Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

lütfen yardım edin

merhabalar.ilk defa kedim oldu.buna nasıl cesaret ettim bilmiyorum.ama şimdi 1,5 aylık erkek van kedim var.4 gün önce aldım.hemen veterinere götürdüm küçük olduğundan aşı yapmadı ağızdan ilaç verdi.1 kasımda aşıya getirmemi istedi.biberon ve yaş mama ile beslememi istedi ama paşa yaş mama yemiyor.resmen tiksiniyor bende biberon ve suyla yumuşatılmış hazır mama ve peynir veriyorum.bana hills mamasını önerdiler.ilk defa kedi besleyeceğim için panik halindeyim.sizlere birkaç sorum olacak ilgilenirseniz sevinirim. 1-aşılarını yaptıracam ama yinede tüyleri dökülürmü sabah evde tüylerini görünce panik oldum.tüy dökümünü önleyen ilaç varmı 2-paşa heryeri tırmalaya başladı özellikle yeni aldığım koltuk takımını(( bende tahta üzerine kendir ipini sararak tırmalayıcı yaptım ama ondan korkuyor ne yapabilirim 3-kesinlikle ona yaptığım yatakta yatmıyor yatakta benimle yatmak istiyor yorganın içine giriyor bende ona uyurken zarar vermekten korkuyorum nasıl alıştırabilirim yattığı yere sıkılacak bir sprey filan varmı? 4-kedi terbiyesi için erkenmi yani mutfakta açıkta kalan yiyecekleri yememesi yada çiçekleri devirmemesi için bunu soruyorum çünkü annemin bir tane kedisi var tam bir eşkiya söz dinlemiyor evin altını üstüne getiriyor 5-paşa için dikkat etmem gereken neler var ne yapmalıyım veteriner gerekeni yaparmı yoksa bende ona hatırlatmalımıyım. bunlarda ne aptal sorular demeyin lütfen ama gerçekten hiçbir bilgim yok markette bile kum alırken uzun süre bakıyorum hangisini almalıyım acaba diye.şimdiden teşekkürlr

img

tosunpaşa

16 yıl 7 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadşlar paşayı veterinere götürdüm.1,5 aylık olduğu için aşısını yaptı ama 3 aşı birden yaptı.kediciğin halini görmeliydiniz sizce doğrumu 3 ünün birden yapılmsı ve 10 kasımda tekrar getirmemi söyledi yahu bu aşılar ne kadar pahalıymış üç aşı 110 milyon.tüyleri dökülüyor daha 1,5 aylık ama yapacak bişi olmadığını ve traş yapılması gerektiğini söylediler.birde dış parazit için sprey yapacaklarmış arkadaşta o spreylerin toptancıda çok ucuz olduğunu kendimizin yapabileceğimizi söyledi doğrumu yanlış bişi yapmak istemiyorum.ama veterinerlerde tam bir para tuzapı 14 milyona onlardan aldığım kumun 10 milyon olduğunu gördüm

img

tosunpaşa

16 yıl 7 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

Slm biraz gec olsada sorularına cvp vermek istedim... 1-Aslında tuy dokumu konusunda fazla bisey soyleyemem fakat, asıların tuylerle pek ilgisi yok.tuy dokmesi normal buna dayanmak zorundasın, tuy dokemyi onleyen ilaclar var ama bence alma cunku bende denedim hemde kac kere ise yaramadı...sana tavsiyem;veterinerinin dediğine uy o bilir, yeni cıkan tuyleride duzenli olarak tara ve mumkun oldugunca temiz tut banyo falan yaptır... 2-bence bir tırmalama tahtası al onlar her yonden daha iyi ve daha saglıklı.merak etme sen biraz yardımcı ol o ilerde alısacaktır. 3-bu isin spreyi olmaz.yatakta yatmasına gelince hayvan daha cok kucuk seni annesi olarak goruo doal olarak yanında yatmak isticek .yanında yatır bisey olmaz onlar ezilecekleri zamn hemen kacıolar (nasıl bende bilmiorum), yannız mumkunse yorgan altında yatırma.kedin sana dokunmak istiyo o yuzden yorgan altına girio mumkunse bir kolunu falan dısrda tut ona dayansın hayvan.(ilerde cok seviceksin bunu sahsen ben kedimle uyumaya alıstım ve onsuz uyuyamıorum artık... 4-kedilere egitim vermek cok zor bir is ama yinede dene(benim kedide bi ise yaramadı).Bendede cicek vs falan var ne kadar ugrastıysam yinede mahvetti cicekleri.kedin ciceklere falan cıkınca onu eline al ustunu falan temizle gozlerinin icine bak ve ona hafif sert bir sekilde HAAYIR!!!! die bagır, yere koy ve kedinin yanından uzaklas...kesinlikle hayvana vurma,dovme bi ise yaramıyacaktır zaten... 5-temizligini duzenli olarak yapmayı unutma cok onemli bu saglıgı için.ve bidaha o gittiin veterinere gitme.(3 ası için 110 YTL mi ?!?!?!?!?!?!) ------------------------------------------------------------------------------------ 1-Benim bildigim ve veterinerimin solediine,yaptıına gore(inan bana bnm vet. cok iyi biri ben ona %100 guveniorum) 3 ası aynı anda olmuo once 1 ası yapıo sonra dier 2 asıyı yapıo ve ole olması gerekio. 2-O yapılan ilk 3 ası toplamda sadece 50 lira tutar sırıngalarla falan en fazla 60(benimki ole oldu). 3-agzından verdiği ilac iç parazit içindi spreyde dıs parazit için ark.ın dediği gibi spreyi satın alıp kendin sıkabilirsin bişy olmaz. 4-kum kullanırken lucky cat kullan cok temiz tozsuz topaklanıo kolayca temnizlersin... 5-mama konusunda:kedin simdilik kucuk ve dogru hills islak mama en iyisi onu ver.kedin neden mamayı yemedi bilmiorum ama yemeli alıstırmak zorundasın degisik turlerini dene biftekli falan...eger maddi durumun uygunsa ilerde kuru mama olarak Royal Canin kullan en iyisi o, 2 aylık falan olunca ıslak mamayla karıstırıp ver.bir sure sonra alıscak ve sade kuru mama yicektir... Yardım edebildiysem sevindim...Kendi deneyimlerime dayanarak yazdım bunları yanlısım cıkarsa kusra bakma...Kedinle sana mutlu bir yasam diliorum.

img

_boorock_

16 yıl 6 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ