Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

İguana Hakkında..

Yeşil iguanaların baskın rengi yeşil renktir, ama gerçekte mavi ve gri rengine sahiptirler. İguanaların renginde kalıtsal değişmeler vardır. Bazılarının renkleri daha kahverengi gözükebilir, bazı türlerde ise neredeyse bir turkuvaz mavisi olabilir. Çok fazla olmasa da, albino iguanalar da bulunmaktadır. Genç iguanalar, genellikle daha parlak yeşil renklere sahiptirler. Gerçekte derilerinin yapısı retikula tabakasından meydana gelmiştir. Doğal ortamlarında, parlak yaprakların arasında yaşadıkları için kamufle olmalarını sağlar. Yaşlandıkça yeşil renkleri parlaklığını yitirir. Yaşlı iguanaların başları gri renkte görünür hatta neredeyse beyaza yönelir. Çevresi, özellikle sıcaklık, bir iguananın rengini etkileyebilir. İguanalar,çevre ısısı soğuksa daha koyu olmaya yönelir. Sıcaklığa yanıt olarak renk değiştirmesi, "Physiological thermoregulation " olarak adlandırılır. Daha koyu renge ek olarak, bir iguana, desenlerini de geliştirebilir ve değiştirebilir. Deri değişimi sırasında, bir iguananın derisi, soluk gözükebilir, gri renkte veya sarımtırak-gri renk alabilir. Görülen hastalıklar Fungal (mantar) hastalıklarında, derilerinin rengi koyulaşır, karaciğer hastalıklarında ise mukozaların rengi sarıya döner. Yanıklarda siyah renk oluşumu gözlenir. Derinin bakterilerle ilgili hastalıkları, çoğunlukla, "Scale rot" adlandırılır veya "Kabarcıkla ilgili dermatit" olarak isimlendirillir. Başta derinin kabartılarına neden olur ve ilerledikçe derinin kahverengi-siyah renk almasına yol açar. En önemli nedenleri, ortamın hijyeni ve fazla nemli olmasıdır. Bu hastalık tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ağır parazit enfestasyonları, sindirim sistemi hastalıkları veya kabızlık, kötü beslenme ve diğer kronik hastalıklar, koyu kahverengi renk veya renkte neredeyse siyah-hardal sarısı karışımı rengi almasına sebep olabilir. Ayrıca, stres faktörleri de renk değişimlerine neden olur. Renal hastalıklar iguanalarda çok tehlikelidir, ölümcül sonuçlar doğurabilir. İguanalarda renal hastalıkları teşhis etmek zordur, çünkü ürogenital anatomisi diğer evcil hayvanlardan farklıdır. Bu yüzden, anatomilerini iyi bilmek gerekir. Beslenme sırasında, erkek iguananın seksüel segmenti şişmiş ve pembemsi görülebilir. Bu anormal bir durum değildir. İguanalarda, renal portal sistem, böbrekler ve kuyruk sokumu arasında ilgili damarlar (iliac ve uyluk kemiğine ait damarlar) ile bağlantı sağlandığı için, ilaçların vücudun ön yarısından verilmesi uygundur. Böylece böbrek bozuklukları (nefro-toxication) riskini en aza indirmiş oluruz. Böbrek hastalıklarında en önemli faktörler, bakım ve beslenme şartlarıdır. Ektotermal poiklotherm (vücut sıcaklığı çevre ısısına göre değişen) özelliğe sahip olduklarından çevre ısısına bağımlıdırlar. Metabolik aktivitelerinden kaynaklanan sıcaklık sınırlıdır. Ürettikleri sıcaklığın tamamını koruyamazlar. Vücutlarındaki günlük sıcaklık dalgalanmalarını kontrol edebilmek için bazen ılık ortam ararlar. Çevre ısısı tropikal tür reptiller için 27-38 derece, ılıman bölge türleri için 20-35 derece olmalıdır. Barınakta, altlık olarak gazete kağıdı, kum, talaş kullanılabilir. Bazı türler için barınaklarının cam duvarının yerden 20 cm lik kısmının siyaha boyanması hayvanın kendini güvende hissetmesi bakımından önemlidir. Altlığın gevşek malzemeden olması beslenme sırasında, bu malzemenin de gıdayla birlikte yutulmasına ve bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Bu nedenle beslemenin ayrı bölümde gazete kağıdı üzerinde yapılması gerekir. Klinik Belirtiler İguanalarda, böbrek bozukluklarında, zayıflama, sebepsiz uyuşukluk, şişkinlik, kabızlık, deri renginde sürekli koyulaşma görülür. Eğer tedavi edilmezse, kronik renal yetmezlik oluşur ve sık idrar oluşumuna ve geri dönüşümü olmayan böbrek bozukluğuna gidebilir. Gut hastalığı da böbrek bozukluğuna benzetilebilir. Sağaltım Öncelikle hayvanın bakım ve beslenme şartlarının uygun hale getirilmesi gerekir. Sıvı tedavisi (25 ml/kg/gün) ve uygun antibiyotik uygulamasına başlanır. Kabızlık için amphojel ya da lactulose kullanılabilir. İguana için gerekli testlerin yapılması ve uygun mineral maddelerin verilmesi gerekir. Elektrolitler, kalsiyum, fosfor, PCV, vücut ağırlığı, iştah, işeme, ve dışkılamayı izlemek, kontrol altında tutmak önemlidir. Erişkin iguanalarda cinsiyet tayini : Bazı türler seksüel dimorfizm gösterir. Seksüel dimorfizm göstermeyenlerde, erkeklerde vent arkadan sıkıldığında penis dışarı doğru çıkar. Kuyruk altından vent içine tuzlu su enjekte edildiğinde penis irkilir ve ventten dışarı çıkar. Erkekler daha renklidir, vücudu geniştir ve arka bacak içinde femoral bezler vardır. Hiç çiftleşmemiş erkekler beslenmede daha saldırgan olabilirler. Dişilerde yumurtalıklar ve yumurta kanalları vardır. İguanalar yumurtlayıcı hayvanlardır. Derinin hastalıkları Ektoparazitler : Keneler, iguanalar için önemli bir problemdir. Deride, bir çok yerde, yara alanlarına neden olur. `` kara nokta hastalığı `` olarak adlandırılır. Ayrıca diğer viral ve bakteriyel hastalıkları da iguanaya bulaştırmada rol oynarlar. Antiparaziter ilaçlar (ivermectin, fipronil) ile tedavi edilebilir. Termik yanıklar : Bakım ve çevre şartlarının uygun olmadığı durumlarda oluşabilir. Isı sistemlerinin aşırı sıcaklıkta olması, aşırı ısınmış kayalar ve diğer malzemeler neden olabilir. Sistemik antibiyotikler ve deride yanan bölgenin acil olarak tedavi edilmesi gerekir. Aşırı nem, düşük çevre ısısı, beslenme bozukluğu, stres ve bakım şartlarının kötü olması mantar hastalıklarının gelişmesinde hazırlayıcı faktörlerdir. Tabanı çimentodan yapılmış havuzlarda tutulan iguanaların ayaklarında mantar enfksiyonuna bağlı şişkin yaralar oluşur. Fungal pomatlar tedavide kullanılabilir. Hastaların güneş ışığına çıkarılması da yararlıdır. Tutma İguanaların çoğu, omuzlarının yakınından baş ve işaret parmaklarıyla tutulurken, vücutları diğer parmaklarla çevrelenir. Genelde, tutulduklarında kuyruklarını pelvik çukura gizlerler. Yeşil iguana gibi büyük iguanaların keskin tırnakları vardır, bu nedenle eldivenle tutulması gerekebilir. Bazı türlerin çeneleri çok kuvvetli olduğundan baş gerisi ve pelvik girintiden birlikte tutulmalıdır. Büyük türlerde, kuyruk savurma durumundan dolayı, tutan kişi kuyruğu koltuk altına sıkıştırmalıdır. Burada verilen sağlık bilgileri, sadece eğitim amaçlıdır ve bir veteriner hekimi ile yapılan görüşmelerin yerine geçmez. Bu yazı eğlendirmenin yanı sıra bilgilendirme amaçlı bir yazıdır. Sitedeki sağlık bilgileri, tanı, tedavi ve profesyonel sağlık hizmetinin yerini tutamaz. Ulaş İbrahim BOZKURT®

img

frazetta

16 yıl 8 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Formda bu yazıları dikkatle okuyan herkes usta birer iguana besleyicisi olabilir. hem burda bizi aydınlatmaya çalışan bu arkadaslara hemde HepsiEvcil.Com ailesine teşekkür ediyorum. Ben İguana satıyorum aynı zamanda evimde 2 tane iguanam var. gerçekten onların ne kadar hassas birer canlı olduklarını biliyorum, iguana isteyen arkadaşların adreslerine kadar yolluyorum. hepimize kolay gelsin. 0555 638 40 02

img

moffaka

16 yıl 8 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bilgiler için teşekkürler.

img

kerty

16 yıl 5 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

faydalı bir yazı olacağını düşündüğüm ve liste başı yapmak için yazıyorum..

img

frazetta

ÖZEL MESAJ

ben yeni iguana aldım ve bişey sormak istiyorum ısıtıcı kaya aldım (çok iyi değilmiş biliyorum onun için arada sırada kullanıcam termostatlı) fakat UV lamba mı almalıyım yoka infrared lamba mı? bi de tırnaklarını arada kesmem gerekir mi? veya kesmemin bir mahsuru olur mu? şimdiden teşekkürler

img

euzmennn

16 yıl 2 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

uv ışın almazsan tırnaklarını kesmene gerek yok. Çünkü tırnakları zamanla dökülmeye başlayacak ve tırnaksiz bir iguana sahibi olacaksın.! Arkadaşlar günde en az 4 saat uv-a yada uv-b şart. bunu burada beşyüzbin defa dile getirdik.

img

frazetta

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşlar benim bi iguanam var ve daha 2 aydır benimle şimdilik bir sorunu yok sadece çok fazla yemek yemiyoo onun içinde kış mevsiminden dolayı olduğunu söylediler. pet shoptaki arkadaşlara soruyorum ama doğru ve samimi bir cevap verdiklerine inanmıyorum çünkü yeterince bilgili değiller msn adresimi versem bana yardımcı olacak arkadaşlar ekleyebilirlerse sevinirim [email protected] lütfen yardımlarınızı bekliyorum birinin nasıl bakılacağına dair bana bişeyler anlatırsa ve soracağım bi kaç soru var. şimdiden ilginize teşekkürler.

img

vaavaa

15 yıl 4 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

[email protected] arkadaşlar sizden ricam beni ekleyip iguana hakkındaki sorularımı cevaplandırabilir misiniz lütfen ? Şimdiden teşekkürler Alican Sarp

img

alidjan

14 yıl 9 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bu sitede bir çok arkadaşım uv lamba olmazsa ıguananın tırnaklarının döküleceğini yazıyor. yaklaşık 8 aydır ıguana sahibiyim ve uv lambası aldım ama ıguanamın rahatsız olduğunu fark ettim onu taktığımda huzursuz oluyodu bende çıkardım ve bidaha hiç kullanmadım. çocuklar için eczanelerde satılan D vitaminlerinden kullnadım sadece şuan aldığım zamanki boyutlarının 3 katı büyüklüğünde ve çok ta sağlıklı kemikleri yada tırnakları ile ilgili hiçbi sorun yaşamadım. tuvalet eğitimi olan ve bi kedi gibi koşarak gelip üzerime tırmanan bi ıguanam var bence uv lambasına çok fazla takıyorsunuz.

img

sudekara

15 yıl 2 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba ıguanam mantar hastalığına yakalandı veterinere götürdük fıs fıs verdi ama geçmedi parmağındaki mantar ilerlemis oldugu için parmağını kaybettik bir elindeki parmagida ayni duruma gelmeye başladı nasıl tedavi edebilirim acil yardım lütfen

img

Ozgozn

5 yıl 8 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ