Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

SU KAPLUMBAĞASI BAKIMINDA YAPILAN HATALAR

Su kaplumbağaları eve en kolay alınan canlıların birincisidir. Bunun pek çok nedeni varsada en önemlileri fiyat olarak son derece ucuz olmaları ve ev yaşamına hakim gücün ( ki bu güç genelde annelerdir) en az itiraz ettiği canlılar olmalarıdır. Bu kanlı ticareti körükleyen 2 baş faktörün hemen arkasından ise bakımlarının çok kolay olduğu gibi son derece yanlış bir düşünce daha gelir.
Su kaplumbağalarının 2-3 yıl içinde kimsenin umursamadığı bir ölümle biten o adeta tespih tanesi gibi birbirinin kopyası olan ızdırap dolu hayatları hep böyle başlar. Bilinçli bir yaklaşımla bu işe başlayanlar binde bir bile değildir. Kaplumbağa bilgisizce eve alınır bir iki gün sorunlar başlayıncaya kaday canımlı cicimli lay lay lom bir süreç yaşanır. Sonra herşey değişir.
Su kaplumbağası kurgulu bir oyuncak değildir ve içine tıkıldığı o manasız kapların yada en az onlar kadar anlamsız akvaryum bozmalarının içinde uygunsuz koşullar altında çaresizlik dolu bir yaşam sonucunda hastalanmaya başlarlar. İnsanlar forumlara gelir sorular sorulur öğütlet verilir ama olmaz ...Su kaplumbağaları  " Ne yapalım elimizden geleni yaptık ama bakamadık öldüler denilerek " öldürülürler.

Kaplumbağalar ölmezler onlar öldürürler , kim tarafından bizzat sizler tarafından. Hiç kimse sağa sola bakmasın kendine mazeret aramasın. Onları biz öldürüyoruz Evet insanlarda ölüyor kediler köpeklerde ölüyor ama hiç bir canlı su kaplumbağaları kadar manasızca ve bu kadar yoğun bir biçimde öldürülmüyor.Her sene Amerikadan 10 milyon adede yakın su kaplumbağası tüm dünyaya dağıtılıyor. Üstelik bu rakkama singapurun dağıttığı miktar dahil değildir. Bu kaplumğaların milyonlarcası dünyanın dağıtıldıkları 4 bir tarafında ölüyorlar
LÜTFEN SU KAPLUMBAĞASI ALMAYIN.
Hele hele öğrenci harçlığınızla anneden babadan almayı umduğunuz paralara güvenerek hiç almayın. Bu iş hem sandığınızdan zordur hem daha masraflıdır hemde sandığınızdan çok daha fazla bilgi vakit ve titizlik ister. Çok sevdiği su kaplumbağasını geri vermeye çalışanların mesajlarını iyi okuyun neden geri vermeye çalışıyorlar hiç düşünüyormusunuz. Çünkü baş edemiyorlar bu iş uzun süreçli bir iş ve zor Eğer Herşeye inat genede aldıysanız yada alacaksanız bari şu aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.
Su kaplumbağası bakımında en çok yapılan temel yanlışların bazılır şunlardır

1- Geçici bir hevesle bir canlı almak heves geçince baş belası olarak görmek.
2- Haklarında hiç birşey öğrenmeden bilmeden körlemesine satın almak yada satın alma esnasında petshopçuya sormak , yalan yanlış bilgiler öğrenmek, sorun çıkınca iş işten geçince acele ve panikle işin doğrusunu gerçeğini öğrenmeye çalışmak
3- Az bir masrafla 3-5 kuruş harcayarak onları koydunuz yerde biblo gibi sorun çıkarmadan yaşayacaklarını sanmak
4- Gerekli donanımları işin başında almamak boşvermek masraftan kaçmak için bir şekilde hallederim mantığıyla davranmak
5- Yada canlı hayvanla gerekli donanımları aynı anda almak.  Önce donanımları alın doğru bir biçimde kurun en az 1 hafta gözlemleyin sonra canlı almaya gidin 6- Kısa vade düşünmek geleceği dikkate almamak. Kaplumbağa kaç yıl yaşar ne kadar büyür bu bilgileri daha işin başında umursamak lazım. Kendi hayatınızda ne gibi değişmler olabilir evlenecekmisiniz , taşınacakmısınız.
7- Küçük bıcır bıcır görüp ucuz olmalarından da istifade ederek çok sayıda kaplumbağa almak. Max 1-2 kaplumbağa olmalı
8- Onları insansı düşüncelerle yönetmeye çalışmak yaşamlarını bu gözle yargılamak. Neden bende kaçıyor , neden çok kötü kokuyor yada neden gece gürültü yapıyor gibi. Unutmayın o bir kaplumbağa aç/kapa tuşu yoktur.
9-Gerekli titizliği göstermemek , işi şansa bırakmak, o yapmış bişi olmamış bende yapayım mantığıyla bilerek kolay ama yanlış davranIışlarda bulunmak
10-Onları yanlış yaşam koşulları altında yaşamaya zorlamak kadar yapılan diğer bir büyük hatada yanlış beslenme rejimi uygulamak
11- Onun bir canlı olduğu özel gereksinimleri ve size uymayacak yaşam şekilleri olabileceğini düşünmemek, onun yaşamına en azından minimum saygıyı göstermemek
ve daha binlerce bu listeye eklenecek yanlışımız var. Bunlar şimdilik kaydı ile yazdıklarım
Zaten işin doğrusu bilen 3-5 kişi haklısın diyecek , bilmeyenler gene okumayacak " Neden yemiyoooor yardııııımmmm " diye foruma mesaj atacak.

İşe yaramayacağını bile bile umutsuzca frozen yazdı.

img

frozen

18 yıl 4 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

emegine ve zamanına saglık frozen.. gerçekten umuyorum ki herkes bu yazdılarını okur ve uygular. ben bile bir süredir eksizksi zdonanımlı kocaman akaryumları olmasına rağmen, 3-4 yıl sonra büyüdükleri zaman bunun onlara yetmeyeceğini nasıl buyuk bir akvaryum yapmam gerektiğini ve kaya mı platformmu güneşlenme alanlarını nasıl uygunyapacağımı şimdiden düşünmeye başladım. onları mutlu hareketli ve huzurlu görmek çok farklı bir duygu.. bizden farklılar kdi köpek gibi değiller ama her akşam karşılarına geçip de konuştuğum zaman sanki beni dinliyorlar gibi geliyor . belki bilmiyor anlamıyor duymuyor ama inanın birinin kendileriyle ilgilendiğinin farkındalar.. ne bileyim günde bir kaç defa termometreye gözünüzü iliştip su sıcaklığını kontrol etmeyecekseniz, onlara her gün ilgigöstermeyecekseniz, özellikle kışın sıcak yüzünden azalan su seviyesini dikkate almayıp su eklemeyecekseniz, haftada bir suyun bir kısmını yenilemeyecek ayda bir genel temizlik yapamayacaksanız, ve en önemlisi onları heves için istiyorsanız ve onların yaşamak için sizin sürekli ilgi ve bakımınıza muhtaç olduğunun farkında değilseniz lütfen kaplumbağa almayın.. bir de unutmayın onlar kedi-köpek değil. onlar adı üstünde su kaplumbağası doğal ortamları su ve kaya... asla sürkli akvaryumdan alınıp evde dolaştırılacak veya elde sevilecek bir hayvan değil. ve onlar çok hassaslar çabuk hastalanabilirler.. akvaryumunn icine mecburen elinizi sokacağınız zaman bile çok hijyenik olmamız gerek onlara zarar vermemek için.. ne bileyim.. akvaryumun yakınında sigara içmemelisiniz bence.. çünkü su dumanı çeker ve o minicik ciğerler hasta olur.... bir düşünsenize zavallıları... taa nerelerden doğal ortamından koparlıp buralara getiriliyorlar ticari sebepler yüzünden.. mutlu olmaları için doğala en yakın ortamı sağlamamız gerekiyor.. ve bunu hakediyor o küçük sevimliler.. neyse.. çok yazdım.. mercimek bana dönmüş bakıyor sanırım acıktı.. gidip ufaklıklarla ilgileneyim.. ve bu forumu açanlara, kaplumbağa forumunda deneyimlerini bilgilerini bizimle paylaşan ve minikleri doğru şekilde bakmamı bana öğreten tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.. bu forum olmasaydı inanın eksik bilgiler mutlaka çok olacaktı.. iyiki varsınız...

img

giselle_tr

17 yıl 4 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

2 gün öce bende 2 tane su kaplumbağası aldım .Yazınız okuduktan sonra hata mı yaptım diye düşünmeye başladım evet galiba hata yaptım Ama hayvanları çok seviyorum bir köpeğim var onun için herşeyi yapıyorum .Balıkları da çok severim bu yüzden bu yüzden almaya gittim ve kaplumbağaları görünce balık almaktan vazgeçtim 2 tane onlardan aldım Bakımını orda anlattılar ama sizin yazılarınızı okuyunca bu bakımın yetersiz geldiğini anladım.Ben onları öldürmek değil bakmak istiyorum.Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

img

agate

17 yıl 3 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Söylediğiniz herşeye sonuna kadar katılıorum...Bu işe yeni başlamış biri olarak bakım hakkında öğrendiğim herşeyi formlardan okuyarak öğrendim..Ve tabiki öğrenmeye devam ediorum..Kendi kendime öğrendiğim başka bir şey ise bu işin gerçekten çok masraflı olduğu..Bakmayın öyle küçücük olduklarına..Ayıp ama bu işe girmek isteyenler için sadece şimdilik harcadığım rakamı vermek istiyorum ki benim daha 2.haftam:238 YTL.Bu sadece ona(daha bir isim bulamadım)doğal ortamına yakın bir teraryum yapmak içindi..Rahat etmesi için hep gözüm üstünde, ne yapabilirim nasıl daha uygun konuma getirebilirim hep onu düşünüorum.Tek hayal kırıklığım ise ben torun istiodum, olmuomuş böyle teraryum ortamında :(

img

sephrenia

17 yıl 3 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öncelikle @frozen`ın LÜTFEN SU KAPLUMBAĞASI ALMAYIN. cümlesine katılmıyorum, ben şunu düşünüyorum : LÜTFEN BESLEYEMEYECEKSENİZ SU KAPLUMBAĞASI ALMAYIN.

Tabi burada beslemekten kastım günde bir kere yem verip, haftada bir suyunu değiştirmek değil. Öncelikle onu çok aöa çok sevmek. Sonra @giselle_tr`nin de dediği gibi onunla ilgilenmek. Onu merak etmek. Karşısına geçip onu saatlerce izlemek. Onunla konuşmak.

Sonra bazı şeyleri göze almak. Kaplumbağanızın suyunu değiştirmek için en sevdiğiniz dizinin yeni bölümünü yarıda bırakmak. Maddi olarak da çıkacak hiçbir masrafa "öf" bile dememek. Kapluşunuza gerekecek herşeyi almak için bir saniye bile beklememek.

Onun için lütfen bu bilnçle almayacaksanız kaplumbağa ALMAYIN. Çocuğunuza alacağınız bir oyuncaktan ucuz olduğu için TERCİH ETMEYİN ! Peluş kaplumbağaların bir zararı yoktur. Ama gerçeklerini SAKIN oyuncaklarıyla karıştırmayın !

Kaplumbağalar kedi-köpek değildirden kastımızı da şöyle açıklıyayım;

Eğer yukarıda yazdığım gibi kapluşunuzu çok ama çok severseniz, o akvaryumunun içinde öyle dursa bile size çok tatlı gelecektir. Ama bir anlık bir heves için alan, kaplumbağası ağzıyla kuş tutsa yine sıkılacaktır. Onun için kaplumbağanızı alırken size terliklerinizi getirmeyeceğini, evinizi hırsızlara karşı korumayacağını ya da akvaryumdan kanatlanıp elinize konmayacağını iyi bilin.

Ama eğer siz ona iyi bakarsanız, gerekli donanımlarını alırsanız, onunla ilgilenirseniz ve onu çok severseniz, o size varlığını unutturmayacatır. kaplumbağalar akvaryumun olduğu odaya girdiğinde hemen akvaryumun camına dayanacaklardır. Siz konuşurken adeta dinlermişçesine bakacaklardır. Elinize yem kutusunu aldığınızda akvaryum camını kıracak gibi çırpınır...

Sözün özü, kaplumbağanızı BAKABİLECEKSENİZ alın.

İyi çalışmalar...

img

temmuzk

17 yıl 8 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Önce birşeyi ifade edeyim ben bu tür yazılar çok yazdım esas amacım kimseleri suçlamak değildir. Kendi bakış açımla bir gerçeği ifade etmeye çalışıyorum. Su kaplumbağası ticareti bu canlıların ölümleri üzerine kurulmuş kanlı bir ticarettir. Kaplumbağaların fazlaca bir kanı olmadığı için o kanı göremiyoruz ama o kan var ve oluk oluk akıyor.
Hiç kimse aman bir su kaplumbağası alayımda şuna evde eziyet edeyim diye almıyor. Herkes çok severek alıyor ama bu sevgi kaplumbağaların ölmelerine engel olamıyor. Çok sevilen ve iyi bakıldığı sanılan kaplumbağaların milyonlarcası kimseler duymadan umursamadan bir yerlerde ölüyor. Umursamıyoruz çünkü çok ucuzlar , umursamıyoruz çünkü ağızları var dilleri yok , sessizce ölüveriyorlar. Hemen çöpe atıp gerekirse yenisini alıyoruz. Zaten birbirlerine çok benzedikleri için sanki ölmemişler gibi düşünüp kendimizi avutuyoruz. Çizgi film sendromu. Aslında ölen kaplumbağa yok. Birisi onları alıp tekrar canlandırıp bize geri veriyor. Rahat olalım.
Su kaplumbağaları akvaryum yaşamına uygun canlılar değiller bunu anlamak için evde 1 sene onlara doğru bir mantıkla ve egolarımızdan arınmış çıplak bir gözle bakabilmeniz yeter.
Burada 40 seneden fazla yaşama süresi olan 25 cm e kadar büyüme kapasitesi olan canlılardan söz ediyoruz. Balıklar akvaryumlara uyum sağlayarak yaşayabilirler ama ya kaplumbağalar. Kabul ediniz ki su kaplumbağalarının yapıları gereği bedensel gereksinimleri balıklardan çok daha fazla ve çok daha kritiktir. Hatta Kedi köpek bakmaktan bile çok daha zordur. Tabi buradaki anahtar kelime hakkıyla doğrusuyla bakmaktır yoksa bakmak kolaydır , bir akvaryum ortaya bir taş suya bir ısıtıcı ,bide köşeye filtre bitti gitti. Ama kaç sene gitti ?  2 mi? 3 mü? yada çok zorladınız 5 mi? Kaplumbağanın normalde yaşaması gerekirken yaşayamadığı geride kalan 30-35 yılı ne olacak arkadaşlar?
Bende Su kaplumbağasını eğer bakabilecekseniz alın cümlesine itiraz ediyorum. Bakmak izafi bir laf , kimse bakamıyacağım diyerek almıyor ki. Keşke tek tek mesaj ayıklayıp buraya koyabilsem ama yapamam. Forumu dolaşıp su kaplumbağası alanların forumdaki başlangıç mesajlarını bir okuyun sonra birde 1-2 yıl sonra aynı kişilerin kaplumbağalarını birilerine vermeye çalıştıkları zaman yazdıkları son mesajlarını okuyun. Eğer bu tür birşey yapabilirseniz neler göreceksiniz. Ne vaadler , ne sevgi dolu sözcükler yazıldı. Sonra.. Hepsi uçup gidiyor. Yanlış anlamayın burada suçlu olan tek tek kişiler değildir. Onlar sadece bir süre sonra su kaplumbağalarına evlerde akvaryumlarda bakılamayacağının farkına varan kişilerdir. Bazısı bilinçli olarak bazısı ise bilinç altından aslında bu işin olamayacağını anlıyorlar o kadar.
Bu ticaret durmaz bir gün durur diye bir hayalimde yok zaten ama şu bilinci yaymamız lazım. Su kaplumbağaları evlerde akvaryumlarda yaşamaya uyumlu canlılar değiller. Pıtır pıtır ölüyorlar

Bu kaplumbağa resmini yaklaşık 1 sene önce bir petshop tan ben çekmiştim. Akvaryumun içinden  suyun dibinden öylece bana bakıyordu. Hala hayatta olduğunu sanmıyorum. Akvaryumun diğer köşesinde 25-30 kadar su kaplumbağası üst üste padoga yapmaya çalışırken o tek başına duruyordu. Onun hayatın üzerinde çok kişi para kazandı . Ticaret devam etti para el değiştirdi insanlar mutlu oldu.  Ama kimse ona dönüp bakmadı.
Sadece bir gün , bir forumda , tüm diğer var olan ama görülmeyen kaplumbağalar adına Frozen kısaca onu yazdı.

img

frozen

18 yıl 4 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

@ agate

Aklınıza takılan bütün sorular ve genel bilgi için lütfen http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=33498 adresini baştan sona okuyun. Aklınıza takılan birşey kalacağını zannetmiyorum, ama yine de kalırsa aynı başlık altına sorabilirsiniz.

@ frozen

ALINTI :  -----  "Bende Su kaplumbağasını eğer bakabilecekseniz alın cümlesine itiraz ediyorum. Bakmak izafi bir laf , kimse bakamıyacağım diyerek almıyor ki. Keşke tek tek mesaj ayıklayıp buraya koyabilsem ama yapamam. Forumu dolaşıp su kaplumbağası alanların forumdaki başlangıç mesajlarını bir okuyun sonra birde 1-2 yıl sonra aynı kişilerin kaplumbağalarını birilerine vermeye çalıştıkları zaman yazdıkları son mesajlarını okuyun. Eğer bu tür birşey yapabilirseniz neler göreceksiniz. Ne vaadler , ne sevgi dolu sözcükler yazıldı. Sonra.. Hepsi uçup gidiyor. Yanlış anlamayın burada suçlu olan tek tek kişiler değildir. Onlar sadece bir süre sonra su kaplumbağalarına evlerde akvaryumlarda bakılamayacağının farkına varan kişilerdir. Bazısı bilinçli olarak bazısı ise bilinç altından aslında bu işin olamayacağını anlıyorlar o kadar. "  -----

Benim tam olarak kastettiğim bu değildi...

Kaplumbağa alınırken yapılan bariz hata şu; kaplumbağa alanlar petshop görevlilerinin dediğine göre "bakabilirim" diyerek alıyorlar. Çünkü petshoplar gerçekten kaplumbağaları sanki bir bibloymuş (bakımı bir biblo kadar kolaymış) gibi pazarlıyorlar. Sonra da insanlar kaplumbağalarına birşey olunca internete yöneliyor ve doğrusunu öğrenince hayal kırıklığına uğruyor. Çünkü insanlar (haklı olarak) bunları bilmediğinden kaplumbağa alırken de bu sorumluluğu kabul etmiyorlar ve dediğiniz durum ortaya çıkıyor.

Oysa insanlar önce araştırma yapıp sonra kaplumbağa alsa, yani illa ki kötü birşeyin olmasını beklemese (hani eve hırsız girdikten sonra alarm taktırılırmış misali) bunlar yaşanmaz. İnsanlar doğrusunu öğrenir, bakamayacak olan (ki bunlar büyük bir çoğunluk) vazgeçer, bakacak olan da olacakları öğrenir, sorumluluğunu alır ve kaplumbağa besler. O kişiler de sonradan "Aaa, kaplumbağam çok büyüdü; Aaa, temizliği çok zormuş" gibi şeyler demezler.

İyi çalışmalar...

img

temmuzk

17 yıl 8 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

reptomin alınız ve bende bundan kulanıyorum ya da siz Olabildiğince büyük olsun yeter  100 - 150 alınız 

sephrenia yazdı :
Söylediğiniz herşeye sonuna kadar katılıorum...Bu işe yeni başlamış biri olarak bakım hakkında öğrendiğim herşeyi formlardan okuyarak öğrendim..Ve tabiki öğrenmeye devam ediorum..Kendi kendime öğrendiğim başka bir şey ise bu işin gerçekten çok masraflı olduğu..Bakmayın öyle küçücük olduklarına..Ayıp ama bu işe girmek isteyenler için sadece şimdilik harcadığım rakamı vermek istiyorum ki benim daha 2.haftam:238 YTL.Bu sadece ona(daha bir isim bulamadım)doğal ortamına yakın bir teraryum yapmak içindi..Rahat etmesi için hep gözüm üstünde, ne yapabilirim nasıl daha uygun konuma getirebilirim hep onu düşünüorum.Tek hayal kırıklığım ise ben torun istiodum, olmuomuş böyle teraryum ortamında :(

img

ayseyasemin

11 yıl 4 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

2- Beslenme

Su kaplumbağaları mutlaka suda besinlerini almalıdırlar.su kaplumbağalarının çoğu etçildir fakat sebze ve meyve yemeyi de severler. birçok kaplumbağa için beslenme diyeti et ve sebze olmalıdır tek çeşit besinle beslememelisiniz çünkü vahşi yaşamlarında kaplumbağalar çok çeşitli besinler tüketirler evlerimizde beslediğimiz su kaplumbağalarına doğru karışımı her zaman sağlamak mümkün olmayacağı için besinlere ekstradan vitamin ekleyebilirsiniz tüm kaplumbağalar sağlıklı kabuk gelişimleri için kalsiyum ve fosfora ihtiyaç duyarlar besinler solucanlar Japon balığı çok iyi bir besindir salyangoz ara sıra marul iyi yıkanmalı veya ıspanak kavun ve diğer meyveler hangi meyve veya sebzeleri sevdiğini deneyerek keşfedebilirsiniz çok yağsız sığır eti çok az miktarda tadımlık muz çilek bezelye mutfağınızdan artan sebzeler domates pişmiş tatlı patates çiğ tavuk vermeyin pişmiş olarak verebilirsiniz karides kalamar ve okyanus balığını az miktarlarda verebilirsiniz vereceğiniz tüm besinler kaplumbağanızın yutabileceği büyüklükte olmalıdır

img

ayseyasemin

ÖZEL MESAJ

kaplumbağanızı gecici güvendiniz birine verin

sephrenia yazdı :

img

ayseyasemin

ÖZEL MESAJ