Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

yutulan tüyler

ben bi kedi(İRAN) edinmek istiyorum bi kac ay icinde aklima takılan yutulan tüylerin zararı varmıdır yada aşılar gerçkten ne kadar güvenilir?özellikle iran kedileri cok tüylü oluyolar ..:S alerjim olup olmadıgınıda tüylere karşı nası anlarım duyduguma göre kedi tüyleri kist yapabiliyomuş bunun önlemleri nelerdir kedi tüyünden kist oluştugu için ameliyat olanlar bile varmış? kedi sahiplerin böyle sorunları varmı merak ediyorum?

img

xruyax

18 yıl 1 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kist yapıyo ama düzdün tüy tarmasıyla dökülmez ve bence doktora danış

img

elvina

15 yıl 6 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

aşıları olmalı..

img

lastik

15 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kediler tüylerini temizlerken büyük bir bölümünü de yutarlar bu yutulan tüylerin kediye zarar vermemesi için özel mamalar kullanılıyor.özellikle iran cinsi gibi uzun tüylü kedilerin bu tür mamalarla beslenmesi veterinerler tarafından öneriliyor..

img

silacik

15 yıl 5 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selamlar bu konuda benim araştırdığım kadarıyla kist oluşumu hayvanların dışkısıyla atılan parazit yumurtalarının anüsten çıkış esnasında tüylere yapışması ve bu tüylerin kediden ayrıldıktan sonra serbest dolaşımı esnasında size veya ailenizden birisine solunum yoluyla veya gıda yoluyla geçmesidir. sonucunda bu yumurtalar insan vücudunda sorun oluşturuyor. yazdığım gibi çok veterinere danıştım sonuç aynı çözüm aşı..! aşılarını zamanında eksiksiz yaptırırsak nebize ne ailemize nede pisiciklerimize birşeycik olmaz. sağlıklı yaşamlara :)) eski bir form sayfasıydı ama okuyanlar olursa bilginiz olsun. saygılarımla murat & 7 aylık iran kedim paşam :)

img

rebelbluee

19 yıl 7 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben 1 yıldır kedi bakıyorum ama iran kedisi gibi uzun tüylü bir kedi edinmeni önermem çünkü bahar ve sonbahar aylarında kediler aşırı miktarda tüy döküyorlar mesela şuan benim kedim (kedimin türü Tekir)yattığı heryere tomarla tüy döküyor ve hergün heryeri süpürmemiz gerekiyor iran kedisini hiç düşünemiyorum bile...Evet kedi tüyünün inanlarda kist yaptığı doğru kedi tüyü midede öğütülemediği için mideye yapışıyor ve orda kist oluşturuyormuş...Önlem olarak hiç araştırmadım bunu.İlle iran kedisi isteyorsan çok dikkatli olman gerekir.Kediye zararına gelince benim bildiğim kadarıyla kediye bir zararı yok nasıl bzim saçlarımızın bize zararı yoksa onlarada tüylerinin zararı yok...Ama şuna dikkat etmen gerekiyor kediler sürekli yalandığı için tüylerini yutarlar ve midelerindeki tüyleri kusarak dışarıya atarlar bazı kediler kendiliğinden kusmaz ve karın ağrısı çeker onun için özel kedi çimleri var veterinerlerde bulunuyor kedi o çimleri yediğinde zaten kendiliğinden kusuyor ama benim kedimin öyle bir problemi yok çim almıyorum...

xruyax bence bir zararı olmaz.Sadece aşıları olmalı.Sade tüylerinin zararları yokmuş.Veterinerden öğrendim.Bende 4 hafta sonra 1 iran kedisi alacağım:D.Bir kere almıştım.Küçükken yaramaz oluyor.Benimki fazla tüy dökmedi.Ama benim kedim 3 hafta bende kaldığı için bir şey diyemem ve yazdı.Aşılar güvenli.Saten yok sa niye aşı olsun:)Tüylerinide tararsan ölü tüyler kalkar.Parazitlerde o tüyle gider.Fakat yinede biraz paraziti kalır.Yazdıklarım sana yararsa mutlu olurum.KEDİN GELDİĞİNDE HABER VER :Dad önere bilirim :D

xruyax yazdı :
ben bi kedi(İRAN) edinmek istiyorum bi kac ay icinde aklima takılan yutulan tüylerin zararı varmıdır yada aşılar gerçkten ne kadar güvenilir?özellikle iran kedileri cok tüylü oluyolar ..:S alerjim olup olmadıgınıda tüylere karşı nası anlarım duyduguma göre kedi tüyleri kist yapabiliyomuş bunun önlemleri nelerdir kedi tüyünden kist oluştugu için ameliyat olanlar bile varmış? kedi sahiplerin böyle sorunları varmı merak ediyorum?

img

kedisever74

12 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bir de masaj yapmalısın bildiğim kadarıyla.

xruyax yazdı :

img

kedisever74

12 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ