Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

arkadaşlar yavru kedilerimi vermek istiyorum lütfen bana yardım edin...

arkadaşlar yavrula 50 günlük oldular ve çok hareketliler. anne kedim semo çok yoruldu. ve artık vermeliyim yavruları. çevrenizde isteyenler varsa lütfen ama lütfen onlara soleyin. kedilerim çok sağlıklı 2 şer kere vet. kontrolleri yapıldı. kuru ve yaş mama yiyiyorlar anne sütü emdiler ve en önemlisi tuvalet eğitimleri tamamlandı. kuma yapıyorlar. 2 tane si: üç renk tekir. 1 tane si: siyah 1 tane si: griiii ben istanbul kızıltoprakta oturuyorum. ilgilenen arkadaşlar bana [email protected] adresinden ulaşabilir. ve isteyenler eve gelip yavrulara bakabilirler...

img

alpaslax

19 yıl 9 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

alpaslax
Şimdi biraz farklı birşeyler söyleyeceğim , belki yanlış anlayanlarda olacaktır.
İş yerimin bahçesinde 7 yılda 40 a yakın sokak kedisi baktım.Senenin ilk yavruları daha şubat sonu mart ayı başında doğarlar henüz havalar buz gibi soğuk olur.O yavrulara kıyamaz içinde doğdukları kutuyla birlikte içeri aldırdık.Zaten ilk 15 gün anne pek dolaşmaz,hele yavrular hiç dolaşmaz ve sorun olmazlardı.Ama yavrular büyümeye yavaş yavaş çevreyi konrol etmeye başlayınca kontrollu olarak bahçeye bırakırdık.Derken yavrular büyümeye ve oynaşmaya başlarlar o zamanda mecburen gündüz serbestçe bahçeye salar ama gece mutlaka içeri alırdık.Anne kedi zaten pek başlarından ayrılmaz.Bu dönemde yavru erkek kediler diğer erkek kedilerin büyük tehdidi altındadır. Erkek kediler ilerde kendilerine rakip olacağını bildikleri için fırsatını bulur bulmaz erkek yavruları hemen boğmaya çalışırlar.Tüm yavrular için diğer bir tehlikede sokaktan geçen insanlardır.Yavrular evde insana alışarak büyüdükleri için insandan kaçmayı bilmezler ve insanların tehdidine karşı çok savunmasız olurlar.Özellikle bu dönemde sokaktan geçen çocuklar hemen bir yavruyu kimseler görmeden kapıp kaçarlar ve 2-3 sokak ötede annenlerinden azar işitip yavruları çaresiz bir biçimde gene sokağa bırakırlar.Artık o yavrunun kendini kollayan bir annesi yada ona bakan bir kişisi kalmamıştır yanlız ve kendi başınadır..Zaman geçer geride kalan yavrularda artık iyice büyümüş ele gelmez, gece içeri alınamaz olmuşlardır.Onlarda gecenin ve şehir yaşamının merhametine kalırlar.Kediler için en büyük tehlikeler geceleri gelir.Helede insandan kaçmayı beceremiyorlarsa.Her sabah gelir bakarsın kimler var kimler yok diye. Teker teker yok olurlar.Bazısının akibetini bir şekilde bilirsin ama bazısının asla.Sonra ağustos ayı gelir, birde bakarsınki dişi sokak kedilerin gene kanatlanmış peşlerinde binbir alacalı bulacalı kediyle ağaçtan ağaca uçmaya başlamışlar.Durumu anlarsın ve yeni bir kutu yuva hazırlamaya başlarsın. Kapısı şuradan şu boyutta olacak üstüne şu naylon çöp torbası yağmura karşı koruyucu olarak geçirilecek altına şu kadar kat kağıt havlular dizilecek. Yavruları bir eve vermen çok zor olur çünkü verilecek o kadar çok yavru kedi varki.Yavaş yavaş sokağa alıştırmaya başlamalısın bence..Sokakları arabaları tehlikeleri şimdiden tanımaya başlamaları lazım.Keşke hepsine bir yuva bulabilsek ama bulamıyoruz.Bizim bahçedeki kedi yavrularını gören hemen sevmeye gelirdi ama alan hiç olmadı.Aslında kediler sokakta biraz mama ve su desteğiyle yaşayabilirler.Ama insandan ve araba tekerleğinden kaçmayı becerebilmeleri sokağı ve çevreyi iyice tanımaları lazım.
Uzun yoldan yavruların geleceğini ifade etmeye çalıştım.Bana kalırsa onlara yuva bulmaya çalışmak yerine şehirlerde sokak kedileri köpekleri ve kuşlarıyla, hep birlikte yaşamayı denemeli ve öğrenmeliyiz.Onlar şehrimize ,sokağımıza kent yaşamımıza ait korunan değerler olarak görülmeli desteklenmeli.Bir kap mama,bir tas temiz su ve kışın gece soğuğunda barınmaları için bir iki sıcak yuva.

img

frozen

18 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhabalar,

yavrulara umarım yuva bulabilirsiniz, ben bir yavru kedi arıyordum ve inanamazsınız kaç kişinin yavrularına yuva aradığına, tüm arkadaşlarıma bildirdim belki bir şeyler çıkar

sevgilerle,

img

miutu

17 yıl 8 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ