Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

mart ayı????

en kısa sürede kedi almayı düşünüyorum bunun içinde geniş caplı bi arastırma içindeyim.sonradan olmadık kötü seylerle karsılasmamak için şimdiden herseyin önleminide almaya calısıyorum.. fakat sehirdısında okuyorum ve kedimi yılın 9ayı orda bakmak zorunda olacagım ve oturdugum yer de bi apartman.mart ayı gibi ciftlesme zamanlarında ya da diger zamanlarda cok miyavlayıp komsuları rahatsız eder mi,ses diger dairelere gider mi die ögrenmek istiyorum, cünkü eger böle bi durumla karsılasırsam ayrılmak zorunda da kalabiliriz böle bişeyin olmasını da ASLA istemedigim için beni bilgilendirirseniz cok minnetkar kalacagım..

img

sisko

18 yıl 9 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kızışma döneminde miyavlama kedinin erkekmi dişimi olduğuna göre değişir.Mart ayı öncesi sokaklarda çirkin ve yüksek seslerle miyavlayan yada duvara çişini püskürterek bu bölgede ben varım işaretlemesi yapan kediler erkek kedilerdir.Evdeki erkek kedi kızışma döneminde dişi kedi bulabilmek amacıyla dışarı çıkmak ister bu ara miyavlayabilir ama evde çiş ile işaretleme yapmaz zaten heryerde kokusu vardır. Kızışma dönemindeki dişi kediler ise bu tür miyavlamaz genelde sırtını severken poposunu kaldırır.Miyavlama kedinizin karekteriyle de alakalı bir durum.Bazı kediler özellikle küçükken evde yanlız kalınca miyavlayabilir ama genelde ev kedileri sessiz olur durduk yerde komşu rahatsız edecek kadar miyavlamazlar.Miyavlıyorsa bir sorunu var demektir.

img

frozen

18 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

gercekten cokk tesekkür ederim frozen.. umarım alacagım kedicik de sakin bişey olur miyavlamaz cok fazla..

img

sisko

ÖZEL MESAJ

merhaba. biz o kadar şanslı değildik.. kedim kızgınlık dönemlerinde ortalığı yıkıyordu :)) popoyu havaya dikip durmadan bağırıyordu.ve sadece mart ayında da olmuyordu...bazen ayda bir hatta..eh kısa da değil,2-3 gün olsa neyse :) biz de yatana kadar tatmin(!) etmeye çalışıyorduk ama biz yattıktan sonra da durmuyordu..koridorda rahat duyuluyordu,dairelere ses pek gitmiyordu. ama tavsiyem,kısırlaştırın veya kısırlaştırılmış bir kedi alın?o zaman ne siz çekersiniz,ne de kedi. biz yaklaşık 1 ay önce kısırlaştırdık,hemen de toparlandı ve şimdi çok sakin,daha ılımlı. hem sağlık açısından da faydalı bir ameliyat.

img

o_k_k

19 yıl 7 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kısırlastırmanın saglık acısından da ii oldugunu bilmiyordum.ben kedimi dişi ya da erkek olsun bir kez de olsa ciftlestrmek isterdm ama saglık acısından da iyiyse buna cok sevindim.kedimi aldıktan sora,uygun zamanda kısırlastırıcam heralde..

img

sisko

ÖZEL MESAJ

Ameliyattan önce bilinmesi gereken nokta var kısırlaştırma operasyonundan sonra dişi kedilerde bir dengesizlik oluşabiliyor.Kediler aşırı şişmanlıyorlar.Erkek kediler içinde durum böylemi bilemiyorum. Dişi kediyse en az bir kere doğurması bana daha doğru gibi geliyor.Yavru kedilerin sonra büyük dert ve üzüntü olduğunu tabiki biliyorum.Kimse onları istemez , yuva bulamazsınız , sokağa da bırakamazsınız ,ne yapacağınızı şaşırırsınız.Ama genede Anne olma hakları var diye düşünüyorum.Sonra ameliyat edilmeli.

img

frozen

18 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

dediklerin cok dogru ztn onlara ii bakabilecek bi yuva bulabilsem ya da kendi bakma imkanım olsa neden anne olmasını engelliyeyim ki.. ama yinede dediklerini göz önünde bulundurucam,saol..

img

sisko

ÖZEL MESAJ

İlk kızışma dönemini hormon iğnesiyle atlattık, ikincisinde ise kedim yürüyemez hale geldi, karnı müthiş sertleşti sonunda kısırlaştırdık şimdi mutlu mesut yaşıyoruz, şunu belirtmeliyimki kilodaki dengesizlik tamamen yemek yemeyle ilgili beslenme düzeni takip edildikten sonra sorun olmuyor. Tavsiyem kısırlaştırma opersayonunu mümkün olduğunda önce yaptırmanız.

img

fishh

17 yıl 7 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ