Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

Bu Durum Normalmi

Sanırım altı aylık olan Tekirimle bir sorunumuz var. Çok Yiyor evet sabah ne kadar mama koyarsam koyayım tabağına akşam eve geldiğimde aç oluyor onun obez olmasını istemiyorum bunun belirli ölçüsü falan varmı ne kadar verilmeli veya kendi halinemi bırakılmalı

img

pistimsah

19 yıl 9 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Obezite genelde kısırlaştırılmış dişi kedilerde görülüyor. Hani şu tvlerde gördüğümüz 18-20 kilo olan kediler genelde işte bu ameliyat edilenler. Bu tür bir kedi görmüştüm 9-12 kiloydu sahibi malesef çok veriyoruz çünkü eğer istediği kadar yem vermezsek saldırganlaşıyor demişti. Yani bir manada kediye teslim olmuşlardı. Kedide hem şişiyor hemde şiştikçe dahada hareketsizleşiyordu.Bir nevi kısır döngü. Siz kendi haline bırakmayın disiplinli olun. Gerçi şimdi tam büyüme dönemi ihtiyacı fazla sizin günde ne kadar verdiğinizi de bilemiyorum. Arasıra tartın ve veterinerinizden normalde bu aylarda kaç kilo olması gerektiğini öğrenin ona göre ayarlayın. Çok yiyorsa karşılık olarak biraz koşturmasını yediklerini yakmasınıda sağlayın. Kimse kedisinin obezite olmasını istemez ama genede bir şekilde bu sorun oluşuyor demekki sinsi bir yapısı var. Obezite yanısıra pek çok sağlık sorununuda beraberinde getirecektir mesela böbreklerde sorunlar gibi. Evde bütün gün yanlız kalıyorsa eve döndüğünüzde size naz yada şımarıklık yapacaktır mümkün olduğu kadar etkilenmemeye çalışın.

img

frozen

18 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

teşekkür ederim frozen sağol ben veterinerimden günde 80 gram yemesi gerektiğini öğrendim aynı zamanda 1 yaş görünümündeymiş ve şu anda bir sorunumuz yokmu çok sağol vakit ayırdığın için

img

pistimsah

19 yıl 9 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ