Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

sokaktan kedi yavrusu aldım ama...

kendisi epey yabani ve benden korkuyor.daha dün gece geldi ama henüz çok çekingen hep oraya buraya saklanıyor.çekyatın altına,buzdolabının motor kısmına,mutfak tezgahının altındaki tüpün altına,ben de bulamıyorum başına birşey gelecek diye de korkuyorum o yüzden onu delikli ve kapaklı bir piknik sepetinin için koyup,kaloriferin yanına yerleştirdim.bilmem doğrumu yaptım?kaç günde alışır bana yaw:(

img

kedisinem

17 yıl 5 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Biraz zor alışacak, zaman ister.Doğumdan itibaren ilk birkaç hafta eğer insanlarla yakınlaşmamış ise sonra zor alışıyorlar.Kafese koymayın daha çok korkar bulunduğu odanın kapısını kapatın sadece. Onunla aynı odada vakit geçirin yemeklerini verin ve ucuna yumak top olan ip gibi oyuncaklar kullanarak onunla oynayın.Onu asla yakalamayın ama ipli oyuncağı kullanarak yavaş yavaş kendinize yaklaştırın.Böylece sizin varlığınıza alışır. Aslında tüm kediler sevilmekten hoşlanır ama korkarlar. İnsandan korkmakta da haklılar.Yavaş yavaş onu tutmadan temas etmeye çalışın. Temasınızın hoş bişey olduğunu anlayacak ve zamanla korkusunu yenecektir. Size alışsa bile yabancılardan hep kaçacaktır eh buda bence iyi bir özellik olur.Kolay gelsin.

img

frozen

18 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kediler kapalı ortamlardan hiç hoşlanmazlar. onu onun için tehlike oluşturacak eşyaların elektrik kablolarının olmadığı bir odada tutman daha mantıklı.. kapalı kalınca hayvan sıkılır ve daha da yabanileşebilir zamanla. ayrıca kedilerin rahatsız oldukları bir diğer unsur da yüksek ses ve gürültüdür. onunla olabildiğince sakin ve huzurlu bir sesle iletisim kurmaya calisin. ayrıca unutmayın ki hayvanların birine güvenmesi ve tanıması icin öncelikle onun kokusunu benimsemesi gerekir. mesela bir gun boyunca giydiginiz ve sizin kokunuzun sindigi yumusak bir kazak veya penyenizi ( asla parfüm kokusu olmamalı) onun uyudugu yere yanına koyun. böylece sizin kokunuzu tanıyacaktır ona yaklastıgınız zaman ani hareketlerdenkacının yavasca elinizi uzatın ve sizi koklamasını saglayın. sokakta yabani ve korkan gorunen ve insnalardan kaçan bir çok kediyle bu yöntemle iletişim kurdum . sabit bir şelkilde elinizi uzatıp beklediginizde o kendiliginden kokunuzu duyacak kadar yaklasıp koklar ve sonra sizi onun icin bir tehdir oluşturmadıgınızı anladıgı zaman da kendiliginden yanınıza gelir. bu yöntemleri bir deneyin .

img

giselle_tr

ÖZEL MESAJ

eklemek istedigim bir diger onemli konu da: onunla oyun oynayın ama asla oynarken hasin olmayın. bebekkken ısırıp sert oyun oynamaya alısan kediciklerin cogu ısırma huyundan vazgecemiyor. siz ne kadar nazik ve sakin olursaniz o da o kadar sevecen olacaktır.

img

giselle_tr

ÖZEL MESAJ