Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Sürüngen Genel

Mesaj Ekle

Bukalemunum için yardıma ihtiyacım var :(

Buki`m hiçbir sey yemiyor..Napacagımı bilemiyorum ve cok uzuluyorum..Turkiye`de surungenler konusunda bilgisi olan veteriner varmı?Ben bulamadim..Hazır ne tur yemler var?Lutfen bana ve Buki`ye yardım edin :(..

img

bukibuku

17 yıl 6 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bukalemunun zannediyorum doğadan yakalnmış yerli bukalemun. Chamaleo chamaleo türü. Bukalemun insan eli altında bakılan sürüngen türleri içerisinde belki de bakımı en zor olandır. Sadece bir kaç tür esaret altında yaşamaya adapte olabilir. Dünyadaki bir çok hayvanat bahçesi bile bukalemunları uzun süre yaşatmayı başaramamıştır. Bukalemunun hiçbir şey yememesinin sebebi ya stresten ya da havaların soğumasındandır. Bukalemunlar sadece canlı yemle beslenir çünkü gözleri harekete duyarlıdır. Hareket etmeyen cisimleri algılayamazlar. Ona canlı böcek temin etmelisin. Şu mevsimde de canlı böcek bulman çok zor olacak. Ayrıca bukalemunlar durgun suyu da göremezler. Bu nedenle bukalemunun su içmesi için bir damlatma aparatı yapman gerekecek. Bunu bir serum setiyle yapabilirsin. Hevesini kırmak istemem ama ne yaparsan yap bukalemunu uzun süre yaşatamıyacaksın. Önce strese bağlı olarak rengi kararacak. yem yemiyecek hızla zayıflayacak. sonraları dehidrasyona bağlı olarak gözleri çukura kaçacak, derisi sarkacak hiç hareket etmeyecek ve sonunda bir sabah ölü bulacaksın. Üzgünüm keşke yaşatmayı başarabilsen ama olacaklar bunlar. bence beslemeye başlamadan önce bukalemun hakkında bir ön araştırma yapsaydın. İlker Kaynak veteriner hekim

img

coral

20 yıl 4 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Oncelikle cevapladıgınız ve yardımcı oldugunuz icin cok tesekkur ederim..Ve hakli oldugunuzu biliyorum ne yazikki :(..Ama elimden geleni yapmak istiyorum onu yasatmak icin..Onu petshopta gordugumde, minyatur bir akvaryumdaydi ve cami tutmaya disari cikmaya calisiyordu..Bu goruntu 2 gun gozumun onunden gitmedi ve sabahlara kadar uyuyamadim..Sonra onu ordan kurtarmak icin aldim..Dogaya birakmak istiyordum ama internette okudugum birkac bilgiye dayanarak birakmadim..Belki evde daha cok sansi olur diye dusunmustum :(..Simdi arad bir siringa sistemiyle toz mama veriyorum..Tek istedigim onun mutlu olmasi aslinda...Tekrar ilginize tesekkur ederim..

img

bukibuku

17 yıl 6 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selamlar; Dilimde tüy bitti "Arkadaşlar bukalemunlar esarette yaşayamaz" diye. Bu arkadaşla da çok konuştum bu konuyu. Daha bukalemunu almadan konuşmuştum. Ama kendisi kaçınılmaz sona bir adım daha yaklaştı malesef. Arkadaş mardinde yaşıyor, tekrar ediyorum; en yakın zamanda salmalısın o bukalemunu, onu şuan esarette normale döndürmen çok zor. Doğasında kendine gelecektir. Saygılarımla; The King of "REPTILE"s

arkadaşlar bukalemunlar doğada olmadıkça kendileri beslenemezler. onları sizin beslemeniz gerekiyor. küçük akvaryum balığı balık yemi :(karides) yada ciger parçaları ki bunlar uzun ince 2 cm buyonda kesilmeli. gibi şeyleri kendiniz hayvanın azını açıp koymalısınız o afiyetle yutacaktır alışınca daha kolay oluor hayvanı boynundan tutn ve çenesinin altından çekerek azını açın ve yemi azına atın bi zaman sonra çok zevk almaya başlayacaksınız ve ii beslendiinde hayvandaki canlılığı hissedeceksiniz

img

noremorse_x

17 yıl 5 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bak Bukibuku, "coral" ve "Reptile45" in dediği gibi doğaya bırakmazsan ölür bu hayvan! Coral kademe kademe ölüm aşamalarınıda yazmış, aynen doğru. Vallai bak o hayvan ölürse, sen vicdan azabından 5 kere ölürsün. Öyle elle melle bilmemneyle olmaz bu iş..

img

kertenkeleci

19 yıl 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

inanilmaz besleme sekilleri yazmissiniz agzim acik kaldi bogazindan tutup beslemek vs. bukalemunlar cok hassas hayvanlardir ve onlara her elinizi uzatmaniz onlari dahada yabanilestirecektir coral arkadasin dedigi gibi sadece canli böcekler onlarin dikkatini ceker ve akan su veya damlaciklardan su ihtiyaclarini karsilarlar bukalemun oksanacak bir haywan degildir hayvaninizin saglikli olmasini istiyorsaniz süreklielleyip dürtüp onu strese sokmayin ve eger mümkünse üretilmis olanlarini alin dogadan getirilenler vahsi oluyor ve terraryuma adapte olmalari neredeyse imkansiz oluyor. ve eger bulabiliyorsaniz Chamaeleo calyptratus yani yemen bukalemunu besleyin beslenmesi bakimi en kolay olan ve uzun yasayanlardan biridir. üretilmis olan yani dogadan gelmeyen bukalemunlarin 4 ila 6 yil ömürleri var dogada yasayan bukalemunlar en fazla 2 sene dogaya direnebiliyorlar bunlar arastirmalar sonucu ortaya konmustur. su an yemen bukalemunu besliyorum ve 2 yasinda :) yeni bir konu actim ve birazcik bakim konusunda bilgiler vermeye calistim okursaniz biraz bilgi sahibi olursunuz kanisindayim.

Merhaba, egzotik hayvanlar konusunda vetrandevu.com üzerinden gördüğüm bir klinik vardı siz de ordan bakabilirsiniz. 

bukibuku yazdı :
Buki`m hiçbir sey yemiyor..Napacagımı bilemiyorum ve cok uzuluyorum..Turkiye`de surungenler konusunda bilgisi olan veteriner varmı?Ben bulamadim..Hazır ne tur yemler var?Lutfen bana ve Buki`ye yardım edin :(..

img

redboy

5 yıl 8 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ