Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

ankara-van???

merhaba! kedimiz binnaz 11 aylık oldu. binnaz bize bundan yaklaşık 8 ay önce bir arkadaşımız vasıtasıyla tanımadığımız birinden geldi. ve arkadaşımızdan öğrendiğimiz kadarıyla binnaz`ın annesi ankara kedisi, babası ise van kedisi. ancak binnaz (veterinerinin de bize söylediği gibi) spesifik olarak ankara kedisi özelliklerini gösteriyor. şimdiden, gelebilecek soruları tahmin ederek şunları da ekleyeyim: iki gözü de yeşil renkte, sağır değil ve sudan nefret ediyor. soru şu: son bir aydır binnazın sağ gözü, önce belli belirsiz, sonra yavaş yavaş renk değiştirip sarıya (bal rengi gibi) doğru renk değiştirmeye başladı. dikkatsizce bakıldığında farkedilmiyor ama özellikle bakıldığında, haftadan haftaya daha fazla farkedilir bir şekilde bu renk değişikliği görülüyor. sorular: 1. binnaz van kedisi mi? 2. van kedilerinin göz renkleri belirli bir süreden sonra mı değişir veya değişebilir mi? (binnaz şu an 11 aylık) 3. öyle olduğunu sanmıyorum ama göz renkleri ankara kedilerinde de değişim gösterebilir mi? 4. durum anormal mi, yani bu durum bir hastalığı gösteriyor olabilir mi? ek bilgi olarak şunu da ekleyeyim; binnazın 3 kardeşi daha var, biri aynı binnaz gibi, bir diğerinin gözleri tam van kedisi ama sağır ve son olarak tek erkek kardeş olan kedinin gözleri de van kedisi ve sağır değil. böyle bir çeşitlilikten geliyor bizim kız. onun ne kedisi olduğu umrumda değil aslında, ben onu sadece bir canlı ve sadece bir kedi olduğu için seviyorum. bunları sormamın nedeni, bunun normal olup olmadığı, binnazın hasta olup olmadığı aslında. ve ileride çiftleştirmeye karar verirsek, ankara ve van kedilerinin mümkünse kendi cinsleriyle çiftleştirilmesi uyarılarına kulak verdiğimiz için bilgi almak amacını taşıyoruz. ne kedisi olursa olsun kedimizi çok seviyoruz.

img

ledded

17 yıl 6 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili Ledded... Bende bebeğimi almadan önce iki ırkı epeyce araştırmıştım.Benim kedim bir van kedisi. Annesinin de babasının da iki gözü yeşildi.Ancak yavrulardan kiminin iki gözü farklı kiminin gözleri tek renkti.benim kedimin ikigözü de buz mavisi. Tüyleri kısa,kulakları sağır değil.Suya karşı tepkisini daha gözlemleyemedik,hele bi havalar ısınsın:)) Ancak Van kedilerinde de %3 oranında sagırlık görülebiliyormuş.O yüzden çok ayırt edici değil sanırım çünkü yakın bir arkadaşımın kedisi de van kedisi ve sağır. Yavruların göz rengi baştan belli oluyor tabii süt mavisi dediğimiz o koyu lacivert göz renginden sonraki dönemde. Van kedilerinde 3 farklı göz rengi görülüyormuş,iki gözü farklı,iki gözü yeşil ve iki gözümavi.Ankara kedileri ise mavi gözlü oluyormuş.Benim kedimin de buaralar gözleri yeşile dönecek gibi değişiyor arada ama bence bu kötü bir durum değil.İnsanlarda daela gözlü olanların bazen yeşil bazen kahve olduğunu görmez miyiz göz renklerinin? Anladığım kadarıyla ankara kedisiyle van kedisini ayırt etmenin en güzel yolu tüy uzunluğu ve vücut yapısı. Van kedileri daha kaslı ve iri bir yapıda ve tüyleri ankara kedilerine göre daha kısa oluyor. Zaten nette dolanıp ankara ve van kedileriyle ilgili bölümlerdeki resimlere de göz atarsan iyice emin olursun. Arkadaşım sağır olan kedisinin ankara kedisi olduğuna inanıyordu ancak şimdi van kedisi olduğu konusunda emin:) Sağlıklı ve mutlu günler...

img

pispisi

17 yıl 1 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sevgili pispisi, uzun süredir siteye giremediğim için yazına geç cevap veriyorum. öncelikle ilgin için teşekkürler. yazını okudum, ayrıca geçen süre zarfında araştırmalara da devam ettim. farklı birkaç sitede, ayırt edici bir özellik olarak, van kedilerinin iki kulak arasındaki bölgede is karası gibi siyah bir leke olduğunu okudum ve bu leke binnazda var. sanırım, senin yazının sonunda belirttiğin arkadaşın gibi, biz de kedimizin ankara kedisi olduğunu sanıyorduk, şimdi van kedisi olduğuna inanmaya başlıyoruz. veya sanırım şu iki şeyden birini kabul etmek de mümkün. 1- binnaz ne ankara ne de van kedisi, 2- binnaz "ankaravan" kedisi, yani her ikisi de. galiba ilerde van kedisi damat aramak yoluna gideceğiz. veterinere danıştık, daha önce böyle birşeyle karşılaşmadığı için bir fikri olmadığını söyledi. van kedilerinde göz renkleri 40 günlükken belli oluyormuş. ama artık binnazın sağ gözü neredeyse bal rengine döndü. ilginç bir kedimiz olduğu kesin. sevgi ve selamlar... :D

img

ledded

17 yıl 6 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ