Hepsievcil

Kuş Forumları > Kuş Türleri Sağlık ve Bakım

Mesaj Ekle

yavru serçeyi nasıl uçurmalı?

Merhabalar arkadaşlar! Deneyimli arkadaşlara bir sorum olacaktı. Geçenlerde sokakta yavru bir serçe kuşu buldum. Kendisi biraz hırpalanmış bir vaziyetteydi. (başka kuşlar tarafından saldırıya uğramıştı sanırsam, derisinin üzerinde gaga izleri vardı... Tüyleri yer yer yolunmuştu.) 3-4 gün boyunca irik ve yumurta sarısını karıştırarak (birazda süt ekleyip) damlalıkla besledim. Sonra kendi kendine yemeğe başladı. Pet shop`ta yavru kuşlar için özel bir yem aldım onunla besliyorum. Şu an kuşuma balkonda bakıyorum, bana geleli 12 gün oldu. Fakat zıplar gibi uçuyor, uçmayı beceremiyor. Henüz tüyleri de tam çıkmamış gibi, kursağı görünüyor mesela... Evcilleşip, insanlara yaklaşırsa dışarıda zarar görür korkusuyla kendisiyle mesafeli bir ilişki kurdum, çok fazla dokunmuyorum... Bu kuşa uçmayı nasıl öğretebilirim? Kendi haline bıraksam öğrenir mi? Selamlar...

img

cakirpia

15 yıl 11 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sevgili cakirpia arkadaşım bu tür kuşlar doga hayvanı oldukları için uçmayı yemek yemeyi ve herşeyi yavruyken annesinden veya başka bir yetişkin serceden taktik alarak ögrenebilirler kuş kendi kendine yemegi ögrendigi zamn onu serbest bırakmalısın.biliyosunki türkiyede herkez hayvan sever degil eger o kuş insanlara fazla alışırsa birgün gelir kötü birinin eline düşer ve son iyi olmaz sende onu kendine fazla alıştırmadan dogaya bırakmaya çalış.. bırakabilecegin en güzel yer sercelerin bol oldugu (parklara) yerlere bırakmalısın.. İYİ GÜNLER Güven Kuş Cenneti Abdullah Arkın

img

abdullahh

16 yıl 5 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Nasıl ama yaa??? Kuş daha uçmayı bilmiyor ki...Parka bırakırsam kediler ya da insanlardan zarar görecektir. Bu halde doğaya salma fikri bana pek mantıklı gelmiyor açıkcası. Ama söylediğiniz gibi kuşun yabani kalması durumunu ben de önemsiyorum. Yemini suyunu bırakıp, onun dışında ilişki kurmuyorum. Bakalım daha bir güçlensin de o zaman önerinizi hayata geçirebilirim

img

cakirpia

15 yıl 11 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ