Hepsievcil

Kuş Forumları > Kuş Türleri Sağlık ve Bakım

Mesaj Ekle

kuruma ve yüzlerinin şişmesinin nedenleri

arkadaşlar merhaba,KÜÇÜK ÇAPLI ÜRETİCİLİK YAPMAKTAYIM.Buyıla kadar hiç karşılaşmadığım iki sorunu sizlerle paylaşmak istedim.Aşırı sıcaklar nedeni ile ortaya çıktığını düşünüyorum.İlk belirtileri Yavrularda gördüm.Kursakları çok az yem ama karınlarıçok fazla şişkin ve sindirilmemiş yem taneleri görüküyor,kanlı ve kahverengi dışkı.Anne ve baba önce durgunlaşıyor,yem yememeye,yavrulara bakmamaya ve çok kısa sürede göğüs kurumuş kuş eriyerek üç gün içinde ölüm.Bazılarındada göz ve gaga etrafı tüyleri dökülüyor ve şişiyor,Labaratuarda test yaptırdım,Askarit yumurtası görülmüş.veteriner Parazit ilacı verdi kullanmaya devam ediyorum.Ama tam anlamıyla yok edemedik, çünkü tekrar tekrar çıkıyor.Benbirçok ilaç denedim ama kurutamadım.Bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

img

kuşcuusta

16 yıl 7 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba, sayın arkadaş, muhabbet kuşlarının çok önemli ve çok bulaşıcı hastalıkları var...Bunlardan bir kaç tanesi virüs hastalığı ve bu hastalıklar için bir tedavi yok...ancak Amerika da aşısı bulunuyor...Bu salgın hastalıklar birçok ülkede olduğu gibi Türkiye de de var...Ama kuşlarının hasta olduğu kimse söylemiyor muhtemelen ve bu tür kuşları satarak elden çıkarıyorlar. Muhabbet kuşu hastalıklarını teşhiş etmek çok kolay olmuyor...Yani tahlil yaptırmadan zor...Sıradan veteriner kliniklerde yapılabileceğinide sanmıyorum çok... KURUMA hastalığı muhabbetlerde bulaşıcı bir hastalık...Akut ve kronik formu bulunuyor...Akut formunda hayvan 2-3 gün içersinde zayıflayıf ölebiliyor...Kronik formunda ise aylara varan bir zayıflama ve sonuç yine ölüm... HASTALIĞIN etkeni fungal (maya) bir mikroorganizma...megabakter olarak biliniyor ve ANTİBİYOTİKLER bu hastalıkta etkili değil...hastalığın tedavisinde kuşlar için hazırlanmış bir ilaç AVUSTURALYA da üretiliyor...su ile kuşlara 30 gün veriliyor...Aynı etken maddeli beşeri ilaçlar eczanelerde var...Triflucan şurup ve Flucan Dermatalojik Tablet bunlardan bazıları...tablet olan kapsül tarzında bir kapsülü 10 ytl...yani ucuz bir ilaç değil...şurup daha hesaplı ama şurubunda kuşlara içirilmesi gerekiyor ki buda sabır işi ve birden fazla kuş hastalandığında uzun süre tek tek vermek kolay değil...internetten MEGABACTERİOSİS teşhiş ve tedavi ilkeleri diye arama yaparsan bir tıp dopktorunun yazmış olduğu makaleye ulaşabilirsin ve bu adı gecen ilaçların dozlarını öğrenebilirsin... Hastalığın yok edilebilmesi için temizlik çok önemli...

img

mesutmutlu

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

çok teşekkür ederim,mesut arkadaşım,uzun zaman sayılabilecek bir süredir,ilkkez bir arkedaşın ilgisi beni memnun etti,ve bu arada çok farklı gelişmelerle biçok sorununda üstesinden geldim çok şükür,yinede çok teşekkürler.

img

kuşcuusta

16 yıl 7 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, Bilgiler faydalı olabildiyse ne mutlu bana...benimde muhabbetlerim var ve mesleğim itibariyle(veteriner hekim)araştırıyorum...malum kafes kuşları üzerinde çok pratiği olan veteriner hekim yok...

img

mesutmutlu

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ