Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

Siyam bakmayi dusunuyorum

Merhaba Hayatimda ilk kez kedi bakmak istiyorum. Karakter itibari ile arastirmalarimdan siyam kedisinin bana en uygun olan kedi oldugunu dusunuyorum. Fakat kedi bakimi ile ilgili merak ettigim noktalar var. 1. Benim istedigim aramizda bir bagin bulundugu buna karsin benim evde olmadigim zamanlar da strese girmiycek, kendi kendisini, oyuncaklarla vs. eglendirebilecek bir tur. Yuksek lisans dolayisi ile evde oldugum zamanlar tam belli degil ama evde calismak icin uzun sureler de geciriyorum. Sizce bir kedi icin ne kadarlik zaman uygundur gerekir? 2. Yine calisirken ara ara ilgilenebilecegim ama surekli, her dakika benden birseyler beklemesini de pek istemiyorum, yanimda her turlu saklabanligi yapabilir ama benim mesgul oldugumu anlayip bana her dakika ilismemeli. 3. Bakimi zor mudur? Koku problemi yasar miyim evin icinde? Mesela kedi kumunu ne kadar zamanda bir degistirmem gerekir, temizligini nasil yaparim. Genel olarak bakimin cok zor olmadigi soylenmekte ama emin olmazk istedim. Gunluk rutin temizligin 15 dakikayi gecmemesi uygun olur.Tabi ki haftada bir buyuk bir temizlik yapabilirim ama hergun 30-60 dakika arasi tamizlige ayirmam mumkun degil. 4. Siyamlarin tuy sorunu ne kadardir? Asiri tuy pek hosuma gitmiycek. Tabi ki bir miktar tuy olucaktir ama bunun miktari onemli sonucta. 5. Yine tuyle ilgili, genel olarak bu tuylerin akcigere yerlesip kist benzeri olusumlara yol acabilecegi rivayet ediliyor. Rivayet diyorum cunku isin aslini cok fazla bilmiyorum. Arastirmalarimdan ogrendigim kadari ile aslinda sorun tuylerden degil parazitlerden ileri geliyormus, peki tedavileri nasil olur? 6. Eger uygun olursa ve alirsam kac aylik bir yavru almaliyim. Ayrica saglikli bir yavruyu nasil anlarim. Alirsam ilk once veteriner kontrolunden gecirmeyi planliyorum, bu esnada tum sorunlari anlasilir mi? Ayrica insana da bulasabilecek hastaliklari nasil tesbit ederiz, boyle bir durumda tedavi edilene kadar eve hicbir canliyi sokmak istemem. 7. Gezi nedeni ile evden ayrildigimda(bu pek sik olan birsey degil) kediyi de yanimda goturmek isterim, ne gibi sorunlar ortaya cikabilir? Dahasi ileri donemlerde yurt disina cikislarda kedinizi ucaga almada veya goturmede sorun cikartiyorlar mi? Sorularim fazla gelebilir ama bu is onemli bir sorumluluk ve ileride hayvani perisan edicek bir ayrilik soz konusu olucagina simdiden butun durumlari arastirip onlemini almak cok daha iyi. Yardimlariniz beni cok mutlu edicek.

img

siyam7981

16 yıl 8 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mrbb:) bnmde 9 aylık bir siyam kedim var:) inan bana o kadar tatlılar ki!!! şimdi senin sorularını cevaplayayım:) 1. kediler zaten biliyorsundur 18 saat uyuyup diğer zamanlarında da boş boş pencereden bakan hayvanlardır. onun için endişelenmene gerek yok. 2. genellikle (bu banada oluyor) bir işin üstünde yoğunlaşmışsan masanın üstüne çıkıp öyle seni saatlerce izler. zaten ağır başlıdır kediler:P bazen senden ilgi bekliyorsa kitabının ya da defterlerinin üstüne yatabilir. bu oldukça tatlı birşey:) 3. bakımı hiçde zor değil:))) sen o kısmı merak etme. kumu genel olarak sarılaştığında değiştirebilirsin. bazen öyle olmasada kediler sizi kumun yanına götürüp değiştirmesinide isteyebilir:P bütün hayvanlar doğal olarak kokarlar. buna en küçük hayvan bile dahil:P onun için özel spreyler var. hani 5 dakikada bir koku verenlerden. 4. inan bana bizde veterinerin sözünü dinledik tüy dökmez bu kediler diye. ama malesef ne kadar çok önlesende dökülüyor. eğer biraz kedinin üstüne masraf yapmak istersen Furminator adlı bir ürün var. kısacası bir tarak ama bu tarak hem kedinin tüylerini tarıyor hemde kedinin tüylerini keserek (azıcık merak etme:P) dökülmesini azaltıyor. 35 dolar malesef... diğer türlü her gün günde 2 kere tararsan ancak tüylerinin dökülmesi azalıyor. (kediler 6 aydan sonra genellikle tüy dökerler) 5. tedavi hakkında birşey söyleyemem. fakat bebeklikten itibaren 3 ay düzenli olarak her atıyorum cumartesi günü aşı yaptırılıyor. buda kisti büyük bir oranda ortadan kaldırıyor. hem bir insan içinde bu önemli. bizdede kist çıkmasın diye dış parazit vs vs.. oluyor:) 6. alırsan en güzel 3 aylık kediler. daha fazlası alıştırmak için zor olabilir. (bu tabii benim görüş açım:P) merak etme eğer düzgün bir veterinere gidersen o sana herşeyi açıklar. kedisi olan arkadaşların varsa onlardan bilgi alarak iyi bir veterinere gidebilirsin. kediler zaten kolay kolay hastalanmazlar. binlerce iğne olduktan sonra herhalde bende hastalanmam:P 7. uzun mesafeli yolculuklarda kedinin yanında gelmesi sakıncalı. (6 saat ve üstü) uçakta yolculukta biliyorsun onun içinde ayrı bir bilet parası ödüyorsun. bizim bir arkadaşlarımızın kedileri uçakta hiç sesi çıkmadan el çantalarının içinde gitmiş:) ama eğer ben bu riski alamam diyorsan elbette en güvenli yer en alt kabin. o da bavulların olduğu yer. yanlız tavsiye ederim 1 hafta bile gidecek olsan bence bir kedi oteline bırakman en iyisi. ayak bağı olmasın bence sana. => bu arada aklında olsun eğer bir veterinere götürürsen (kedi otelleri yani:P) mamasını kumunu herşeyi aynı olsun. sonra eve gelince çok problem yaşıyorsun. bize daha geçen oldu kustu mesela bugün. mamasına alışamadığı için:( daha fazla sorun varsa sorabilirsin:)))

img

pnkct

16 yıl 10 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Siyamlar oldukça kıskanç kediler aslıda ve bi kadarda akıllı. Bir çok kedi cinsine göre çok çok daha farklı olduklarını kabul etek gerek. Bunu kabul eteyip evde 2. bir pet eslemeye başlarsanız (köpek gibi) köpeğin bütün yaşamını altüst edebilir :)) o yüzden bence eğer siyamınız olacaksa saedec siyamınız olsun.. saat çalmadan kesinlikle odaya girmeyen, saat çalmaya devam ederde uyanmazsam gelip kolumu eimi yalayarak beni uyandıran bir siyamım var ordan biliyorum :))

img

masteryoda

16 yıl 8 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ