Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

lütfen yardım yavru kedi!

Merhaba arkadaşlar daha iyi anlamanız için size hikayeyi en başından anlatacağım bir akrabam çiçekçi ve çiçek pazarında boncuk adında güzelmi güzel bir kedi vardı akrabam ona orda bakardı boncuk durmadan yavrulardı fakat hiç biri yaşamazdı en sonunda 3 yavrusu yaşadı daha sonrasında yavrular 2 ye düştü ve büyüdüler oyunlar oynamaya başladılar ve birgün baktıkki boncuk yok her yere aradık yok 1-2 haftadırda zavallı boncuktan iz yok 2 yavruyada süt ciğer fln verip besledik yavrulardan biri biraz evcilleşti çağırınca geliyor fln öbürü daha yabani ve bizde evcilleşene boncuk dedik annesinin anısına neyse.Dün gittiğimde birisinin elindeyken sevdim boncuğu ama çok tatlıydı bütün gün oyunlar oynadık bana başını kaşıttı.Ben boncuğu evime almak istiyorum fakat bazı sorularım var çünkü acemiyim. 1-Evde bir muhabbet kuşum var adı Recep onun için sorun olurmu? 2-Durumum çok iyi değil ona kutuda bakmayı düşünüyorum(orda çiçek tezgahlarının altında yaşamasından daha iyidir)o sorun olurmu? 3-Annesinden ayrıldı birde kardeşinden ayrılınca bunalıma girer mi? 4-Eşyalara zarar verirmi birde bizim salon mutfak birleşik kutusundan kaçıp mutfaktaki yemekleri yer mi? 5-En önemlisi ona çok fazla para harcıyamam.Bana onun ihtiyaçları çok pahalıya patlarmı? 6-Daha önceden bir kedi tarafından ısırıldım kedimlede böyle bir sorun yaşarmıyım? cevaplarınız için teşekkürler biraz uzun oldu ama acemilik telaşı!

img

ayca_eco

16 yıl 2 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kedi ile muhabbet kuşu arasında tatsız şeyler olabilir eğer kedi kuşu yakalarsa. Ama zaten kuş kafeste olacak dışarı salarken kediyi odaya kapatırsınız bu biraz kedi ile kuşun yan yana gelebilmesiyle ilgili.
Kutuda bakabilirsiniz illa özel yapım yuva şart değil. Ona uygun bir koliyi biraz keserek ona yuva yapabilirsiniz ben sokak kedilerimi bahçede naylon poşet ile suya karşı yalıtılmış kapalı kolilerde bakardım. Dibine 2-3 kat mufak havlusu koyun arasıra değiştirin.
Kedinin biraz masrafı olur mesela maması , kumu , kaka kabı ve mutlaka ama mutlaka yapılması gereken aşıları gibi. Aşıları yapılmazsa daha büyük veteriner masrafları çıkar.
Ayrılmak ona zarar vermez kediler tek olarak yaşarlar.
Eşyalara zarar verir koltuklar halılar perdeler hep tırmalanır ayrıca her yere tüyünüde döker bunlar mutlaka olacaktır mesela ben tüyü dert etmem ama sizi bilemem.
Kedi meraklıdır her yere girer yasak masak pek dinlemez mutfağada girer ama bunca kedili ev var sorunlar bir şekilde halledilir .
Tavırları kedisine göre değişir örneğin biri yanlızken acaip miyavlar diğeri pek ses çıkarmaz bu tür farklılıkları önceden bilmek mümkün değil.
Kediyi çok fazla zorlamazsanz sizi sert bir biçimde ısırmaz ama ısırılmayı göze alarak bu işe başlayın gülü seven dikenine katlanır misali
Boncuk erkekmi dişimi buda önemli Erkek kediler daha uysal daha iri olur ama kızışınca mutlaka dışarı çıkmak ister ve evde durmaz bu sırada birkaç gün eve dönmeyebilir de. Ama işini bitirir kir pas içinde birazda pis kokarak eve döner.  Dişi de kızışınca evde size rahat vermez eğer ameliyat edilmemişse günün birinde bir şekilde mutlaka yavruları olur o yavrular da  istesenizde istemesenizde başınıza bela olur.
Fikir vermesi açısından çok özet olarak ve genel şeyler yazdım. Bu yazdıklarım ortalama şeyler mutlaka olacak yada olmayacak diyemem. Mesela kedinin mobilyalara hasar vermesi son derece normal olan bir durum ama kim bilir vermeyebilirde..Kedi köpek yan yana yaşamaz kapışırlar denir ve doğrudur ama yan yana yaşayan çok sayıda kedi ve köpek var..Çok istiyorsak bazı şeyleri göze alıp denemek ve  ortaya çıkan sorunları o anki duruma ve koşullara göre çözmek lazım.
Kolay gelsin

img

frozen

18 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ