunmuş pehlivan gibi hadi bakalım tavırlarına girmek yanlış.

img

frozen

18 yıl 5 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkasım burada ben nedegimi iyi bilen bi kişiyimm cok fazla istiyosan formu kirletmeden bul beni konusalım cunku formlarda laflar uzadıkca uzar senin yaptıgın gibi burası bir form sitesi kirletmeden dogru sonuclara ulasmak için var orda sana gore veya baskasına gore degil doğru olan var tartısarak dogruya gitmek var ama bilinn bi konuyu veriken solenen sozlerde vardır.itam bana geliyor ise ben bunu kaldıraram sen pasif bi insansındır onu bilemem ben içimdekini yazarım ve ona inanrım benim yaptıklarım saymıyorum herhangi birisi gibi bu yazıyı okusam uvb-için sen daha mı iyisini yaptın derim ve cekinmem sadece bir hata gördüm ve düzeltmek istedim ve frozen gel ozelde konusalım sana anlatırım bazı basıma gelen olaylar yuzunden bu sekildeki itamlara artık bu seklde yaklasır birisi oldum ozelime bekliyorum. ben reptile 45 bu site için yatıklarınıda goruyorum elinden geldigince urasınıda gozlemliyoum ama bazıseyleri duzeltmedn edemem. . . reptile45 sende istersen gel tanısalam konuşalım [email protected] saygılarımla. . .

img

xcvxc

19 yıl 1 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar aranızda böyle olaylar yapacağınıza konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim çünkü gerçekten bazı kişilerin(bunların içinde bende varım) bilgilere ihtiyacı var... saygılarımla...

img

altay_1914

17 yıl 9 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ