Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

lütfen yardım :(:(

Arkadasalr gecenlerde iguana aldım.Teraryumunu anlatılan kurallara göre kurdum fakat iguanam erkek oldu için çok vahşi. Her meyve verişimde kuyruyla bana vurcam diye camlara ağac dallarına vurdu.Kuyru kırılmış ve geçenlerde düştü:(:( .Acaba tekrar cıkarmı yoksa öylemi kalır.

img

levis

16 yıl 4 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

iyi seninki kuyruk atıyomuş kardeş, benimki çok aşırı büyüdü bugünlerde ve sürekli ısırma girişimlerinde bulunuyo kafesin önünden geçince resmen atlıyo ısırmak için dışarda olsa mazallah koparır, bir kez ısırmıştı zaten. Şu an iki yaşında şu saatten sonra nasıl evcilleştiricem bilemiyorum bende, ve bu durum canımı çok sıkmaya başladı. Yemeğini bile uyku zamanında verebiliyorum düşün artık, sonunda vericem birine sanırım bende...

img

arkeologum

17 yıl 2 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bir iki gün kadar aç bırakın... biraz zor bir durum iguananızı aç bırakmak şahsen ben dayanamamıştım birini aç bıraktım diğerine kıyamadım kıyamadığım hala yabani :) diğeri ise artık elimden su bile içiyor. iguananızın size güvenmesi lazım önce bu güveni sağlayın dediğim gibi bir iki gün aç bırakın, sonra elinize en sevdiği yiyeceği alın ve önünden ağzına doğru uzatın belirli bir mesafeye gelince durun, ilk başta bir anda atılacaktır büyük bir ihtimal elinizdekine dikkat edin parmaklarınızı ısırtmayın :) bunu sürekli tekrar edin (elle beslemeyi! aç bırakmayı değil) ılık su ile banyo yaptırın, elinizde yaptırın banyoyu zaten kaçmaya çalışacaktır, başını musluğun altına tutmayın, kuyruktan yukarı doğru başlayın yıkamaya.. evinizde küvet varsa içini ılık su ile doldurup iguananızın yüzmesini sağlayabilirsiniz fakat yine büyük bir ihtimal kaçmaya çalışacaktır fakat küvet kaygan ve pürüzsüz bir yüzey olduğu için tırnakları işe yaramayacak ve suyun içine kayacaktır, ön ayaklarından parmağınızla tutun ve suyun içinde hafifçe hareket ettirin, bir kaç dk sonra çıkartıp hemen havlu ile kurulayın. Besledikten sonra sıcak bir yere ihtiyaçları vardır bunun asla unutmayın, yediklerini hazmetmesi için sıcak bir yere koyun, ısı taşı, ısı padi, üzerine havlu örtülmüş kalorifer peteği, vs. vs. orada inceden inceden uyuklamaya başlayacaktır iguananız, iguananızı elinize alırken dikkatli olun, asla sırtından elinizi yakşaltırmayın, kafalarının üzerinde bulunan siyah noktadan elinizin gölgesini farkeder ve yırtıcı bir hayvanmış gibi düşünerek ya sizden kaçar, ya ısırmaya çalışır ya da kuyruk atar. iguananızla mutlaka ilgilenin, terraryumun içerisinde bir başına bırakmayın, imkanınız varsa her gün mutlaka terraryumun dışına çıkartın, 1-2 saat kadar odanıza koyun kapatın odanın kapısınıda gezsin, büyük bir biraz gezecek, güneşin pencereden geldiği yere gidecek, orada biraz takılacak ve oradan sonra tekrar dolaşacaktır, elinize almak için ilk başlarda baya bir çaba harcamanız gerekecek, fakat dikkat edin iguananızı çok fazla korkutmayın kuyruğu bırakıverir (yerine gelmesi çok uzun zaman alır ve eskisi gibi olmaz.) iguananız kaçarken kendisinden beklenmeyecek hızla hareket edecektir, genelde köşelere, dolapların arkasına, koltuk altına, masaların köşeleri gibi karanlık ve ulaşılması zor yerlere kaçacaktır bunun önlemini önceden alın. arada bir iguananızı elinize alıp sevin, boynunun altının okşanmasını severler, iki gözlerini birden kapattıklarında size güvenmeye başladığını anlayabilirsiniz, tabi anında gözlerini açıp elinizden kaçmaya çalışabilir... kendisine size alışması için zaman tanıyın ona göre sizde çok farklı ve kocaman bir yaratıksınız bunu asla unutmayın. elinize alıp sevmeye başladığınızda sırtını kalp hizanıza doğru yapıştırın, hem igunuzun üşümesini engellersiniz, hemde kalp atışlarınızı hisseder biraz daha rahatlamasını sağlar. iguanaların burunları çok hassastır, ısıdaki ufacık farklılıkları bile hisseder, iguananızın bulunduğu odada SİGARA İÇMEYİN! bu söylediklerimi sürekli tekrar edin :) göreceksiniz iguananız size alışacaktır. iguana alıştırmak konusunda söyleyeceklerim bu kadar bunlar kendi gözlemlerim daha önce bi iguanam vardı ama kaçtı :( ondan sonra iki tane daha aldım bunların hepsini bu iki iguanada yaşadım şimdi ise biri hasta :(

img

ozzie

18 yıl 9 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ