Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

kedinin ayrı odası mı olmalı?

Bende kedi sahibi olmak istiyorum ve kedi sahibi olanlardan bazı şeyler öğrenmek istiyorum. Kedilerinizin ayrı odaları mı var yoksa tüm evi onlara açıyormusunuz? Malzemeleri nerede duruyor? WC sini nereye koyuyorsunuz? Benim en çok düşündüğüm nokta evde koku olması... Koku olmasını istemiyorum. Onların kendilerine özgü kokuları var sanırım, ne kedar istemesekte kokabilir ama bunun bi çözümü yok mu? Sonuçta apartman dairesinde oturuyoruz, farklı olanaklarımız yok..

img

minikpati

17 yıl 7 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Annem kediden korktuğu için hayvan genellkile benim odamda duruyor ama evinizde korkan birisi yoksa mutfak dışında evin içinde dolaşmasında mahsur yok bence.Bir de tuvalet tabi ayakları kayıp içine düşebilir.Ayrıca yavruyken dışkısı çok kokulu olmuyor ama büyüdükçe koku dayanılmaz olabiliyor.Kum kabının balkonda durmasında fayda var.Ayrıca kum kabı ve mama-su kabı uzak yerlerde olmalı.

Teşekkürler ccan, Evet balkonda durması mantıklı geldi tuvaletinin. Ama balkon kapısı sürekli açık duramaz sonuçta kış mevsimine yaklaştık. Biryerde okumuştum, kedi tuvaletini yapmak için sıcak ortam ararmış, yani wc si soğuk yerde ise gidip oraya yapmaz, evde oraya buraya yapabilirmiş. Böylemi oluyor peki. Ben oldukca soğuk bir yerde yasıyorum.

img

minikpati

17 yıl 7 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eğer alacağın kedi erkekse kısırlaştırmanı tavsiye ederim.kumunu balkona veya az girilen bi odaya koyabilirsin..ayrıca kumunu vakti geldiğinde temizlersen kedini de her gün tararsan hiç bi koku olacağını sanmıyorum..eşyalarını da odanda bi dolaba koy bence tüm eşyaları bir yerde olsun daha düzenli olur böylece.... sevgiler=)=)=)

img

şilacık

19 yıl 8 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhabalar. ben tüm evi ona açamıyorum. nedeni çalıştığımız için ona zarar gelmesin diye. ama eve gider gitmez tüm evi kullanabiliyor. ayrıca biz kapalı ve filtreli wc aldık kısmen daha ii bir sonuç verdi kokuya. ayrıca sliska kum kullanıyoruz.fakat evde hala bir koku var. kedim erkek ama henüz 3 aylık. ve sarman... en son çare şunu bulduk. benim ev öle kullanışlı büyük bir ev değil 2 oda bir açık balkon ufacık, birde mutfağın balkonu var ki o kapalı, öncelilkle demir sinekliklerle başlıyacağız işe, tüm camlara ayrıca balkonun pimapenli camınada, sonra balkon kapısını kestirip 4 kilitli kedi kapısı taktıracağım, wc`sini balkona koyacağım mamasını da evde bir kaç yere koyacağım... valla buda olmazsa ne yaparım bilemiorum. annemler evime gelmiyorlar koku yüzünden... :) ama şunu belirtim, asla kedim yani apaçi kokmuyor, ya wc yada maması kokuyor.

img

miutu

17 yıl 8 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba. kedimi 2-3 aylıkken sokakta bulduk ve o günden beri hiç kısıtlamadık,her odaya girip çıkabiliyor.mutfak da dahil.şansımıza,mutfağın altını üstüne getirme veya yemeklere atlama huyu yok.sadece mamayla beslendiği için yemekler ilgisini çekmiyor. bence kısıtlanmamalı (mutfak hariç) düşününce,tek oda çok bunaltıcı.ve istedikleri zaman sahiplerinin yanına gidememek de kötü etkiler,hassas hayvanlar. tuvaletini,halısız bir yere koyuyoruz.sakin bir köşe olsa iyi olur.bazıları da banyoya koyar.ki kediler genelde sahiplerini taklit edip tuvalet için banyoya gider. biz kumunun yerini birkaç kez değiştirdik,hiç sorun olmadı.olay,kuma alışması.ki eve girer girmez kuma yapmıştı,kuma yatkın oluyorlar genelde. ve kediler kokmuyor :) sadece tuvaleti kokabilir,onu da düzenli temizlerseniz hiç sorun olmaz. kedi süper bir ev hayvanı,bence vakit kaybetmeden yuva arayan bir kediyi sahiplenin ve keyfini çıkartın :)

img

o_k_k

19 yıl 7 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Evlenmeden önce evimizde köpek besliyorduk küçükkende çok sayıda kedimiz vardı ben yeniden kedi beslemek istiyorum eger bulursam evimizde iki tane tuvalet var birini kedime vermeyi düşünüyorum tek derdim evde yalnız kalınca kedi napar sıkılıp bunalıma girermi şimdi çalışmıyorum ama ilerde çalışacam

img

karemela

17 yıl 6 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sn karamela; şehrinizi yazarsanız kedisine yuva arayan birçok insan size cevap verebilir.özel bir tercihiniz yoksa,heryer kedi kaynıyor :) benim kedim de bazen yalnız kalıyor.ama hoşnut.zaten kediler ortalama 16 saat uyur. ama 2 kedi birden almak daha hoş olur.şimdiki aklım olsa yanına bir kedi daha bulurdum.

img

o_k_k

19 yıl 7 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

minikpati: kedinin kumunu her aksam temizlersen ( kristal kumlar sayesinde her aksam yaptıgı kakaları bir kurek ile alip atman yeterli); 15 gunde veya ayda bir de kumu tamamen degistirirsen koku filan olmaz. ben 2 kedimle yasıyorum bir gun bile evime gelen kisilerden kokuya dair bir sikayet almadım. ama kumu duzenli temizlemezsen tabiki de koku yapacaktır. hem koku yapacak hem de ufaklık bu durumdan rahatsız olacaktır. ici cis ve kaka dolu bir tuvalet yerine evde baska bir yere bile tuvaletini yapmakisteyebilir bu durumda... kedi temiz hayvandır. kapalı bir balkonunuz varsa kumu oraya koyabilirsiniz. mama ve su kabını da kumundan ayrı bir yerekoymanız gerekir. evleri temizse kediler de her zmaan temizdir. iki bebegimin de kokusunu icime cekmeye doyamam mesela tertemizler ve bebek gibi kokuyorlar. hills gibi veteriner mamaları kullandıgın takdirde koku olmuyor. ayrıca kedılerın tuylerı ıcın taraklar var. duzenlıolarak onları tımar ettıgınız de cok fazla tuyleırnın de dokulmedıgını goreceksınız. odaya gelince; kedi ozgur olmayı sever. kapalıkapılar onu en cok rahatsız eden seylerdir. bir odaya kitlemek icin kedi alacaksanız hic almayın derim. nasıl ki birinin sizi bir odaya kilitleyip alanınızı daraltması hosunuza gitmezse kedilerin de hosuna gitmez. ev onun da evıdır heryede gezmelıdır. mesela ben evde olmadıgım zamanlarda salon mutfak yatakodamı kapatıyorum oraya girmiyorlar. ama eve geldigimde hepsini acarım ben varken grip geziyorlar ve mutlu oluyorlar. kedi ile yasamak ( kedi beslemek degil asla)özveri ister. kendinizden birseyler vermeniz gerekir. zamanla onun dilini anlamanız gerekir hatta miyavlama seklinden sesinden ne istedigini... hepimiz apartmandayız ama eger bunu gercekten ister ve bakımına özen gosterirseniz hicbir problem cıkmıyor.

img

giselle_tr

17 yıl 5 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba benimde b ir kedim var ben bütün ewi ona açıyorum (mutfak dahi çünkü mutfakta ne yapılmaması gerektiğini bilio ve yapmıo) 2 tane wc olduğundan birini kedime verdim onun wc`sini oraya koyuyorum yemek kabları yuvasıyla beraber salonda CaNıM KeDiM ŞeKeR

img

seker_seker

16 yıl 9 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ