Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

Deneyimli arkadaşlar bilginize ihtiyacım var! Ankara

Merhaba, Bahçeli, müstakil bir evde yetiştirmek üzere yavru kedi istiyorum. Yazacağım durumlar göz önüne alınarak doğru kediyi bulabilirsem yıllardır kedi özlemi çeken biri olarak çok çok iyi bakılacağına şüpheniz olmasın. Ancak özgürlüğüne düşkün olmaması önemli. Çünkü bahçenin dışında, evin etrafında 7 yıldır tek bir kedi görünmediği hâlde çok sayıda sahipsiz köpek var ve bir kediyi hiç de hoş karşılayacaklarını sanmıyorum. Sonra üzücü bir olay yaşanmasını istemem. Öte yandan annem ve babam çok titizler, yani çok uzun tüylü bir kedi alınması, kedimle benim psikolojimizi bozacak sorunlara neden olabilir. Bu özgürlüğe düşkünlük meselesinde kedinin cinsiyeti bir farklılık yaratıyor mu? Bir sitede kedilerin cinslerine göre huyları listelenmiş, bu listelere ne kadar güvenilebilir acaba? Son olarak canayakın, okşanmayı, birlikte uyumayı seven, oyuncu olmakla birlikte hırçın olmayan, sık sık dışarıya çıkma isteği taşımayan bir kedi benim için doğru kedi. Kedilerin özelliklerini anlamak için kaç aylık olmaları gerekiyor? Yardımcı olacak herkese şimdiden sonsuz teşekkürler. Yıllarca beklemiş ve ailesinden onay almış biri olarak yanıtlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

img

hilalay

16 yıl 1 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

Zor bir soru. 15 farklı kişiye sorsanız belki 15 farklı kedi türü bile söylenebilir.
Kedilerin türleri hakkında söylenen o katalog özellikleri kaba genel hatları belirler ama kesin değildir. Çok sakin bir iran olabileceği gibi hırçın asabi bir iran kediside olabilir. Zaten Türkiyede o liste halinde sıralanan türlerin pek çoğunu bulamazsınız piyasada sınırlı sayıda tür var. Örneğin en sakin, asla sinirlenmeyen, sahibine oldukça düşkün , ev tipi kedi türlerinden birinin ragdol olduğu söyleniyor. Ama Türkiyede pek satılmıyor. Gerçi Türkiyede üreten bir bayan olduğunuda duymuştum. ama ragdollar hem çok uzun tüylü hemde oldukça pahalı olsa gerek.
Tüy konusuna gelince tür olarak kısa yada uzun tüylü olsun tüy dökmeyen kedi olmaz hepsi sonuçta döker. Titiz insanlarda sizin görmediğiniz o tüyü şak diye görür. Tüy bir soruna yol açacaksa bence kedi almayın. Ayrıca kedi yasaktan anlamaz özgürlük ister salona mutfağa girmek ister salon koltuklarında yatak üstlerinde keyfince uyumak ister. Benim çevremdeki pek çok kedi zaten gece illa gelip sahibinin yatağında yatıyor. Ayrıca mobilyalarda duvarlarda perdelerde az çok bir tahribat mutlaka olacaktır. Aileniz bu konularda titizlenirse ilerde mutlaka sorun çıkar. Bence iyi düşünün alıştıktan sonra ayrılmak her iki taraf içinde üzücü olur.
Erkek kedi bölge sahiplenir bunuda çevredeki objelere işeyerek yapar. Mesela bahçede her çalıya her köşeye işer. Kızışma vakti evde tutmak zor olur ne eder yapar dışarı kaçar hatta uzun sürede eve geri dönmeyebilir. Ama buna karşın diğer zamanlarda dişilere göre sizinle daha iyi anlaşır daha sakin ve yumuşak olur.
Tarifinize tıpa tıp uyan bir kedi malesef yok biraz sizin biraz ailenizin fedakarlık yaparak orta noktada buluşmanız gerekecek. Tahminim sonuçta sizde pek çok kişi gibi iran türevlerinden mesela (Himalayan olabilir)yada British short hair (İngiliz kısa tüylü ) alacaksınız. Eğer bulursanız Birman da olabilir. Yada hepsini boşverip bir sokak kedisi sahiplenin emin olun etiket dışında hiç bir farkları yok.

img

frozen

18 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, ben İstanbuldayken evde 2 sokak kedisi besliyordum. Biri insanlara çok düşkün ve sürekli elimizi emiyordu. ikincisi ise yaramaz ve sadece belli zamanlar da insana geliyordu. Ayrıca camın kenarına oturup dışarıyı izliyordu. Fakat biz elimizle cama yaklaşıramıyorduk.ve dışarı kaçma eyleminde bulunmadılar. Antalyadaykende eve kaplumbağaların yanına sokaktan bir kedi aldım. ama bu kedi diğer iki kedime göre çok yaramaz idi. sonuç olarak 3 kedide sokak kedisi (tekir). Huyları kediden kediye değişiyor. Saygılarımla ttmmv

img

ttmmv

14 yıl 9 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ