Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Yılan Sağlık ve Bakımı

Mesaj Ekle

yeniden vipera

bi süredir yoktum dostlar . eski arkadaşlar tanırlar beni. geldimki ne göreyim site yenilenmiş . fenada olmamış . eline sağlık yapanın. tabi aynı konuşmalar aynı sorunlar. ilk gözüme çarpan şu yerli hayvanlarımızın hevesten yada ticari amaçlı beslenmeleri. terraryum şartları ise resimlerde gördüğüm kadarıyla hücreyi andırıyor bi franga eksik. ya bu şartlarda o hayvana işkence etmek doru değil arkadaşlar. yani süğrüngeni sevmk demek onun alıkoymakla farklı anlam taşır. iki arkadaşa şov yapacam die bi canlıyı böyle şartlarda beslemeye çelışmanız çok yanlış. şu an bilemiyorum burada varmı ama her zaman olduğu gibi şimdide yerli türlerimizin ticaretini kınıyorum ve bu konuda tüm yasal girişimlerde bulunurum. sürüngenler hakkındaki tüm soruları sorabilirsiniz

img

vipera

19 yıl 9 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

katılıorum ayrica ben seni biyerden hatırlıorum eski siteden heralde bide yılanlarla ilgileniosan begendnmi green tree pythonumu hosgeldin aramiza vipera

selam dostlar. evet eski sitede uzun zaman yazdım. kendimi yeni arkadaşlara ve beni tanıyamayanlara tanıtayım. ben biyoloji bölümü mezunuyum ve yıllardır sürüngenler üzerine çalışıyorum. daha kapsamlı olarak bir herpatoloji uğraşanıyım diyebilirim. bölüm hocalarımında yardımıyla herpatoloji alanında bir çok çalışmada yer aldım. bir çok arazi çalışmasına katıldım. dağcılıkla uğraşıyor olmam nedeniyle tüm boş vakitlerimi dağlarda geçirdim. ve kitaplardan derslerimden öğrendiklerimi doğada bizzat tgörerek tecrübelerime kattım. ayrıca terrartumda sürüngen yetiştiriciliği ve üretimi konusunda bir çok eski bilgi,lerin geçerliliğinin kontrolünü ve yeni bazı şeyleri çevreme sundum. engereklerin üretimi üzerine çalışmalarda bulundum Vipera lebetina lebetina alt türünün bilindiğinin aksine doğurarak değil yumurtlayarak ürediğini kendi terraryum çalışmalarımda gördüm. ayrıca bir kerttenkele ve yılan türünün besinde seçici davrandığını gördüm. örneğin bir bölgenin hayvanı o bölgede blunan besinleri tanıyor ve beslenmede onu seçiyor. küçük bir örnek sizlere . yarı zehirli yılanlarımızdan bir olan Tellescopus fallax yani kedi gözlü yılanın batıdan yakalanan bireylerinin Lacerta trilineata iri yeşil kertenkele ile beslendiğini ancak bu türün orta anadoludaki bireylerinin bu özeliği göstermedğini gördüm. uradan da sizinde anlayacağınız bir konuyu her zaman savundum . buda sürüngenlerin kedi ve köpeğe benzemediği daha seçici ortamlarda yaşatılabileceği ve bunun büyük bir özen titiz bir çalışma ve en önemliside bilgi gerektirdiği. diğer üzerinde durduğum konu yerli türlerimizin satışı. bu kesin bir yasayla yasaklanmıştır yani bu türlşerin ticaretini yapan her kes suç işlkemektedir. bu ülkenin tüm her şeyine sahip çıkmamız gerektiğini düşünerek bu konuda hassas davranmanızı ve yerli türlerimizi satınalmaktan kaçınmanızı bu kişileri uyarmanızı yavsiye ediyorum. saygılarımla.

img

vipera

19 yıl 9 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ