Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Yılan Sağlık ve Bakımı

Mesaj Ekle

yardım edin lütfen

kendime bir su yılanı aldım fakat henüz eve getirmedima rkadaşımda duruyor acaba ona nasıl bakabilirim daha küçük 10 cm falan akvarmu nasıl yapmalıyım ve ne tür yemler vermeliyim arakadaşım balık yemlerinin biraz daha büyükleri var ondan ver demişti nekadar doğru acaba ve ne sıklıkla beslemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim sevgilirimle

img

sekey

19 yıl 9 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

valla ben su yılanı tecrübem olsada öyle uzman değilim ama anladığım kadarıyla senin acele yarıma ihtiyacın sana söyliyeceğim şeyler seni yeni cevaplar gelene kadar idare eder su yılanı kabında hem kuru hemde sulu ortam olmalı...mesela akvaryumun bi köşesi kumu yüksek diğer köşesi alçak olur sende alçak olan kısmı3 parmak olana kadar su koyarsın böylelikle hem sulu hem susuz ortam olur.yemek konusuna gelince 10 cm lik bir yılan için bahsettiğim sulu kısıma canlı lepistes yada başka tür küçük bir balık atarsın ben haftada bir öyle yapıyordum.tekrar söylüyorum uzman değil ama henüz kimse cevap yazmadığı için ve acil yardıma ihtiyacın olduğu için yazdım.bunlar seni ve yılanını bir süre idare eder.snakehunter eminim bu konuda sana yardımcı olucaktır

img

riquelme

18 yıl 10 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bu arada su yılanı büyük ihtimalle bahsettiğin yemlerden yemez.ayrıca yılana et kesipte verebilirisin yada yağsız kıyma...

img

riquelme

ÖZEL MESAJ

bide bana sütü çok sevdiklerini söylediler bi kapta süt koydum :) ama ne kadar doğru bimiyorum

img

sekey

19 yıl 9 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam su yılanın için iki bölümlü bi terraryum hazırlamalısın.Yani bi kısmı kuru üzerinde saklanabileceği bi alan olan bir yer.Diğer tarafta tamamen su olmalı.Balıklara verilen pond yemleri bazı su yılanları yerler ama sen genede canlı besin vermelisin.Küçük balıklar ve kurbağa yavruları ideal besindir.Bu arada su bulunan kısmın daima temiz olmasına dikkat et.Zamanla ölü balık yemeyede alışır ama bunun bazı riskleri vardır.Aldığın ölü balığın onun için zararıda olabilir.Eğer başka sormak istediğin şeyler olursa bana mail yazabilirsin.Hatta yılanının resmini bana mail atarsan sana daha çok yardımcı [email protected]

img

asilergenoglu

21 yıl 2 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yılanın büyük ihtimalle doğadan yakalanmıştır ve bu yüzden ölü besine alışmamıştır besin olarak canlı kurbağa larvaları ve küçük balıklar verebilirsin süt olayına gelince yılanlar süt içebilir fakat suzuz kalırlarsa bunun için süt koymana hiç gerek yok arkadaşların dediğiğ gibi hem karasal hemde su ortamı hazırlamalısın,,,snakehunter,,,

ya şu yılanların süt içme olayıda milli inançlarımızdan. ineğin memesini emen yılan iddealarımı dersiniz süte zehir akıtıp ölüm neden olanlarmı. ya arkadaşlar yok öle bişiy. yılan snakehunterin da dediği gibi susuz kalırsa içebilir bunu kuşta yapar başka bişiyde hatta ben bile içerim halde. ama bu sağlıklı olmaz . yani su verin n diye süt vriyonuzki. şu sürte zehir akıtmna meelesine gelince yılanda sebil değilki bu zehir. engereklerin kolay kolay ısırmaması bu zehir tasarrufu nedeniyledir mesela. yılan manyakmı önüne gelen yere zehir bıraksın. yok öle şeyler. adamım su yılanının ortamı konusunda yazılanlar doğru anen öle yap. bu hayvan kolay firar ediyobide dikkat et terraryumun kapağını kapalı tut her zaman. büyük uolsa bile terarryumun boyu ıslanmış vucudunu cama yapıştırarak tırmanabiliyolar .

img

vipera

19 yıl 9 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selamlar viperanında dediği gibi yılanlar hakkında bir çok uydurma batıl inançlar var yılan ahırlardaki gübrelere veya samanların içine yumurtlamak veya fare avlamak için ahıra girer yılanı ahırda gören çiftçi yılanı süt içmek için gelmiş sanır ve konusula konuşula olay büyür gider bu muhabbetlere köylerde çok şahit oldum 2. ve çok sık duyulan bir batıl inança geleyim yılanın eşini öldürürsen öc almaya gelirmiş :)) açıklamasına geleyim , bazı dişi yılanlar üreme zamanlarında erkeği çekmek için etrafa koku salgılar bu koku erkek yılanın dişi yılanı bulmasını sağlar ,bu arada çiftleşen bir yılanı öldüren biri dişi yılanın bıraktığı kokuları ayakkabısına veya pantolonun paçasına bulaştırmış olur eve gittiğinde ayakkabısının yanında dolaşan erkek yılanıda öc almaya gelmiş sanır ;) yani her batıl inançın bir açıklaması var .,selamlar,,,snakehunter,,,

Kardeş su yılanına bir haftada bir neon ya da küçük bir lepistes versen yeterli olur.Ayrıca akvaryumda su olmayan yerler de olmalı biraz boşluk bırak;bir tarafında su olsun diğer tarafına bir kaya yada kum koy. Akvaryuma gelince Yılan küçük olduğu için şimdilik 50 cm,20,25 lik bir akvaryum yetecektir ama ileriyi de düşünüyorsan daha büyük biley yap.Yılan sütü çok sever fakat 10 cm lik bir yılan daha yavrudur 25-30 cm olmadan süt verme.Süt çok iyi besler yılanı.

img

soigneux1

ÖZEL MESAJ

selam Soigneux. yılanın besin menüsüne hangi mantıkla sütü aldığını anlayamadım. yılanların sütü beslenmek amacıyla içmediği malum. canlıların sindirim enzimleri besinsel alışkanlıkları yönünde gelişir. örneğin insanda ergin birey sütü bir bebek kadar kullanamaz. cünkü çucuk katı besinlşerle beslenmeden önce tek besini olan sütü kullanmak üzere özelleşmiş sindirim enzimlerni kullanır. sen bir otçula etverirsen sindiremez. aynı zamanda bir bir etçilde otu sidiremez. yılanlarda milyonlarca yı süren evrimleri sırasında st ile pek hasır neşir olmamışlardır. yılanlar aktif olarak avlanan ve etçil olark beslenen canlılardır. bir sütte onlarca çeşitte maddeden hangisinin yılana yaradığını bilemezsin. bu konuda bilimsel bir çalışma yok. ve benim terraryumda yaptığım çalışmalarda su olursa ortamda yılan su içiyor eğer sade süt olursa bunu azda olsa içme eyilimine girebiliyor. sadece sütle beslenme konusunda ise bunun yılanda çok sağlıklı olmadığı görülüyor. sade süt verilen vipera lebetinaların( beslenme şekli mide enjeksiyonu) bunun byük kısını geri kustuğunu gördüm. ancak yumurta sarısı verdiğimizde beslenmesine devam etti. işin kısası bu konudaki yorumunu gerçeğe dayalı bumuyorum. tabk konu tartışmaya açık. ben kendi gözlemlerimi aktardım. sende vasa buna benzer çalışmalar. tabi kontroll deney şartlarına uyan. bildirmenden onur duyarım. iyi çalışmalar , saygılarımla vipera

img

vipera

19 yıl 9 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ