Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

iguana bakımı hakkında bilgi istiyorum

ilk önce hepinize cok teşekkür etmek istiyorum paylaşımlarınızdan dolayı.bi iguana almak istiyorum ama hiç bir bilgim yok igular ısırıyormu?ısırıyorsada ehlikelilermi ? bi forumda ısırabildiğini okumuştum.ve artık ewde bakılamayacak kadar büyüdüğü zaan ne yapıcam.barınak tarzı yerler alıyormu ? ewimde geniş bi akwaryumum war bunun içine neler gerekiyor yani uv ısıtıcı kaya vs vs. merak ettiğim konu bu aletleri kullanmak yerine neyi öneriyorsunuz en ucuz yoldan halletmek için? gündüzleri we aksamları ısı ayarını ayarlamak gerekiyormus.işim gereği ewe gelmediğim günler oluyor we bakıcak kmsede yok.mesela balıklar gibi sabit ayarları olan bir yöntemi warsa ayrıntılı bi şeklde tarif ederseniz cok sevinirim. simdiden cok teşekkür ediyorum hepinize.

img

saadegazoz

16 yıl 3 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bazı günler eve gitmiyorsanız iguana beslemeyin bence, çünkü felaket ilgi isteyen bir canlıdır. Forumun eski topiclerini okursanız söylemek istediğimi anlayacaksınız,her gün taze yemeğini koymak suyunu değişmek, hijyeni ayarlamak zor iş, baş ederim diyorsanız problem yok tabiki... saygılar..

img

arkeologum

17 yıl 2 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

demek istediğinizi anladım çok teşekkür ediyorum.hergün taze yemek we ilgi konusunu halledebileceğimi sanıyorum.o konuda fazla problemim olmaz.dediğim gibi evimde bi akwaryum war bunu güzel bir teraryum yapmam için neler gerekiyor.mesela ısı taşı.bu herhangi bi büyük taş olabilirmi?weya uv ısıgı yerine yeşil ampul kullanılabileceği yazıyordu forumda bu ne kadar doğru?artık ewde bakılamayacak kadar büyüdüğü zaman elimden nasıl cıkarıcam?we son olarakta ısırırmı?ısırdığı zaman ne kadar tehlikelidir ?biliyorum cok soru sordum ama bilgilerinize güweniyorum.iguları cok seviyorum ama hiç bir bilgim yok.hepinize çok teşekkür ediyorum tekrardan. saygılar.

img

saadegazoz

ÖZEL MESAJ

Birgün onu terketmeyi düşünerek bir iguana almamalısınız, ömrü boyunca ona en iyi şekilde bakmayı, ihtiyaçlarını karşılamayı, ilgi göstermeyi göze alıyorsanız alın, yoksa lütfen almayın. Bakın ne kadar çok satılık iguana ilanı var, bir yerelere bırakma opsiyonu yok, "elden çıkarmak" çok zor, herşeyden önemlisi son derece duygusal hayvancıklar, alıştığı ortamdan ayrılmak, terkedilmek onun için yıkıcı olacak..

img

pinar1112

17 yıl 1 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ewet bu konuda haklısınız ama herseyi göze aldım ben xD büyüsede kocaman olsada hep onunla birlikte olmayı planlıyorum.bir kaç video izledim ve bunun cok zewkli birşey olduguna inandım xD hepinize çok teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için. ama hala soruma bi cewap weren cıkmadı xD xD evimde bi akwaryum war bunu güzel bir teraryum yapmam için neler gerekiyor.mesela ısı taşı.bu herhangi bi büyük taş olabilirmi?weya uv ısıgı yerine yeşil ampul kullanılabileceği yazıyordu forumda bu ne kadar doğru?igular ısırıyormu?ve son olarakta tam anlamıyla bir teraryum elde etmek için aşagı yukarı nekadar para lazım ? SaygıLar..

img

saadegazoz

ÖZEL MESAJ

Teraryum için bence akvaryumu tercih etme, hava sirkülasyonu açısından çok sağlıklı olmuyor, ben yerinde olsam kafesi tercih ederim. Bunun dışında bu kafes ya da akvaryum epeyce büyük olmalı, çünkü çabuk biyir ve hareketlerini kısıtlar küçük bir teraryum. İç dekorasyonda ısı taşları var küçük, orta ve büyük. Bunlar biracık pahalı oluyor orta olandan seçersen ilersi için iyi olur. Ya da ısı petleri var bunu akvaryumun çeşitli yerlerine döşüyorsun zeminden ısıtıyor. Zemine ya ağaç kabuğu ya da preslenmiş talaşlar koy derim, suyu ve dışkıyı emmesi açısından. Bir de hayvanın tırmanması için ağaç kökü koyabilirsin sanıyorum ki seranın böyle bir ürünü vardı. Dikkat etmen gereken organik maddelerde hayvanın üzerindeki parazitleri görmen çok zor olacağı için çok iyi bir dezenfekte uygulamalısın. Ampulden bahsetmişsin, bu ampul armut şeklinde kırmızı,yeşil,sarı olur ve içinde aynası var. Bildiğin spot ampul 75w ya da 100 watt alırsan çok iyi olur, ampul burada iguananın ihtiyacı olan uv-a ve uv-b`yi karşılamak içindir, ama bu ampuller A ve B den hangisini karşılıyordu unuttum şimdi. Diğerini karşılamak için ya hergün iguananı güneşe çıkarmalı ya da iyi bir sürüngen florosanı kullanmalısın, sanıyorumki ozaman spot ampul kullanmana gerek kalmaz. Büyüme meselesine gelince, büyüyünce bir yere verebilirmisin bilmiyorum ama çok kısa zamandada eve sığmayacak kadar büyümez merak etme, ama Pinar hanımın söylediği gibi ilerde vermek için alıyorsan ben alma derim...Ben kendi igumu da vermek istemezdim ama benim problemim aile içi problem kendi evim olsa asla benim büyüttüğüm canlıyı trilyonda verseler vermem...

img

arkeologum

ÖZEL MESAJ

arkeologum, yardımların için cok teşekkür ediyorum.bugün bir akvaryum yaptırdım 61 cm (uzunluk) 44 cm (genişlik) 54 cm (yükseklik) içine kedi kumu koymayı düşünüyorum sıwıyı hemen emiyormuş.katıyıda elimle kolaylıkla alabilirmişim.ben size msn adresi wersem bana birazcık yardımcı olsanız mümkünmü ?uv ışık ve ısı taşları hakkında. [email protected] SaygıLar..

img

saadegazoz

ÖZEL MESAJ

Selam! mesajı yeni okuyabildim kusura bakma,teşekküre hiç gerek yok kardeşim yardımcı olabilirsek mutlu oluruz, msn i ekledim, her türlü yardımcı olurum tabiki, yalnız kedi kumunu daha önce bir forumda okumuştum ama tavsiye etmiyorlardı nedenini şimdi hatırlayamıyorum ama sakıncaları olduğunu duymuştum, bir araştırırsan çok iyi olur.

img

arkeologum

ÖZEL MESAJ

arkeologum sanırım bnm msnde sorun war.istersen sen yaz ben ekliyim seni kişi listeme.bu arada teraryumun zeminine kedi kumu yerine halıfleks tarzında bişi koydum xD ben beğendim teraryumu ama bakalım senn gibi işi bilen biri ne dicek?(önemli olanda bu zaten) saygıLar..

img

saadegazoz

ÖZEL MESAJ

arkeologum zahmet olmazsa msnini yazabilirmisin kardeş sana msnden bi kaç soru sormak istiyorum sen baya iyi biliyosun bu işi yardım edersen çok sevinirim

img

coulomb

16 yıl 3 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ