Forum Mesajları

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

EKMEK ZARARLI MI?

aRkadaşlar bu sorunun yanıtını bende arıyordum bir kaç arkadaşın yapmış oldugu yorumlar çakışınca bende veterinere sordum cevabı: hiç bir zararının olmadıgı ileride felç gibi şeylerin olması ile alakasının bile olmadıgını söyledi Hoşçakalın artık bu konuda rahat olabilirsiniz ama ıslak vermeyin derim ben :)

benim kuş bayılıyor ekmeğe vermedimmi çığırıyor yıkıyor ortalığı bayat yemiyor yumuşak oldumu lüp lüp indiriyor mideye ama tombullaştı ekmek yiyeli başkada bir zararını görmedim şimdiye kadar 

ephisteme / 10/21/18 12:20:18 AM

Bizim kuşumuzu yavruyken bile ekmekle büyüttük ve her gün olmasa da çoğu zaman ekmek verdik. 14 yaşına kadar sağlıklı yaşadı ve yaşlılıktan öldü. Şaşırdım bu ekmeğin felç etmesi olayına.

Asli0801 / 3/3/18 4:22:30 PM

benim sorduğum veteriner hekim de gagada birikip gaga felcine neden olacağını üstelik hiçbir yararının da olmadığını söyledi. ben vermeyin derim.

elmas / 7/10/05 6:44:05 PM

<p>Sevgili arkadaşlar.. &Ouml;ncelikle şunu hemen belirtmek istiyorum ki; burada elbette ki hepimiz, ya bilgi ve deneyimlerimizi yazıyoruz&nbsp; ya a ger&ccedil;ekten bu konuda bilgi ve deneyim sahibi kişilerin de (veteriner ve profesyonel &uuml;reticiler) fikirlerini alarak yazıyoruz. Yani burada izlere verdiğimiz ya da vermeye &ccedil;alıştığımız bilgiler, asla ve asla kuşlarınıza&nbsp;ve kuşlarımıza zarar verecek bilgiler değildir !!! Fakat ortada da ş&ouml;yle bir ger&ccedil;ek var ki, herg&uuml;n yazılan şeyler birbiryle &ccedil;elişkili olabiliyor. Mesela Crano arkadaşımız; danıştığı veterinerden, ekmek yedirmenin hi&ccedil; bir zararının olmadığını ve&nbsp;ileride de fel&ccedil; gibi şeylerin olmasının bile olamacağını&nbsp;&ouml;ğrenmiş ve bu konuyu burada bizlerle paylaşmış. Ben ve bir&ccedil;ok arkadaşım da, bu konuda aynı şekilde d&uuml;ş&uuml;n&uuml;yoruz. Ama ben; hem kendi bilgi ve deneyimlerimden,&nbsp;hem de&nbsp;bu konuda ger&ccedil;ekten &uuml;st&uuml;n bilgi sahibi (ve sadece bir tane değil) veteriner ve &uuml;reticilerden edindiğim bilgilerden yola &ccedil;ıkarak yazıyorum bu konudaki yorumlarımı.. Yani ekmeğin &quot;yağlanma ve kilodan&quot; başka bir probleme yol a&ccedil;mayacağını.. elmas arkadaşımız da; danıştığı veterinerin gagada birikip gaga felcine neden olacağını &uuml;stelik hi&ccedil;bir yararının da olmadığını s&ouml;ylediğini bizlerle paylaşmış. Sadece bu konuda değil, daha başka konularda da fikir ayrılıkları yaşıyoruz. Vitaminler, ishal kesiciler vb.. Ve gerek, aramıza yeni katılan, gerekse bu konularda ne yapması gerektiğini bilmeyen arkadaşlarımız da, doğal olarak endişeye kapılıyorlar ve &quot;acaba hangisi doğru, şu arkadaşın dediğini mi uygulasak ya da diğer arkadaşın dediği mi doğru, onu mu uygulasak&quot; diyorlar.. Elbette ki, kendi adıma konuşmam gerekirse; daha &ouml;nce de belirttiğim gibi, ben hi&ccedil;bir zaman uygulamadığım ve doğruluğundan %100 emin olmadığım konular hakkında asla yazmıyorum! &Ccedil;&uuml;nk&uuml; yazdığım şeyler uygulanır ve sonu&ccedil; h&uuml;sranla noktalanır ise, ben vicdan azabı &ccedil;ekerim.. Nasıl ki, kendi miniğimin t&uuml;y&uuml;ne zarar gelmesini istemiyorsam, sizlerin de miniklerinizin başına bişey gelmesini asla ve asla istemem! Bu y&uuml;zden, aklınıza yatmayan, i&ccedil;inize sinmeyen konular varsa, siz de iyice araştırıp farklı veteriner ve &uuml;reticilere danışıp, i&ccedil;inize ger&ccedil;ekten sinince uygulayın bazı tedavi y&ouml;ntemlerini.. Fakat elbette ki burada da, bazı konularda hem fikir olmaya gayret edelim. Duyduğumuz her yeni bilgiyi birbirimizle paylaşalım ki, paylaşımlarımız ve uygulayacağımız tedavi ve beslenme y&ouml;ntemleri, en sağlıklı ve en g&uuml;venilir şekilde olsun..</p> <p>Hepinize, minik meleklerinizle birlikte sevgi ve sağlık dolu g&uuml;nler diliyorum..</p>

blue1 / 7/10/05 8:41:03 PM

<p>Blue yazdıkların i&ccedil;in seni tebrik etmek istiyorum..TEBRİKLER..</p> <p>Saygılarımla,</p> <p>Crano</p>

crano / 7/11/05 6:35:50 PM

Ben kuşlara ekmek vermekten çekinmiyorum şişmanlattırmaktan ve yağlandırmaktan başka bir zarar görmedim göreceğinide zannetmiyorum. Blue sizi tebrik ediyorum.

mumit / 7/11/05 7:12:06 PM

slm.arkadaslar,formda ki ekmek sorusu aslında pek göze batmayacak bir sorun gibi hissedilebilir ama önemlidir,özellikle CRANO arkadasımızın danıştığı vet.arkadas ın kuşlardan pek anlamadığına inanıyorum.kendi şahsım adına konuşmam gerekirse vet.lerin içerisinde kuşlardan anlayana daha doğrusu tam anlamıyla anlayana hiç rastlamadım desem yalan olmaz.nedeni ise tamamen maddi,çünkü vet.denilince akla kedi ve köpekten başka hastası olmayan doktorlardan başkası gelmiyor.hatta daha önce de yazmıştım büyükşehirlerimizden birindeki hayvanat bahçesi vet.leri de bunlara dahil,ne yazıkki kitap bilgilerinden öteye bişey verilemiyor kuş severlere.anlayanını bulmak ta inanın çok zor,durum böyle olunca da sadece ekmek söz konusu değil,diğer kuş hastalıklarında da tezatlar ortaya çıkıyor,biri başka diğeri başka ve kafadan atma tedaviler öneriliyor,öyle ki bazen gülesi geliyor insanın.neyse gelelim konumuza,ekmek tedavi amacı dışında ve sık kullanıldığında kesinlikle felç edicidir.şimdi bazı arkadaslar ben verdim bişey olmadı diyorlar,ancak uzun vadede göreceklerdir zararını.bahis konusu zarar sadece muhabbetler de değil,kanatlı sayabileceğimiz hemen hemen her canlıya aynı etkiyi yapmaktadır,evet ishalde tedavi edicidir ama kahvaltı sofrasının başından ayrılmayan kuşa da kesinlikle zararı dokunacaktır.öncelikle ayaklarda hareketsizlik,devamında kanatlarda uyuşukluk ve uçmama ardından da yere basacak gücü bulamayacak olduğu yerde kalacaktır.ben bunları tamamen kendi tecrübelerime inandığım için yazıyorum ve karar tabii ki sizlerin.isteyen verir istemeyen vermez.ancak ısrarla söylüyorum kuşlarımız ekmek vs.mayalı gıdaları seviyor olabilirler ama kesinlikle verilmemelidir.

erhan70 / 7/11/05 8:35:59 PM

Blue.Seni nasıl tebrik ediyorum anlatamam,sağol,ağızına sağlık. Kendi adına konuşmuşsun ne güzel,tabiki bende kendi adıma konuşuyorum.Şu sayfalarda dikkat edin göreceksiniz.Bir vitamin muhabbetidir gidiyor.Artık o kadar yozlaştıki ishal kuşada vitamin,kabızada,tüy dökenede ,yavruyada,yaşlıyada.Tabii üretici arkadaşların bilgileride bize lazım. AMA her şeyden önce ilim,eğer yazılı bir kanıdı yoksa devreye tıp,ve onunla uğraşan veterinerler girer.Yoksa bu hoca vaazlarından ileriye gidemez.Yani kimse bir şey bilmiyorda biz üreticilermi biliyoruz.Yapmayın ya.Bizlerinde ne bilmediği konular var.Öyle gülünç tarifler varki.- Kişi kuşum ishal ne yapayım? diye soruyor, bir diğeri 1 ton suya 20 gram vitamin karıştır ver diyor.Kişi devam ediyor-ilacı aldım ama üzerinde kuş resmi yok diyor.Hadi bir kuşku doğuyor insanda.Hepimiz bu mevzuların insanıysak ve bu işten ekmek yiyorsak,lütfen verilen bilgileri yine bu satırlarda görelim.Buraya yazalımki herkezle paylaşalım bilgilerimizi.Gizli saklı yakışmıyor bizlere.Hepinizi saygı ile selamlıyorum.

sherif / 7/12/05 1:02:23 AM

Ekmek taze olmadıkça kuşa zarar vermez bayat ekmeği süt ile hafif çe ıslatıp verebilirsiniz (ama süt çabuk bozulacağı için yarım gün dursun yeter) özellikle yavrusu olduğu zamanlar ben yıllardır muhabbet besledim şimdi kanarya besliyorum onlarada haftada bir verrim hiç bir zararını görmedim arasıra değişik menülere kuşların herzaman ihtiyacı vardır vitamin konusuna gelince vitaform var kibrit çöpünün ucu kadar sularına karıştırırsanız hem tüy zamanı hemde yavru zamanı güzel sonuçlar alabilirsiniz veterinerler kuşlar konusunda biraz yetersiz bana görede çünki kimde elinde 10-20 ytl değerindeki kim kuşunu veterinere götürüpte 40-50 ytl ücret öder (istisnalar hariç) o yüzden talep olmayınca veterinerlerde kendilerini o konularda geliştiremiyor. Ama siteye yazan öyle bilgili arkadaşlar varki onlardan alacağınız biligler altın değerinde örneğin necdet.

mehmetozaslan / 7/12/05 9:34:58 AM