Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kabuk döküyor normalmi?

kendime yeni yıl hediyesi olarak balık almaya gittiğimde kaplumbağaların şirinliğine dayanamayarak kendime bir adet kaplumbağa aldım.sadece kabuk boyu 3 cm civarında.ve sanki bir yılan kabuk değiştiriyomuş gibi dış kabukları altıgenlerin etrafından açılmaya başladı daha önce tecrübem olmadığı için hiç farketmedim ztn bir süre sudan ayrı kalınca,kuruyunca belli oluyor.2tanesi koptu ve düştü.bu bi hastalığın habercisi olabilirmi?

img

painkiller

16 yıl 4 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

painkiller bu sitenin forumlarında ve eski forumların içinde bu konu ile ilgili başlıklar var biraz araştır, burada  tosbiler ile ilgili aradığın herşey var mesela. Fotoğrafını görmeden bir şey söylemek hatalı olur ama kaplumbağaların büyüme sürecinde kabuk ve deri değiştirmesi doğaldır ne de olsa sürüngen.

img

deryailesezer

16 yıl 4 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Su kaplumbağalarının zaman zaman kabuklarındaki üst katmanı yarı mat tabakalar halinde dökmeleri olağan ama tabiki bu işin aşırıya kaçmaması lazım. Kabuk üzerinde beyaz pembe başka oluşumlar yada yaralar veya doğal renginde renk kayıpları yoksa yada kabuğu yumuşamamışsa bu dökmelerden endişelenmeyin. 3 cm civarında ki kaplumbağanın kabuk dökmesi erken ama olabilir. Kabuk sağlığı için mutlaka kalsiyum ve D3 vitamini almasını sağlayın. Yazın sıcak havalarda aşırı sıcak oldumu kaçacak gölgeside mutlaka olacak şekilde direk olarak arada cam olmadan güneş görsün.

img

frozen

18 yıl 5 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

farklı renkte lekeler yok.kabuğu yumuşak ama aldığımda öyleydi.bugün kabuk sertlestirici ve vitamin kompleksi aldım kullanmaya başladım.fotoğrafını çekip koyayım ozaman daha ayrıntılı bilgi verme şansınız olabilir belki.

img

painkiller

16 yıl 4 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kabuk sertleştirici kullanma.
Bu kabuk sertleşticiyi petshoplar satış olsun diye mutlaka önerir ama biz asla önermiyoruz. Bir kere içinde ne var belli değil zarar veriyor bile olabilir, ikincisi profesyonel yaklaşımlarda böyle bir yöntem yada öneri yok demek ki işe yaradığı iddiası palavra.
Bu tamamen psikolojik bir ürün. Bazen soruyorlar " e peki işe yaramıyorsa neden böyle bir ürün var ve neden satılıyor " deniyor. Kaplumbağa için cici bici platik fanuslar da üretiliyor ve satılıyor mu? Evet. Peki işe yarıyormu ? Hayır. Çok zararlı mı? Evet. Demek ki her üretilen doğrudur yararlıdır diye bir kural yok. Bunlar dediğim gibi daha ziyade psikolojik ürünler pek bir işe yaramayan ama insanların bir umut satın aldığı ürünler yani. 
Kabuk sağlığı için 2 önemli unsur var besin yolu ile alınan kalsiyum ve bu kalsiyumu işe yarar hale getiren D3 vitamini. Gerisi psikolojik palavradır. D3 vitamini için ya özel kaplumbağa vitamini kullanacaksın ki ben bunu tavsiye ederim , çünkü içlerinde diğer çok gerekli vitaminlerde var yada DEVİT-3 ile destekleyeceksin. Vitamin kullanımında aşırıya kaçma çünkü fazlası da zararlı.
Sen hangi vitamini aldın ? Sera Tetra ve Beaphardan şaşmayın evet pahalılar ama hak ediyorlar.

img

frozen

18 yıl 5 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

çok teşekkür ederim yardımlarınız için...bilmediğim çok şey varmış.ayrıca donatello`mu okadar çok seviorumki ölürse çok üzülürüm:( güneş banyosu yaptırmam en iisi olcak kabuk sertleştirici yerine...

img

painkiller

16 yıl 4 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

ayrıca vitaminin ve sertleştiricinin markası deepfix.

img

painkiller

16 yıl 4 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kaplumbağamı her gün yıkamama ramen pis kokuyor ve suyu yeşil oluyo ne yapmalıyım ?

img

Didokaramel

8 yıl 9 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ