Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Hamster

Mesaj Ekle

gonzales yıkanırmı?

arkadaşlar bişi sormak istiyorum gonzalesler yıkanıyormu? yıkanıyorsa bu iş nasil yapiliyor? temizlik için sadece kafes temizliği yetermi?

img

dehar

19 yıl 7 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yok gonzalesleri yıkamana gerek yok. hamster sayısına göre de haftada 1 veya 2 haftada 1 talaşlarını değiştirirsen yeterli olacaktırç.

img

zofran

18 yıl 10 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

teşekkür ederim...yalnız bir sorum daha olacak, benimkiler yuvalarına sürekli yicek sakliyor ve pisletiyorlar....gonzolarin tuvalet eğitimi varmı? varsa nasil verebilirim?şimdiden tekrar teşekkürler

img

dehar

ÖZEL MESAJ

hamsterların tuvalet eğitimi olmaz onlar yiyecek sakladıkları uyudukları yer ile tuvalet yapacakları yeri ayrı tutuyorlar. eğer eline aldığında tuvaletini yapıyorsa biraz gemç ve korkuyor olabilir veya fazla da sıkıyor olabilirsin :)

img

zofran

18 yıl 10 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

elime aldığımda pisletmiyor zaten elimi açıyorum o geliyor sonra biraz geçmesine izin veriyorum ama sıkmıyorum.yemek sakladıkları yer ile pislettikleri yer ayrı değil benimkilerde sanırım...kafesin içine bebeklerin rahat etmesi için pamuk koyuyorum ama her temizliklikte pamukların pislik dolu olduğunu görüyorum ve talaşları kirlenmiyor bide...ayrıca pamulşarın aldı yiyecek dolu oluyor...genelde ayrı tutarlarsa benimkiler neden böyle yapıyor acaba?

img

dehar

ÖZEL MESAJ

sevgili dehar kardeşim zofran ın da dediği gibi hamsterlar tuvaletlerini ayrı yere yaparlar.ama senin yuvada gördüklerin katı dışkıları.bizim bahsettiimiz ise idrarı.hamsterlar kafeslerin belli bölgelerine kokularını bırakırlar. bıraktıkları her köşedeki koku farklıdır.buna göre idrarını yaptıkları yer bellidir ve hep oraya yaparlar. yemek depoladıkları yer ayrıdır.uyudukları yer ayrıdır.yuvaya pamuk koyduğunu söylemişsin.bi zararı olurmu bilmiyorum ama tavsiyem daha doğal malzemeler koyman.saman daha ideal olur eğer bulabilirsen. www.sempativet.net den bu konuda uzman yardımı alabilirsin. sana ve hamişlerine sağlıklı günler...

img

sevgiyuvası

19 yıl 2 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar benimde iki tane gonzalesim var biri beyaz (genede oyle zaten) oburu kahve rengi. 1)Bunların suyuna konan ishal ilacı acaba duzenlli olarak konulmalımı yoksa hayvanda hastalık gorulduğü zamn mı kullanılmalı ben her suyu değiştirdiğimde pet shop cunun dediği uzre 5 damla koyuyorum. 2)Pet shop cu bu hayvanların 20 25 gunde yavruladıklarını soylemişti ancak benim hayvanlarımda 1 ay geçmesine rağmen tık yok (yavrularını gormeyi cok istiyorumda :) 3) Ben her hafta kafeslerini deterjanla yıkayıp iyice duruluyorum o bir sorun yaratırmı ? yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle Hamsterlar yıkanırmı diye bir soru var .. Şahsi Görüşüm : Yıkanır. Kafesine tuvaletını yaptıgı için eli ayağı yüzü gözüne bulaşıyor , kafes her ne kadar temiz olsada bazı bakteri ve mikroplar hayvanın ustunde gezebılır hatta pire , bit gibi şeylerde.O yüzden cok sık olmamak şartıyla 2ayda bir kez yıkıyordum ben bu düşüncemden yola çıkarak. Yıkamayıda şöyle yapıyorum ; Leğen , Küvete 2-3cm su koyuyorum ayakları yere deydiğinde agzına su gelmıcek kadar , biraz ağlıyor tabi suya alışık olmadığı için , sonra elimi çok az miktarda sabunla köpürtüp (kafa bölümü hariç) sürüyorum.Vücuduna yani.Sonra ılık suyla duruluyorum.İlk önce biraz korkuyor tabi hemen kuruluyorum , ve en sevdiği iş saç kurutma makinesiyle uzak mesafeden kısık ayarda kurutuyorum tüylerini.. Yani eğer illa yıkamak istiosan böle deneyebilirsin , ancak hamsterının senı ısırmayacagına emin ol.Yoksa biraz zor bi yıkama seansı olabılır. OsmanAga : Sordugun sorulara cevap vereyim ; 1)İshal ilacini bence hiç ama hiç kullanmana gerek yok.HAtta surekli kullanim zarar verebilir. 2) 20-25gunde dogum dediği ise şöyle birşey.Öncelikle çiftleşebilecek yaşa gelicekler,Sonra birbirleriyle çiftleşmeyi isteyecekler ki beraber yaşayan dişi erkek genelde çiftleşmiyor.sonra gebelik süresi 1ay a yakın olucak.bebekler dogucak .Ve dogum sorası kesinlikle anne baba ayrı tutulmak zorunda , ve kafese el sürmek , yavruların oldugu bölmeyi açmak cok sakıncalı.Yavruları dırek yıyor annesi böle bi durumda.. tavsiye ; Hayvanınız Hamileyken Kafes tabanındakı talaşları kaldırıp , vileda vari bez koyarsanız 1-2kat daha iyi olacaktır.Talaş altında kalan bazı yeni doğmuş hamsterlar nefes alamadıkları için , anneleri tarafından ezildikleri için ölüyor. Benım hamsterın dogurdugu bebklerden 2si böle can verdi.digerleride benim yavrulara bakmam yuzunden ve annenin tecrübesisliğinden öldüler. 3)Kafesi her hafta yıkıyıp cok iyi duruluyorsan gayet güzel.Ama iyi durulandıgına ve cok kimyasal çözücü kullanmadıgına emin olmalısın Ek bilgi : Hamster kafesleri pahalılına çözüm arıyorsanız.Kendi kafenizi dizayn etmeyi deneyin.Örneğin alet kutuları (şeffaf) ıvır zıvır kutuları vardır.Onlardan büyükçe bi tane alıp %50 kar edebilirsiniz. Kutuyu sadece bi kaç yerinden delmenız gerekıcek.(tabi delme boyutlarını bi kurşun kalemin geçebileceginden buyuk ve hamsterınızın ulasabıleecegı kadar aşağıda yapmayın.Yoksa kemirgen arkadaşımız kafese buyuk delıkler acabılır :)

img

cordor

17 yıl 2 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya iyi güzel diyosunuzda benim tusubasa(gonzales) kafesten onu almaya çalışırken beni ısırıyor.onu kafesten almak için önce kafesi söküyorum sonra hayvanı alttaki bölmeden bir cisim yardımıyla dışarı atıp öyle elime alabiliyorum.hayvanı bir buçuk hafta önce aldım.acaba bana alışamadığı için mi bunları yapıyor.lütfen cevap verin.

img

sharkek

16 yıl 8 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kesek ılk ıkı gun onu elıne almasadın bole daha ıı oluo ayrıca elıne alaman ıcın kafese elını ko o snn elıne gelmeı denıcektr.Eer olmassa bıras daha elıne almadan bekle onun kafesının onnde dur bıras sana bakar bıars alısır bı kac gun sora elını koup gelmesını bekle eer yıne ısrrsa blmm.ya bişi sorcam kafes yerıne buuk bı akvruma kosam hamster (2 tane) olu mu ????