Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

kedi almak istiyorum fakat...

herkese selamlar.. çocukluğumdan beri kedi sahibi olmak istiyordum,ailem eve tüylü hayvan sokmuyordu dolayısıyla hiç kedim olmadı.ama kuş ve kaplumbağa besledim(kuş da tüylü hayvan biliyorum ama etrafa tüy dökmüyor=),hala da kaplumbağa besliyorum.üniye girip ayrı eve çıkmamla beraber bir tane almak istiyorum şimdi,ama bazı sorularım var.ilk olarak bursada yanlız yaşıyorum.aslında istanbulluyum dolayısıyla sık sık istanbula gitme durumum var.bunu kedi sahibiyken yapabilir miyim?yani 2-3 gün gittiğim de olacak, tatillerde 1-2 hafta da.bazı hayvan bakım yerleri oluyormuş bu tarz yerlere bırakılabilir mi acaba hiç bir fikrim yok doğrusu,çünkü istanbula götürmemin imkanı yok evdekiler eve sokmaz..diğer sorunum da her öğrenci gibi mali durumum malum=) acaba kedi sahibi olmak masraflı bir iş midir? şimdiden teşekkürler

img

depment

16 yıl 6 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=2&FRef=6&BRef=43898 öncelikle bu konuya bir göz atın.Kediler kuşlar gibi değildir kuşun yemini suyunu koyarsınız 1-1.5 hafta evde bırakabilirsiniz ama kediyi 2 gün evde bıraksanız bunalıma girer hayvan hele 1-2 hafta kesinlikle... yukarıdaki konuda olduğu gibi sokaktan edinmenizi tavsiye ederim annesinin terk ettiği minik bir yavru mutlaka bulursunuz.benim kedim bulduğumda gözleri kapalıydı ve gözlerini ilk açtığında beni gördü bunun tadı bambaşka emin olun.evden kısa veya uzun vadeli ayrılacağınız zaman ise bazı veteriner klinikleri belirli ücretler karşılığında bakarlar oralara bırakabilirsiniz.genellikle hayvanı ufak bir kafeste tutuyorlar ama evde kapalı kalmasından iyidir bence.

evet hemen hemen bütün veterinerler günlük 10-15 ytl karşılığında bakıyorlar fakat kafesi olan yerler kafeste tutarken kafes olmayan yerlerde odalara kilitliyorlar..tabi sadece sizin kediniz olmuyor ve bu ortamlardan hastalık kapan ve ölen pek çok kedi olduğunu duydum..size tavsiyem 2 yavru almanız isterseniz 1 hafta gelmeyin mamasını ve suyunu yeterince koyarsanız 2 kedi olduğu zaman bi sorun çıkmaz..ben kedimi 1 saat yalnız bıraksam geldiğimde onu camda beni beklerken buluyorum geldiğimde boynuma atlayıp beni yalıyor..çok hassas hayvanlar yalnız bırakmayın kesinlikle..

img

seray06

19 yıl 3 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

masraf konusuna gelince :) ben her ay royal canin mamanın 2 kilosunu 40 ytl ye,ayda 4 paket kumu 36 ytl`ye,ödül tabletini 10 ytl`ye,tüy dökmemesi için ilacı var onu da 20 ytl`ye alıyorum..tabi bunlar her ay alınacak şeyler..başlangıçta kedi sahibi olduğunuzda masraf çok..en gerekli malzemeler: yatak,taşıma kabı,mama kabı,tarak,tuvalet kabı..en önemlisi ilk aşıları toplam 7 tane.. bunlar da 250 ytl`ye yakın tutuyor..bu aşıları her hafta yaptırıyorsunuz daha sonra 3 ayda bir sizin sağlığınız için kedinize parazit tedevilerini yaptırıyorsunuz..sonra aşılar her yıl tekrarlanıyor..umarım gözünüz korkmamıştır kedi beslemek kolay değil:)

img

seray06

19 yıl 3 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Seray Hanım doğru ve biraz da caydırıdı :) bir şekilde açıklamış.Ame ben yine de evde 1 hafta kadar yalnız bırakılma ve bakımının zor olması konularına katılmıyorum.Bence yalnız bırakılmamalı ve bakımı da bana kolay geliyor.Hele bir de benim hikayemde olduğu gibi annesi gibiyseniz onun,çok daha farklı oluyor.Emin olun vereceğiniz tüm paraya değer bir kedi bakmak...

evet bende sokaktan yardıma muhtaç bir kedi almayı düşünüyordum zaten.hepinize teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz,eve kedi alır almaz tekrar forumlardayım=)

img

depment

16 yıl 6 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ