Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Afrika Ciklet Balıkları

Mesaj Ekle

frontoza, leleupi

selem 12 adet boyları 4-7cm arasında değişen frontozalarım,3 adet leloipim var. Akvaryumum 400lt taşırma sistemi kullanıyorum.balıklar yaklaşık 5 aydır bende. amacım bunların yanına calvusda eklemek sizce uygun olurmu. Tüm bu balıklardan yavru almayı düşünüyorum sizce başarılı olabilirmiyim. Ayrıca frontozalar için nasıl bir sürü politikası izlemeliyim henüz cinsiyetlerini anlayamıyorum.Sitenize yeni katıldım ilgilenirseniz sevinirim

img

kaganisitman

18 yıl 10 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşım akvaryumun üreme ortamı için yeterli seviyede fakat ben frontozaların diğer balıklara özellikle gece vurabileceğini düşünüyorum(aynısı başıma geldi)erkek dişi ayırımına gelince erkek frontosa zaten beli olur kafası şiş ve dişiye göre daha iri yapılı olur dişiler ise kafaları düz ve daha ufaktır

img

cengonline

18 yıl 11 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam ; Frontoza

Görünüş:

Mavinin açıklı koyulu tonları ve kalın dikey bantlara sahip iri balıklardır. İlerleyen yaşla birlikte, hem erkek hem de dişide alın hörgücü belirir.

Cinsiyet ayrımı:

Dişilerle erkekler arasında belirgin bir görünüş farkı yoktur. Erkekler biraz daha iri ve geniş yüzgeçlidirler. Alın hörgücü de erkeklerde daha belirgindir.

Beslenme:

Etobur. Protein oranı yüksek pul ve granül yemler, bulunabilirse bahçe solucanı, su piresi, yetişkin artemia, küçük salyangozlar.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:

Bu türün erkekleri kendi aralarında çok geçimsizdirler; akvaryum ne kadar büyük olursa olsun iki erkek bir araya konulmamalıdır. Küçük bir akvaryumda erkek frontoza, dişileri yaralayabilir. Bir erkekle iki dişinin yaşayacağı bir akvaryum en azından 1,5 metre uzunluğunda olmalıdır. İri yapısına rağmen frontoza, saldırgan yapılı orta ve küçük boylu çiklitlerden rahatsız olabilir. Frontoza az hareket eden yavaş bir balıktır; genellikle kumları kazmaz ve bitkilere bir zarar vermez. Arkadaş türler olarak diğer sakin Tanganika çiklitleri önerilebilir.

Üreme:

Uygun akvaryum şartlarında kolayca yumurta bırakırlar. Üstünkörü, adeta formalite gereği yapılan kısa bir kur döneminden sonra dişi yumurtalarını düz bir yüzeye sıralar. Bu sırada dişiyi takip eden erkek, yumurtaları döller. 20-60 arasında değişebilen sayıdaki döllenmiş yumurtayı dişi, tek tek toplayarak 27°C sıcaklıkta 28 gün kadar süren bir kuluçka dönemi boyunca ağzında saklar. Tecrübesiz genç dişilerin ara sıra yumurtalarını yedikleri gözlenir. Dayanıklı yavrular, artemia larvaları, ince su piresi ve toz yemlerle kolayca yetiştirilebilirler. İyi beslenme ve sık su değişimleriyle çabuk büyüyüp 10-12 ayda, erkekler yaklaşık 16cm, dişiler ise 10 cm boyundayken cinsel olgunluğa ulaşırlar.

img

fısherman48

18 yıl 9 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam ,FISHERMAN48  gerekli bilgileri vermiş sağolsun.

Selam , FISHERMAN48 e katılıyorum

img

deepfıshıng48

18 yıl 10 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm... arkadaşlar, frontoza hakkında yeterli bilgiyi verdiği kanısındayım....fakat sizin asıl sorunuza gelince, ilk olarak şunu sormak istiyorum; akvaryumun boyu kaç cm?tahminimce çok büyük değildir.tahmin.12 frontoza o akvaryuma fazla.şundan eminim ki 12 balıktan 3 ve üzeri erkek vardır ve buda akvaryumda, yakında katliam çıkacak demektir.frontoza sayısını azalt.balıkları aldığın yere şunu sor: balıklar aynı anneden mi?kardeş balıklar mı?eğer kardeş balıklar ise akvaryumda bulunan diğerlerine göre ufak olan frontozalar dişidir.dedikleri gibi erkekler daha iri, cüsselidiriler.akvaryumda bitki sevmezler.bol kayalık ve mağaralı bi ortam olması lazım.1erkeğe 3dişi ideal.frontoza gece avcısıdır.çok ışığı sevmez.rahatsız olur.hele bide yanında calvus varsa.....ilk başlarda calvus frontoza yı rahatsız eder, fakat calvus 12-13cm e gelen bir balık.frontoza ise 35-40 cm e gelen bi balık.gece calvuslarını mideye indirmezse şanşlısın.leloipi lerde de aynı şey geçerli.frontoza üreteceksen yanına başka balık koyma.rahatsız olur, rahatsız eder. akvaryumun boyutu bize bildirirsen daha ayrıntılı bilgi alabilirsin..... [email protected] [email protected] saygılar.........

img

frontozo

18 yıl 11 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ