Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Sürüngen Genel

Mesaj Ekle

teraryum yardım

slm. benim 2 tame bukelamunum var. onlara teraryum yapmayı düşünüyorum.içine ne koymam gerekli yardımcı olursanız sevinirim. birde bir sorun daha var bukelamunlarımdan birini 2 gün önce aldım. biri yavru biri büyük. küçük olan büyükten korkuyor ve kaçıyor. büyük olanda pek tepki vermiyor ama onunda ondan hoşlandığını sanmıyorum.kısacası ikisi de birbirinden korkuyor ne yapma gerekir yardımlarınınızı bekliyorum. teraryum için fotoğraf bulabilirseniz e-mail adresime gönderebilirseniz sevinirim. [email protected]

img

ındıanahasan

18 yıl 10 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam ;

Bukalemunlar böcek yiyerek beslenirler, yaşayabilmeleri için gerekli olan günde en az 20-30 canlı sineği veya hamam böceğini ona sağlamak doğal ortamda mümkünse de ev içinde mümkün olamayabilir. Günde en azından 20-30 canlı sinek veya bulamazsan, 7-8 orta boy canlı çekirge, yada 10  kadar ufak canlı hamamböceği ile beslenmelisin. Bu da  sağlanamazsa en azından balıklar için üretilmiş; Kurutulmuş karidesler bukalemuna vermelisin ama yine de buna ilaveten, mutlaka canlı  yem verilmesi gerekir. (Bukalemunların esarette  yaşayamamasının en önde gelen sebebi, beslenme sorunlarıdır)  Çünkü bukalemun, bu miktardaki (ki bu minumum ihtiyactır) böceği  hatta daha da fazlasını, uzun dili sayesinde doğada çok kolay yakalayabilir, ancak bu miktardaki böceği ona canlı (Eğer sinek ise yarı sersemlemiş) olarak temin etmek, zordur.

Normal bir kertenkele için yapılmış terraryum bukalemuna ufak  gelecektir, ayrıca terraryumu yan ve üst kenarlarını sinek telinden yaparsan  bukalakemun ölebilir, çünki onun doğal olarak sinek yakalayabilmesi gereklidir. Sinek teli ile yapılmis bir kafese sinek giremeyeceğinden, Bukalemun canli yiyecek bulamayacaktır. Eğer bir terraryum yapmak niyetindeysen, yan ve üst kenarlarını sinek teli değil, Bukalemunun kaçamayacaği küçüklükte bir kümes teli kullanman daha uygun  olacaktır.

Bukalemunlar esarette fazla yaşayamazlar yine de yaşayabilmesi için, en az 1 metre x 1 metre x 1.5 metre boyutlarında oldukça büyükçe bir terraryum gereklidir. Bunun içinde hayvanın rahatca tırmanabileceği büyüklükte bitkiler ve saksı içinde ufak ve dalları bulunan bir ağaç olmalıdır ki tırmanıcı olan bukalemun, rahat edebilsin.

Terraryum Gündüz 24-25 gece 18-19 derece ısıda olmalı nem %50-70 arası olmalıdır terraryuma ısı ve ışıklandırma için UVA veya UVB ampulu takılmalı yoksa düşük Watt'lı bir ampul (60 Watt) konulmalıdır. Geceleri ise beyaz ışık veren bir ampul yakmak hayvanların sağlığını kötü etkileyeceğinden 120 Watt'lık bir kırmızı ampul kullanılmalıdır. Terraryum öğle sıcağında ve 30 derecenin üzerinde asla doğrudan güneşe konmamalıdır. Terraryum'un içinde ufak bir su kabı, hayvanın altına girip sığınabileceği bir gölgelik, gereklidir. Eğer evde böcek yetiştirmek istersen ; 

Toprak bir kabın içine kuyu yada havuz suyu koy (klorsuz) ve içine küçük patates parçaları, bir avuç prinç ve bez parçaları atın, bir hafta içerisinde suyun içinde böcekler ve larvalar oluşacaktır, kabin üzerini bir sinek teli ile ört ki hem hava alsın hem böcekler kaçamasın.

Sevgiler.

img

deepfıshıng48

18 yıl 10 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

img

deepfıshıng48

ÖZEL MESAJ

DEEPFISHING48 teraryuma yardım için teşekkür ederim. söylediklerini yapacağım. resim içinde teşekkür ederim.ama bukelamunları biribirlerine nasıl alıştırağım? ikiside birbirinden korkuyorlar. eğer bu konuyla ilgili de yardımcı olursan çok sevinirim

img

ındıanahasan

ÖZEL MESAJ

selam . DEEPFISHING48 doğru sölemiş ancak nem hususuna değinmek lazım. bukalemunlar nemli ortamları severler. teraryumun alt toprak bölümü ki bu steril hale getirilmiş kum olsa yi olur çünkü kapalı bir sistem oluşturuyorsun ve burada bakterilerin üremesi için çok iyi şartlar oluşacaktı. en az 5 cm kalınlığında bir örtü oluşturmalıdır. terraryuma bitkiler koyman hayvanın stres yapmasını önleyecektir. terraryumda dışkı ve böcek atıklarını sık sık temizlemelisin. sinek yakalama hususunda ise kendini hiç zorlamadan sürekli sinek yakalaman şu şeki,lde olacak. aslında bunun çizimini yollamak isterim ama o kadar vaktim yok. sen hayal et iyisimi. bir jkavanoz alırsın büyük olsun. kapağına düzgün ve 5 cm çapında sdelik aç. daha sonra bir huni hazırlamalısın bunuda asetat kağıdı var bu plastik saydanm ve setbişiy. bunu huni şekline getir. ağzı bir sineğin geçebileceği kadar incelsin. sonra bu huniyi kavanozun kesilmiş kapağına geçir. fazla olan üst kısmı kes. ve japon yapıştırıcısıyla yapıştır. kavanoza biraz et koy. az olsun ama. üzerine tül kapat ki sinekler temas etmesin. bu kavanozu açık bir yere koyarsan bi kaç gübnde içerisine sinek dolar giren sinek bi daha çıkamaz. çok kolay ve etkili bi yöntem emin ol. bukalemunlarda kanibalizm yani yamyamlık yoktur merak etme bişiy yapmaz onlar bşirbirine alışırlar.

img

vipera

19 yıl 10 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam dostum vipera gerekli yanıtı vermiş sinek yakalama projesi harikaBukalemunların kısa bir sürede birbirlerine alışır merak etme

Sevgiler.

img

deepfıshıng48

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim. söylediklerinizin hepsini yapmaya çalışacağım. saygılar.

img

ındıanahasan

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar ilgileriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim. söylediklerinizi yapacağım.

saygılar.

img

ındıanahasan

ÖZEL MESAJ